Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
23. september 2022

Podniky v neistote

Firmy chcú ďalej naberať, no časy veľmi nízkej nezamestnanosti sa zrejme končia

V auguste nezamestnanosť ešte mierne klesla, odborníci však už upozorňujú, že nastáva obrat.

Firmy chcú ďalej naberať, no časy veľmi nízkej nezamestnanosti sa zrejme končia

Foto: TASR/Pavel Neubauer

Čoraz častejšie počuť správy o tom, že podniky budú musieť pre vysoké ceny energií skončiť a že hrozí veľká vlna prepúšťania. Viaceré z nich už k týmto rozhodnutiam aj pristúpili. Slovalco postupne zastaví výrobu hliníka, železiarne na Orave už tiež minimalizovali svoju výrobu a Duslo po technickej prestávke zatiaľ neobnovilo výrobu.

Ak sa však pozrieme na reálne čísla, zdá sa, že dôvod na paniku stále nie je. Aj v auguste totiž nezamestnanosť ďalej klesala, z júlových 6,23 percenta sa dostala na 6,14 percenta.

Ako však upozorňuje aj Národná banka Slovenska vo svojom pravidelnom komentári, ide o takú minimálnu zmenu, že sa dá povedať, že pokles počtu nezamestnaných sa takmer úplne zastavil.

Aj analytik UniCredit banky Ľubomír Koršňák poukazuje na to, že augustové zníženie nezamestnanosti je už dané iba sezónnymi vplyvmi. Medzi ne napríklad patrí fakt, že v lete sa objavuje množstvo sezónnych prác ako zber úrody či výpomoc v hotelovom či gastronomickom odvetví.

Podľa Koršňáka tak augustové čísla priniesli po zohľadnení sezóny v skutočnosti pokles voľných pracovných miest v ekonomike. To je teda ďalší náznak toho, že postupný nárast nezamestnanosti na konci roka je čoraz pravdepodobnejší.

„Dôvodom zhoršenia vývoja na trhu práce v poslednom období je najskôr slabnúci ekonomický rast, ktorý reaguje na oslabený externý dopyt a vysoké ceny energií,“ komentuje dôvody tohto stavu. Stále však považuje za možné, že sa väčšiemu rastu nezamestnanosti vyhneme, a to v prípade, že by sa podarilo na európskej úrovni prijať opatrenia, ktoré by stabilizovali ceny energií.

To, že koncom roka sa nezamestnanosť zvýši, však naznačuje aj posledný prieskum personálnej spoločnosti ManpowerGroup. Firma sa viac ako 500 podnikov pravidelne pýta na ich plány v oblasti zamestnávania a na základe ich odpovedí vypočítava takzvaný index trhu práce. Ten je rozdielom medzi percentom firiem, ktoré plánujú prijímať ďalších ľudí, a percentom firiem, ktoré plánujú, naopak, prepúšťať.

Ten posledný zverejnila spoločnosť tento týždeň a dosiahol úroveň deväť percent. To znamená, že atmosféra medzi firmami je stále skôr naklonená prijímaniu nových ľudí, no oproti minulému kvartálu poklesla o dva percentuálne body.

Inzercia

Keď si však prieskum rozmeníme na drobné, už nevyzerá tak optimisticky ako na prvý pohľad. Čo sa týka regiónov, podľa ManpowerGroup plánujú firmy viac prijímať ako prepúšťať vo všetkých regiónoch okrem stredného Slovenska. Práve v tomto regióne však sídli viacero okresov, ktoré už teraz bojujú s vysokou nezamestnanosťou.

Situácia sa taktiež veľmi odlišuje podľa odvetvia, v ktorom firmy pôsobia. Najväčšie plány prijímať nových ľudí majú spoločnosti v rámci bankovníctva a finančných služieb, relatívne vysoké hodnoty dosahuje aj odvetvie stavebníctva. Spoločnosti hľadajú kvalifikovaných ľudí. Tých je však nedostatok a na úradoch práce hľadajú zamestnanie skôr ľudia s nižším vzdelaním.

Tí by sa mohli zamestnať napríklad v priemysle. Ako však ukazuje prieskum, priemysel, a to najmä ten primárny, ktorý je zo svojej podstaty energeticky náročný, veľké nábory nových ľudí nechystá. Pätnásť percent firiem z tohto odvetvia totiž plánuje v nasledujúcich troch mesiacoch prepúšťanie.

Aj na základe týchto údajov je jasné, že na krízovú situáciu v energetike doplatia najviac regióny, ktoré majú problémy už teraz.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.