Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľby v USA Politika
13. november 2022

Americké voľby

Autor bestselleru o americkej chudobe sa stal senátorom za Ohio

Voličom sa predstavil ako „politický outsider“, ktorý vie, „aké je to žiť v zabudnutej komunite“ a bude bojovať za záujmy bežných ľudí.

Autor bestselleru o americkej chudobe sa stal senátorom za Ohio

Foto: Flickr

Republikánsky kandidát na senátora za Ohio J. D. Vance vyhral v súboji proti demokratovi Timovi Ryanovi, vyplynulo v stredu.

„Vyhrali sme, a vyhrali sme výrazne, dámy a páni,“ povedal Vance o svojom náskoku, o ktorom The Guardian napísal, že bol väčší, ako sa očakávalo. Vance získal 53,3 percenta hlasov, zatiaľ čo Ryan dosiahol výsledok 46,7 percenta.

Vance nahradí republikánskeho senátora Roba Portmana, ktorý minulý rok oznámil, že sa nebude uchádzať o tretie funkčné obdobie.

Demokrat Ryan uviedol, že pogratulovať Vanceovi považuje za česť. „Pretože to funguje tak, že keď prehráte voľby, priznáte sa a rešpektujete vôľu ľudí, však? Nemôžeme mať systém, v ktorom ak vyhráte, sú to legitímne voľby, a ak prehráte, niekto vám ich ukradol,“ povedal.

Spomenul svoje korene

Vance počas volebnej noci nezabudol na prostredie, z ktorého pochádza. Spomenul Omamu, hrdinku svojej knihy Hillbilly Elegy, ktorá ho vychovala.

„Žartovali sme, že keby sme ju tu teraz mali, vo vysielaní národnej televízie by pravdepodobne asi päťkrát zahrešila, ale bola hrdým produktom pracujúceho ľudu. Verila v americký sen. Verila v zdatnosť tejto krajiny. Nikdy nezabudnem na ženu, ktorá ma vychovala, nikdy nezabudnem, odkiaľ som prišiel, a nezabudnem na skvelých ľudí z Ohia,“ povedal.

Vance totiž pochádza z ťažkých sociálnych pomerov. Najväčší podiel na jeho výchove mala pre príšerný životný štýl jeho matky jeho stará matka, ktorú v knihe Hillbilly Elegy volá Omama.

Aj vďaka jej podpore sa mu neskôr podarilo dokončiť strednú školu, slúžiť v armáde, vyštudovať politológiu a filozofiu a neskôr aj právo. A práve počas tohto štúdia ho jeho profesorka Amy Chuaová presvedčila, aby o svojich skúsenostiach napísal knihu, ktorá ho preslávila.

Postoj recenziu tejto knihy priniesol v roku 2017, keď vyšla aj v slovenskom preklade.

Inzercia

Zameriava sa na bežných ľudí

Podobný sentiment, aký sprevádzal jeho bestseller, využil aj vo svojej kampani. Voličom sa predstavil ako „politický outsider“, ktorý vie, „aké je to žiť v zabudnutej komunite“, a bude bojovať za záujmy bežných ľudí.

To sa odrazilo aj na jednotlivých bodoch jeho predvolebných prísľubov. V kampani sľúbil stabilizáciu rozpočtu, boj proti potratom, nadobudnutie energetickej nezávislosti, obnovu robotníckych pracovných miest v Ohiu, zlepšenie bezpečnosti na južnej hranici Spojených štátov amerických a boj proti drogovej epidémii.

Vance je medzi republikánmi netypický aj tým, že sa nebojí kritizovať korporácie. Veľké technologické spoločnosti sú podľa neho „v posteli s komunistickou Čínou“ a považuje ich za hrozbu pre americkú demokraciu. Viac o Vanceových názoroch sme písali v samostatnom texte.

Zmena vzťahu s Trumpom

Niektorí konzervatívci vnímajú ako kontroverzné Vanceovo spojenectvo s Donaldom Trumpom. Podľa BBC sa Vance stal jediným jednoznačne úspešným kandidátom v týchto voľbách, ktorého Trump podporil, no ich vzťah nebol vždy ideálny a Vance svoju rétoriku týkajúcu sa 45. prezidenta Spojených štátov výrazne zmenil.

Ešte v roku 2016 ho prirovnával k heroínu, pretože sa kvôli nemu „na chvíľu cítite lepšie, ale nevyrieši to vaše problémy, čo skôr či neskôr zistíte“, no už o niekoľko rokov neskôr ho označoval za „najlepšieho prezidenta“.

„Rovnako ako mnoho ľudí som v roku 2016 kritizoval Trumpa a žiadam ľudí, aby ma nesúdili na základe toho, čo som povedal v roku 2016, pretože som bol veľmi otvorený v tom, že tie veci ľutujem a ľutujem to, že som sa v tom chlapovi mýlil,“ povedal v roku 2021.

Trump na Vanceove vyjadrenia nezabudol, no zmenu jeho názoru si interpretuje svojsky. O Vanceovi sa v septembri vyjadril, že mu za podporu vo voľbách o post senátora „bozkáva zadok“.

„Áno, povedal o mne nejaké zlé veci, ale to bolo predtým, ako ma spoznal, a potom sa do mňa zamiloval. Pamätáte si, že to isté som povedal o Kim Čong-unovi? (...) Ten sa do mňa tiež zamiloval, ak chcete vedieť pravdu,“ uviedol Trump.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.