Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
29. novembec 2005

ERM II – veľké prekvapenie koruny

V piatok 25. 11. vstúpila slovenská koruna do systému výmenných kurzov ERM II. Stalo sa tak o polnoci, po ukončení obchodovania v Európe aj USA. Trhy skutočne prekvapila, vstup do ERM II momentálne nikto nečakal. Centrálna parita bola stanovená podľa piatkového trhového kurzu 38,455 EUR/SKK. Utajeni...

V piatok 25. 11. vstúpila slovenská koruna do systému výmenných kurzov ERM II. Stalo sa tak o polnoci, po ukončení obchodovania v Európe aj USA. Trhy skutočne prekvapila, vstup do ERM II momentálne nikto nečakal. Centrálna parita bola stanovená podľa piatkového trhového kurzu 38,455 EUR/SKK.

Utajenie bolo dôkladné, o presnom načasovaní vedelo na Slovensku iba 8 ľudí – nevedeli o ňom ani všetci členovia Bankovej rady NBS. Stratégia prijatia eura, ktorú parlament schválil v septembri, počítala s termínom v polovici roka 2006.
Pre skorší a najmä neočakávaný vstup sa NBS a Ministerstvo financií rozhodli predovšetkým preto, aby zabránili špekulatívnemu tlaku na korunu. Medzinárodní finanční hráči by totiž nákupmi koruny mohli tlačiť na zhodnocovanie jej kurzu a centrálna parita by mohla byť stanovená príliš vysoko, čo by bolo nevýhodou najmä pre export.

Členstvo v ERM II by slovenskej korune malo pomôcť odpútať sa od susedných mien. Koruna je totiž investormi vnímaná ako súčasť ekonomického priestoru Višegrádskej štvorky (Česko, Slovensko, Maďarsko, Poľsko) a doteraz oveľa citlivejšie reagovala na vývoj udalostí v regióne než na makroekonomický vývoj na Slovensku. V posledných mesiacoch výrazne oslabila predovšetkým kvôli volebnej neistote v Poľsku a problémom s deficitom štátneho rozpočtu v Maďarsku. Jej kurz voči euru bol podstatne slabší, než indikovali domáce ekonomické ukazovatele. Očakáva sa, že po vstupe do ERM II bude investormi vnímaná oveľa samostatnejšie.

Koruna vstúpila do Mechanizmu výmenných kurzov ERM II po dohode ministrov financií krajín eurozóny, prezidenta ECB a ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk Cypru, Dánska, Estónska, Litvy, Lotyšska, Malty, Slovinska a Slovenska.
Využívať bude štandardné fluktuačné pásmo +/- 15% okolo centrálnej parity, hranice pre povinné intervencie sú 32,6868 a 44,2233 EUR/SKK. Predpokladá sa však, že na strane oslabenia bude NBS využívať asymetrické pásmo 2,25%, čo znamená, že nenechá korunu oslabiť pod 39,3 EUR/SKK. Podobnú hranicu využívala NBS už doteraz, pri nedávnom oslabení koruny signalizovala, že pri kurze 39,2 bude priamo intervenovať v prospech našej meny.

Koruna bola vo včerajšom obchodovaní lídrom celého regiónu. Z rannej úrovne 38,39 posilnila na 37,635, deň uzatvárala pri kurze 37,83. Spolu so slovenskou korunou posilnila aj česká koruna, zlotý a forint. Tento vývoj potvrdzuje, že finančné trhy náš vstup do ERM II prijali veľmi dobre.

Oľga Petrášková

Inzercia

Odporúčame

Ben Bernanke – nový najmocnejší muž svetovej ekonomiky?

Ben Bernanke – nový najmocnejší muž svetovej ekonomiky?

Bernanke a Greenspan – v čom sú iní? Americká centrálna banka Federal Reserve bude mať po 18 rokoch nového šéfa. Alanovi Greenspanovi v januári končí štvrté funkčné obdobie. 15. novembra vystúpil pred americkým senátom Ben Bernanke, prezidentom Bushom navrhnutý kandidát na guvernéra. Finančné kruhy ...

Je po voľbách - konečne!

Je po voľbách - konečne!

„Len, preboha, nech nie sú voľby ešte častejšie. Sme ako vypľuté fazule,“ pridala k poďakovaniu za komentár hodnotiaci výsledky regionálnych volieb v Banskobystrickom a Žilinskom samosprávnom kraji redaktorka Rádia Regina Banská Bystrica. Veru tak – voľby každého druhu sú pre politológov a politický...

Zastavme zelenú demagógiu

Zastavme zelenú demagógiu

„Mám si vybrať, či si prajem vidieť slony, ktoré sú predmetom obchodu, alebo žiadne slony, potom radšej volím žiadne slony“. Aj takto sú schopní ochranári zvierat argumentovať o úspešnom systéme vlastníckych práv slonov v Zimbabwe. Ak by sa tam slony nestali predmetom obchodu, jednoducho by umrel...