Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
30. november 2022

Kto je Olexij Arestovyč?

Paktoval s Duginom, dnes radí Zelenskému a živí v Ukrajincoch nádej na víťazstvo

Poradca Volodymyra Zelenského je dnes jednou z najpopulárnejších tvárí v krajine.

Paktoval s Duginom, dnes radí Zelenskému a živí v Ukrajincoch nádej na víťazstvo

Foto: 112.ua

Keď vo februári Rusko zaútočilo na Kyjev, ukrajinskými sociálnymi sieťami sa začalo virálne šíriť jedno video z roku 2019.

Influencer, veterán bojov v Donbase a spravodajský dôstojník Olexij Arestovyč v ňom predpovedal ruskú inváziu na Ukrajinu aj to, ako bude vyzerať.

Jeho predpoveď sa do bodky splnila. Sedelo všetko, snaha obsadiť Kyjev, útok vedený z bieloruského územia, obsadenie priehrady Kachovka, útoky na kritickú infraštruktúru, snaha o vytvorenie nových ľudových republík.

Keď sa zjavne zaskočená moderátorka Arestovyča opýtala, kedy sa toto všetko udeje, s tvárou hráča pokeru jej odpovedal, že celkom určite medzi rokmi 2020 až 2022.

Dnes je Arestovyč digitálnou celebritou v službách ukrajinskej vlády. Na Instagrame má milión sledovateľov, na Facebooku takmer 900-tisíc a jeho kanál na Youtube má 1,6 milióna odberateľov.

Hoci jeho formálna pozícia nie je úplne jasná, funguje ako Zelenského poradca a spin doctor, pričom jeho oficiálnou úlohou je informovanie domácej verejnosti o vojenskej situácii v krajine.

To, čo Arestovyč v skutočnosti robí, sa však vymyká tejto strohej charakteristike. S traumatizovanou ukrajinskou verejnosťou komunikuje veľmi sugestívne a skôr ako o spravodajstvo z frontu ide z jeho strany o dodávanie nádeje a budovanie odolnosti. Pôsobí pritom veľmi ľudsky a charizmaticky.

Ukrajinský politológ Maxim Jali ho prirovnáva k niekdajšiemu sovietskemu liečiteľovi Anatolijovi Kašpirovskému, ktorý v 80. rokoch liečil občanov ZSSR prostredníctvom televíznych obrazoviek a známym bol aj v Československu.

„Teraz sú to obrazovky smartfónov. Čím horšia situácia, tým viac sa usmievame, hovorí Arestovyč miliónom ukrajinských občanov – a oni počúvajú. Keď sú ľudia v obrovskom strese, potrebujú poradenstvo, odborníkov, ktorým môžu dôverovať a ktorých vyjadrenia ich psychicky podporia. Túto úlohu Arestovyč plní,“ povedal Jali ukrajinskému novinárovi Dmytrovi Olijnykovi. Jeho text uverejnila mediálna platforma OpenDemocracy.

Minulosť s Duginom

Na takúto úlohu má všetky predpoklady. Arestovyč je psychológom, má herecké, ale aj vojenské skúsenosti. Vyštudoval tlmočníctvo na vojenskej akadémii, neskôr absolvoval školu známeho, ale kontroverzného ruského psychológa a ezoterika Avessaloma Podvodného a aj Inštitút náboženských vied v Kyjeve.

Táto kombinácia spolu so skúsenosťami z bojov v Donbase po roku 2014 z neho urobili experta, na ktorého sa vo veľkom obracali ukrajinské médiá.

Arestovyčova minulosť však vôbec nie je priamočiara a obsahuje veľa zvratov a otáznikov.

V roku 2005 sa pridal ku krajne pravicovej strane Bratstvo, ktorú viedol charizmatický politický aktivista Dmytro Korčynskyj. Ten sa ešte v 90. rokoch stal známym napríklad výrokom, že Krym bude buď ukrajinský, alebo pustý.

Korčynskyj je tak trochu fantómová postava. Dobrodruh, ktorý sa zúčastnil na viacerých vojenských konfliktoch v postsovietskom priestore, a to ako na strane Ruska (Podnestersko), tak aj proti nemu (Gruzínsko, Čečensko).

O jeho strane sa hovorilo aj ako o projekte Moskvy a samotný Korčynskyj sa tešil povesti agenta. Len nebolo jasné, či ukrajinského alebo ruského. Podľa novinára Olijnyka odpoveď často závisela od toho, koho sa človek opýtal.

Strana Bratstvo v každom prípade udržiavala čulé vzťahy s Medzinárodným eurázijským hnutím ruského ultranacionalistu Alexandra Dugina. V roku 2004 sa postavila aj do ostrej opozície voči takzvanej Oranžovej revolúcii a jej lídrovi Viktorovi Juščenkovi. Po ruskej invázii do Gruzínska v roku 2008 Bratstvo kontakty s duginovcami prerušilo.

Arestovyč to v Bratstve dotiahol až na Korčynského zástupcu a spoločne sa v Moskve zúčastňovali na konferenciách Medzinárodného eurázijského hnutia, ktorých ústredným motívom bolo budovanie „ruského sveta“, čo vlastne znamenalo obnovenie ruského vplyvu v celom postsovietskom priestore, teda ideológiu, ktorá neskôr stála aj za ruskou inváziou na Ukrajinu.

Inzercia

Šéf think-tanku Ukrajinský politický inštitút Ruslan Bortnik dnes vysvetľuje toto vtedajšie Arestovyčovo angažovanie mladíckym radikalizmom. „Mnohí z nás boli v mladosti radikáli a Arestovyč nie je výnimkou,“ myslí si. Arestovyčov nacionalizmus nepovažuje za rovnaký, ako je ideológia členov Bratstva. „Je skôr stúpencom integrovaného nacionalizmu než etnického nacionalizmu. Rozmýšľa v kategóriách silného ukrajinského štátu, nie etnického národa,“ vysvetľuje Bortnik.

Nakoniec, samotný Arestovyč má ruské, bieloruské i poľské korene a v minulosti sa viackrát nostalgicky vyjadril o niektorých aspektoch sovietskych čias.

Keď ukrajinskí novinári zisťovali, čo Arestovyča na Bratstve priťahovalo, jeden z bývalých členov strany im anonymne poskytol nasledujúcu odpoveď: „Korčynského charizma, samozrejme. Kam inam mali ísť čudáci ako Arestovyč?“

Pripravený stať sa prezidentom

Po anexii Krymu a Donbasu sa však už Arestovyč aktívne zapojil do vojenských operácií v Donbase. Podieľal sa na budovaní systému psychologickej podpory ukrajinskej armády a v rokoch 2018 až 2019 pôsobil ako spravodajský dôstojník v 72. mechanizovanej brigáde pri Kramatorsku.

V roku 2020 dostal pozvánku pracovať pre Volodymyra Zelenského. Šéf prezidentskej administratívy Andrij Jermak ho vymenoval za poradcu pre národnú bezpečnosť a obranu.

Hoci má Arestovyč u ukrajinskej verejnosti obrovskú popularitu, čelí aj kritike. Viacerí odborníci ho kritizujú za to, že skresľuje a prikrášľuje fakty. Tvrdia, že z jeho strany ide často o čistú propagandu.

Nakoniec, aj sám Arestovyč priznal, že niekedy vedome prikrášlil fakty, ospravedlňuje to však tým, že konflikt s Ruskom je aj psychologickou vojnou. Udržiavanie vysokej morálky Ukrajincov je podľa neho rovnako dôležité ako dodávky zbraní zo zahraničia.

Podľa už spomenutého Ruslana Bortnika je Arestovyč skvelý v píár, ale nie je ani prognostik, ani zasvätený človek, ani politický či vojenský expert. „Je to scenárista, motivátor a popularizátor,“ tvrdí Bortnik.

Zároveň dodáva, že Arestovyč robí veľa predpovedí a len málo z nich sa plní. Predpovedal napríklad, že Rusko sa v roku 2014 zrúti, že Kerčský most nebude nikdy postavený a že Ukrajina získa späť kontrolu nad Luhanskou a Doneckou oblasťou do novembra 2014 alebo že sa aktuálna vojna skončí do mája.

Aj tak je však Arestovyčova úloha bojovníka proti demoralizácii spoločnosti veľmi dôležitá. Vďaka tomu má od vlády, pokiaľ ide o komunikáciu s domácim publikom, voľnú ruky.

Depresívne správy z frontu prezentuje ako súčasť víťazného ukrajinského príbehu a ľudia ho preto milujú.

Foto: Facebook Olexija Arestovyča

Dôležité je aj to, že podobne ako Zelenskyj, aj Arestovyč je ruskojazyčný Ukrajinec. V minulosti mal preto aj malý škandál, keď ako hovorca ukrajinskej delegácie pri Trojstrannej kontaktnej skupine pre Ukrajinu napísal na sociálnu sieť príspevok o stretnutí tejto skupiny v ruštine. Keď ho jeden z diskutérov požiadal, aby ako člen ukrajinskej delegácie používal ukrajinčinu, odpísal mu: „Choď doriti. Je to teraz zrozumiteľnejšie?“

Mediálni odborníci v súvislosti s Arestovyčom vyzdvihujú aj to, že sa dokáže úspešne prihovoriť postsovietskemu obyvateľstvu. Sebavedome predpovedá kolaps režimu Vladimira Putina a to všetko v ruštine, ktorá bola z ukrajinského mediálneho prostredia vytesnená. „Na ruskojazyčnom internete a najmä na Youtube Arestovyč zaberá priestor, ktorý uvoľnili ruskí propagandisti, čo je pre nás kľúčové,“ vysvetlil jeho úlohu pre francúzsky denník Le Monde populárny ukrajinský bloger Roman Cymbaľuk.

Zaujímavé bude sledovať, ako so svojou obrovskou popularitou v budúcnosti naloží. Na jednej strane sa tvári skepticky a prognózuje, že jeho obľuba u más jedného dňa vyšumí. V jednom z rozhovorov spovedajúcemu novinárovi povedal: „Po nejakom čase sa vrátite k tomu, že ma budete nenávidieť.“

Bližšie k pravde však bude asi to, že Olexij Arestovyč si je veľmi dobre vedomý toho, aký obrovský politický kapitál v ostatných rokoch nazhromaždil, a plánuje ho využiť. Nasvedčuje tomu aj jeho vyjadrenie z leta tohto roku, keď vyhlásil, že je pripravený kandidovať za prezidenta, ak by sa Volodymyr Zelenskyj neuchádzal o ďalšie funkčné obdobie.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.