Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Šport
18. júl 2022

Budúcnosť po drafte

Zväz stavil na reformy. Akým smerom sa uberá mládežnícky hokej?

Hokejový zväz chce preniesť systém Craiga Ramsayho na všetky reprezentačné kategórie a verí, že si ho osvoja aj kluby. Popri rozbehnutých zmenách sa pre Slovensko črtá ďalší úspešný draft v budúcom roku.

Zväz stavil na reformy. Akým smerom sa uberá mládežnícky hokej?

Slovenský útočník Dalibor Dvorský na Hlinka Gretzky Cupe. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Tohtoročný draft NHL vyvolal na Slovensku nevídaný ošiaľ. Mať prvé dva výbery je niečo také špeciálne, že sa to už nikdy nemusí zopakovať. Posledných 16 rokov sme mali len jedného draftovaného hráča v prvom kole. Bol ním Marko Daňo v roku 2013, teraz to boli hneď traja. 

Draft je v hokejovom svete vždy najsledovanejšou udalosťou leta. Spoločne s juniorskými šampionátmi je jedným z ukazovateľov toho, v akej kondícii sa nachádza mládežnícky hokej v jednotlivých krajinách.

Po mimoriadnom úspechu sa objavujú otázky, či sa začal slovenský hokej uberať správnym smerom a či sú mladíci výsledkom systémových zmien. 

Juraj Slafkovský a Šimon Nemec sú generačné talenty, ktoré by tu zrejme boli aj bez ohľadu na to, aký je systém v práci s mládežou. Kluby im dali už v juniorskom veku šancu hrať mužské súťaže a oni to využili. Veľkú zásluhu na ich pozíciách v drafte však má Craig Ramsay, ktorý ich zobral na veľké reprezentačné akcie.

Procesy v slovenskom hokeji sa v posledných rokoch dali do pohybu. Po dlhom období stagnácie sa niektoré zmeny už začínajú prejavovať, no viaceré sú ešte len na papieri.

Najviditeľnejšie sú v seniorskej reprezentácii, ktorá z toho už vyťažila prvé úspechy. Príchodom Craiga Ramsayho sa stanovila jasná filozofia. Tím má svoj systém a podľa toho sa aj vyberajú hráči na vrcholné podujatia.

Cieľom zväzu je, aby sa Ramsayho štýl dostal aj do mládežníckych reprezentácií. Chce, aby si mládež osvojila ofenzívny a moderný štýl. Všetky reprezentačné kategórie by mali mať jednotnú a jasne rozoznateľnú identitu.

Šéf SZĽH Miroslav Šatan po šampionáte vo Fínsku v Rádiu Expres povedal, že s tým súvisí aj angažovanie trénerov. Už od najmladších kategórií chce mať koučov presadzujúcich systém, ktorý sa hrá „vyššie“.

Desaťročná stratégia

Zväz sa momentálne riadi desaťročnou stratégiou, ktorá bola prijatá pred rokom. Tá by mala vrátiť náš hokej späť medzi svetovú špičku. Hlavnými bodmi sú zvýšenie počtu registrovaných hráčov a ľadových plôch. V rámci nej už boli podpísané memorandá s každým VÚC o vytvorení akadémií.

Akadémiu v každom kraji označil za absolútnu prioritu aj novozvolený výkonný výbor na nedávnom zasadnutí.

„Unisono sme sa zhodli, že jedným zo základných kameňov našej snahy bude budovanie regionálnych hokejových akadémií. Ďalšou prioritou zostáva čoraz vyššia podpora mládežníckeho hokeja a nastavenie komunikácie medzi všetkými súťažnými entitami v SZĽH,“ povedal generálny sekretár SZĽH Ivan Pulkert. 

Akadémie majú fungovať pri stredných školách a prepojiť vzdelávanie so športom. Financovanie si majú podeliť štát a samosprávy. Na tieto účely vyčlenila 14 miliónov eur ešte predchádzajúca vláda začiatkom roka 2020. 

Nové ľadové plochy a ďalšia infraštruktúra sú však zatiaľ v nedohľadne. S výstavbou sa ešte nikde nezačalo.

Reforma mládežníckych súťaží

Pri napredovaní je dôležitá aj súčinnosť klubov. Tu zväz nemá príliš veľa nástrojov, ako prispôsobiť smerovanie na svoj obraz. Podľa Šatana by bolo ideálnym scenárom, keby aj kluby vo svojich mládežníckych družstvách aplikovali ofenzívny systém z reprezentácie.

Tímy v juniorských či dorasteneckých ligách však chcú, samozrejme, vyhrávať a často siahnu aj po defenzívnom štýle. To môže byť prekážkou v rozvoji niektorých hráčov.

Prezident zväzu hovorí, že v niektorých zápasoch medzi dorastencami alebo kadetmi vidieť defenzívny systém z osemdesiatych rokov.

„Tréner chce zakaždým vyhrať zápas a neučíme hráčov hrať aktívny hokej a záleží nám na výsledku medzi dvoma okresnými mestami. Hráme systémom na výsledok a nie aby sa mohli čo najrýchlejšie rozvíjať,“ vysvetľuje. 

Inzercia

Dodáva, že pre hráča je ťažké prejsť na ofenzívny systém, keď príde do reprezentácie do 18 rokov, keďže dovtedy hral len defenzívny štýl.

Vtlačiť väčšine klubov jednotnú identitu je ťažká úloha, na ktorú zväz nemá veľký dosah. Snaží sa o to prostredníctvom svojich trénerov, ktorých do klubov posiela, aby pomáhali s rozvojom zručností u mládeže.

Na čo však zväz dosah má, je fungovanie a nastavenie mládežníckych líg. Na poslednom kongrese bola schválená reforma súťaží, ktorá sa má pretaviť do praxe od nasledujúcej sezóny.

Zväz si od zmien sľubuje vyššiu úroveň mládežníckych súťaží a lepší rozvoj hráčov. Dosiahnuť to chce napríklad aj tým, že zosúladí vekové kategórie s ročníkmi školskej dochádzky. Predpokladá, že sa tak vytvoria súťaže s kvalitatívne podobnými tímami.

Podľa šéfa Komisie mládeže SZĽH Lukáša Péka by sa malo minimalizovať aj „ostaršovanie hráčov“. Tento krok však má aj kritikov, ktorí argumentujú tým, že mimoriadne talentovaným hráčom pomohol práve presun do vyšších vekových kategórií, napríklad aj aktuálnej dvojke draftu Šimonovi Nemcovi. 

Črtá sa ďalší úspešný draft

Slovenský hokej stavil na reformy a verí, že v dohľadnej budúcnosti by sa mohli pretaviť do väčších úspechov. Zrejme ešte potrvá pár rokov, kým sa zmeny naplno prejavia. Po Slafkovskom a spol. tu však nevznikne žiadna medzera.

Nasledujúci draft by mohol priniesť ďalšieho hráča v top 10. Vo Švédsku púta pozornosť Dalibor Dvorský. Sedemnásťročný center AIK Štokholm si v uplynulej sezóne vyskúšal aj seniorskú súťaž. Experti mu na drafte predpovedajú štvrté miesto. 

Už ako 15-ročný dostal priestor v slovenskej extralige v drese Banskej Bystrice. Stal sa dokonca najmladším strelcom našej najvyššej súťaže a prekonal rekord Mariána Gáboríka. 

„Šikovnosť a rýchle rozhodovanie mu pomohli vo Švédsku aj na medzinárodnej scéne, kde bol jednou z najväčších hviezd medzi slovenskými juniormi,“ napísal o ňom Ryan Kennedy z The Hockey News

Dvorský bol pred rokom jednou z ústredných postáv na prestížnom turnaji Hlinka Gretzky Cup, kde 12 bodmi v piatich zápasoch pomohol Slovensku dokráčať až do finále.

Tento rok zase s reprezentáciou do 18 rokov postúpil do elitnej kategórie. Na majstrovstvách sveta v Piešťanoch vytvoril veľmi produktívny útok s Ondrejom Molnárom a Alexom Čiernikom.

Rovnako ako Dvorský, aj Čiernik pôsobí vo Švédsku. Syn bývalého reprezentanta Ivana Čiernika by na budúcoročnom drafte mohol atakovať pozície v prvom kole.

Dvorský aj Čiernik by sa mali predstaviť na augustových majstrovstvách sveta do 20 rokov. Na nich budú pravdepodobne chýbať Slafkovský s Nemcom.

Ešte predtým sa hokejoví fanúšikovia môžu tešiť na Hlinka Gretzky Cup, kde si zmerajú sily najlepší hráči do 18 rokov. Nasledujúce týždne tak budú ďalším testom toho, akým smerom sa uberá slovenský hokej. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.