ERM II – veľké prekvapenie koruny

V piatok 25. 11. vstúpila slovenská koruna do systému výmenných kurzov ERM II. Stalo sa tak o polnoci, po ukončení obchodovania v Európe aj USA. Trhy skutočne prekvapila, vstup do ERM II momentálne nikto nečakal. Centrálna parita bola stanovená podľa piatkového trhového kurzu 38,455 EUR/SKK.

Utajenie bolo dôkladné, o presnom načasovaní vedelo na Slovensku iba 8 ľudí – nevedeli o ňom ani všetci členovia Bankovej rady NBS. Stratégia prijatia eura, ktorú parlament schválil v septembri, počítala s termínom v polovici roka 2006.
Pre skorší a najmä neočakávaný vstup sa NBS a Ministerstvo financií rozhodli predovšetkým preto, aby zabránili špekulatívnemu tlaku na korunu. Medzinárodní finanční hráči by totiž nákupmi koruny mohli tlačiť na zhodnocovanie jej kurzu a centrálna parita by mohla byť stanovená príliš vysoko, čo by bolo nevýhodou najmä pre export.

Členstvo v ERM II by slovenskej korune malo pomôcť odpútať sa od susedných mien. Koruna je totiž investormi vnímaná ako súčasť ekonomického priestoru Višegrádskej štvorky (Česko, Slovensko, Maďarsko, Poľsko) a doteraz oveľa citlivejšie reagovala na vývoj udalostí v regióne než na makroekonomický vývoj na Slovensku. V posledných mesiacoch výrazne oslabila predovšetkým kvôli volebnej neistote v Poľsku a problémom s deficitom štátneho rozpočtu v Maďarsku. Jej kurz voči euru bol podstatne slabší, než indikovali domáce ekonomické ukazovatele. Očakáva sa, že po vstupe do ERM II bude investormi vnímaná oveľa samostatnejšie.

Koruna vstúpila do Mechanizmu výmenných kurzov ERM II po dohode ministrov financií krajín eurozóny, prezidenta ECB a ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk Cypru, Dánska, Estónska, Litvy, Lotyšska, Malty, Slovinska a Slovenska.
Využívať bude štandardné fluktuačné pásmo +/- 15% okolo centrálnej parity, hranice pre povinné intervencie sú 32,6868 a 44,2233 EUR/SKK. Predpokladá sa však, že na strane oslabenia bude NBS využívať asymetrické pásmo 2,25%, čo znamená, že nenechá korunu oslabiť pod 39,3 EUR/SKK. Podobnú hranicu využívala NBS už doteraz, pri nedávnom oslabení koruny signalizovala, že pri kurze 39,2 bude priamo intervenovať v prospech našej meny.

Koruna bola vo včerajšom obchodovaní lídrom celého regiónu. Z rannej úrovne 38,39 posilnila na 37,635, deň uzatvárala pri kurze 37,83. Spolu so slovenskou korunou posilnila aj česká koruna, zlotý a forint. Tento vývoj potvrdzuje, že finančné trhy náš vstup do ERM II prijali veľmi dobre.

Oľga Petrášková

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo