Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
13. marec 2016

Smer sa už dočkal aj Siete (aktualizované)

Smer, SNS, Most a Sieť potvrdili záujem o spoločnú vládu. Začínajú sa vyjednávania o koaličnej zmluve (komentujeme čerstvé udalosti).
Smer sa už dočkal aj Siete (aktualizované)

Foto - Dnešná diskusia na TV Markíza.

Po včerajšom vyhlásení predsedu SNS a predsedu Mosta-Híd bolo jasné, že pravicová koalícia sa konať nebude. Čakalo sa už len na verejné vyhlásenie Siete, že ide rokovať so Smerom. To prišlo dnes poobede po zasadnutí vedenia Siete.

Radoslav Procházka do nedeľných televíznych relácií neprišiel, namiesto neho tam bol podpredseda Andrej Hrnčiar. Hoci upozornil, že hovorí len za seba, potvrdil, že ponuku na vyjednávanie so Smerom by zobral. Dnes zasadá predsedníctvo Siete, z ktorého vzíde oficiálne rozhodnutie. 

Béla Bugár sa celý čas snažil vyviniť z prikývnutia na koalíciu so Smerom. Argumentoval tým, že pravicová koalícia nie je možná s ľuďmi ako Matovič a Kollár. No ak koalícia vznikne a vydrží, Bugár už má plán, ako stratu kompnezovať (viac nižšie).

Sulík zasa prijal hru na to, že teoreticky je tu stále šanca na pravicovú vládu, ak sa SNS a Most spamätajú. Hoci tomu už sám neverí, potrebuje sa zarámcovať ako líder protificovskej opozície, ktorý na rozdiel od Sulíka 2011 hlasujúceho proti vlastnej vláde, je už dnes konštruktívny a bude to skúšať až do konca. Zároveň oznámil, že bude ďalej pôsobiť najmä v europarlamente.

Matovič sa od volieb predviedol v najútočnejšom nastavení, predskokanom sú jeho včerajšie statusy o zrade smerované na Bugára.

Tento týždeň dopadol zle aj pre Borisa Kollára, ktorý ako jediný neodpovedá na politické otázky, ale najmä na to, ako je to s jeho kontaktmi s podsvetím. No ani keď má voľné pole, nepríde so žiadnym postrehom či nápadom, ktorý by ho posunul bližšie do pozície štátnika (o čo sa snažia už aj ľudia z ĽSNS), ale hovorí len o sebe, a to presne to isté, ako hovoril tesne po voľbách. 

Čo ak odídu Beblavý a spol.

Strany Smer-SD, Most-Híd, SNS a Sieť majú dnes spolu 85 hlasov. To je dostatočný počet aj na to, aby si toto zoskupenie mohlo dovoliť aj odchod niekoľkých poslancov – napríklad Miroslava Beblavého zo Siete i ďalšieho jedného až dvoch jeho kolegov (hovorí sa o Macháčkovej). Prípadne aj odchod jedného až troch poslancov z Mosta-Híd (napríklad Šebeja, Žitňanská to určite nebude). Aj pri najhoršom odchodovom scenári by koalícia mala 79 hlasov, čo je síce pri hranici, ale predsa len ešte v pásme pohodlia. Štyri roky vládnutia môžu priniesť odchod ďalšieho jedného až dvoch poslancov, no nebol by to problém. Fico sa zrejme upokojuje aj tým, že v rozbitej opozícii sa bude dať aj nakupovať, ak by bolo najhoršie.

Kto si pomôže, kto si uškodí

Víťazom  zoskupenia Smer, SNS, Most a Sieť bude okrem Smeru aj SNS, ktorej voliči majú najmenší problém s vládou Smeru. Predseda SNS Danko sa snaží vyrobiť dojem, že na rozdiel od Smeru je SNS pravicová strana, a preto budú rokovania ťažké, dokonca si dal podmienku o znižovaní daní. Tá je však taká široká, že ju Fico dokáže naplniť nejakou nepodstatnou úpravou.

Inzercia

Negatívnu odozvu bude mať vstup do vlády s Ficom a Dankom pre Bugárov Most, ktorý sa opieral aj o časť slovenských liberálnejších voličov. Bugár však už poodhalil, ako sa s tým pokúsi vysporiadať – pred sebou môže mať štyri roky na to, aby pohltil opäť neúspešnú SMK.

Jednoznačne negatívne z toho vyjde Sieť, ktorá do vládneho obdobia vstúpi zrejme oslabená, v novej koalícii bude mať slabé slovo a sklamanie svojich voličov nebude mať ako vykompenzovať.

Sieť však skončila v pasci, keďže jej nepomôžu ani predčasné voľby. Musela by obetovať terajšiu pozíciu v prospech efemérnej vidiny lepšieho výsledku v predčasných voľbách o pol roka.

Chystajú sa ďalší

Keďže tieto parlamentné voľby nepriniesli výsledok, ktorý by pravicového, respektíve protificovského voliča mohol uspokojiť, zostal v pravici stále priestor pre konsolidáciu. Už dlho sa hovorí o kapitáli zakladateľov Esetu, no tí sa do politiky nechcú zapojiť naplno. Ako o možnom lídrovi sa hovorí o Richardovi Rybníčkovi, ktorý by mal čoskoro prísť s nejakým typom vyhlásenia.

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.