Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Premiér Eduard Heger

Stále verím, že Sulík ustúpi od svojich nezmyselných požiadaviek (video+text)

Rozhovor s predsedom vlády o skutočných príčinách vládnej krízy, o problémoch R. Sulíka a I. Matoviča a o možných riešeniach.

Eduard Heger chce udržať štvorkoalíciu pokope a o iných scenároch zatiaľ hovoriť nechce. V rozhovore pre Postoj hovorí, že aktuálna koaličná kríza má možno iné príčiny, než aké sa javia na prvý pohľad.

Riešenie, ktoré od neho žiada SaS, je podľa neho nereálne a navyše ho za žiadne riešenie ani nepovažuje. Premiér tiež hovorí, že rozbitie koalície, ktorá potrebuje čas na to, aby ľudia pocítili pozitívne výsledky jej vládnutia, by znamenalo triumfálny návrat Roberta Fica.

Prečo podľa vás dospela situácia v koalícii až do bodu, v ktorom strana Sloboda a solidarita odstúpila od koaličnej zmluvy?

Pamätám si, ako som na konci januára povedal, nech každá strana príde so svojimi návrhmi na riešenie zvyšovania inflácie. Samozrejme, každá strana nemusí ponúknuť vlastné riešenie, ale mala by sa konštruktívne vyjadriť k iným návrhom.

Toto sa nedialo a dlhé mesiace sme nevedeli nájsť prienik. V apríli som preto povedal, že nejakú dohodu máme, aj keď išlo len o dohodu troch strán. Strane SaS, ktorá nemala vlastný návrh, ale ani nič nevetovala, som povedal, že vo štvrtok bude tlačová beseda, na ktorej oznámime výsledok, ktorý sme dosiahli a chceli by sme ho predložiť na vládu.

Intenzívne sme s SaS diskutovali. Aj v ich strane boli náznaky ochoty tento návrh podporiť, ale v stredu večer som dostal informáciu, že nakoniec sa nepridajú, ale nebudú to zastavovať.

To sa udialo, ale situácia sa odvtedy začala dramatizovať...

Keď sa návrh v máji dostal na vládu, strana SaS ústami Richarda Sulíka povedala, že ho nepodporia, ale ani nevetujú. Dokonca Richard povedal, že nebude mať problém, ak to prejde aj s hlasmi opozície.

Návrh na vláde bez problémov prešiel, lebo tam na to treba deväť ministrov a tri strany ich majú viac. SaS aj po vláde balíček kritizovala, ale nevetovala ho. Mohli to pritom kedykoľvek urobiť.

Určite treba povedať, že komunikácia Igora Matoviča je problém, to nepopieram. Zdieľať

Balíček prešiel parlamentom, potom ho pani prezidentka vrátila. Aj v tom momente mohol ten zákon Richard Sulík vetovať a nepustiť ho na ďalšie hlasovanie. Takú máme dohodu – partner môže akýkoľvek zákon vetovať pred akýmkoľvek hlasovaním. Mohli to vetovať tak, ako teraz vetujú dane z hazardu a alkoholu, čo rešpektujeme. Toto sa nestalo. Richard Sulík teraz vypovedal koaličnú zmluvu, ale vtedy nám neavizoval, že to je taký zásadný problém.

Bod zlomu však nemusel nastať pri samotnom schvaľovaní rodinného balíčka, ale na tlačovej konferencii po prelomení veta pani prezidentky. Igor Matovič tam SaS obvinil zo zákulisnej dohody s Ficom, ktorá by znamenala prijatie jej pripomienok a výrazné okresanie celého balíčka. Nebol toto ten moment, v ktorom Richardovi Sulíkovi „praskli nervy“? Nie je celá aktuálna kríza o komunikačnom probléme vášho straníckeho šéfa Igora Matoviča?

Určite treba povedať, že komunikácia Igora Matoviča je problém. To nepopieram a mohli by sme sa o tom pomerne dlho rozprávať.

Richard Sulík však aj počas ostatných dní v jednom médiu povedal, že na urážky je zvyknutý, dokonca povedal „čert to ber“. Aj ja som išiel do politiky s vedomím, že musím zniesť výrazne viac, ako som zvyknutý. Politika je naozaj veľmi ostrá, čo ma neteší a viem si predstaviť úplne iný druh komunikácie, o čo sa aj snažím.

Teraz Richard Sulík hovorí, že vyjadrenia Igora Matoviča sú pre neho problém. Na druhej strane tvrdí, že na urážky je zvyknutý. A komunikačný problém je rovnako aj na strane Richarda Sulíka.

Hovoríte teda, že rodinný balíček nemohol byť pre SaS zásadný problém pre pokračovanie koalície, lebo ho mohli kedykoľvek vetovať a neurobili to. Komunikácia Igora Matoviča je problém, ale nie zásadný, lebo pán Sulík hovorí, že na urážky je zvyknutý. Toto sú však dva viditeľné dôvody na eskaláciu napätia v koalícii. Ak podľa vás ani jeden z nich nie je podstatný, prečo sa podľa vás SaS v tejto chvíli rozhodla vypovedať koaličnú zmluvu a žiadať odchod Igora Matoviča z ministerskej stoličky?

Môžem vychádzať len z toho, čo vidím. Mne aj verejnosti bolo komunikované, že dôjde k osobnému stretnutiu, na ktorom mi SaS odovzdá svoje požiadavky. Udialo sa to úplne inak. Do našej četovej aplikácie som od pána Sulíka dostal správu, a kým som si ju stihol prečítať, zistil som, že osobný list je už zverejnený na fejsbúku.

Zdá sa mi to neštandardné a javí sa mi, akoby strana SaS tou verejnou, otvorenou komunikáciou už viedla predvolebnú kampaň.

Toto nie je poctivé. Mne ide o to, aby sme ako vláda pokračovali ďalej. Rád by som vysvetlil prečo.

Povedzte.

Vidím veľa pozitívnych vecí, ktoré táto vláda dosiahla. Práve kvôli takejto komunikácii sa o tom málo hovorí. Naša vláda za posledný rok schválila v parlamente zásadné reformy. Do Plánu obnovy sme dali tie najťažšie reformy práve do jeho prvej časti, a preto ho Európska komisia vyhodnotila ako ambiciózny.

Keď som minulý rok hovoril o reformnej jeseni, všetci sa z toho smiali, že nič z toho neprejde. Presadili sme reformy súdnej mapy, národných parkov, nemocníc, vysokých škôl. Konečne sme rozhodli, že o inovatívnych liekoch bude rozhodovať ministerstvo zdravotníctva, nie poisťovne. Urobili sme reformu stavebného zákona, verejného obstarávania, paliatívnej starostlivosti.

Ak je tu spor medzi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom, tak ten spor nezávisí od toho, kto kde sedí. Zdieľať

Nielenže sme prijali nové zákony, ale sme na ne aj naviazali financie. Teraz spúšťame výstavbu nemocníc, pričom predošlé vlády nevedeli ani zbúrať nemocnicu.

Zároveň hovoríme o investíciách. Na Slovensko prišla miliardová investícia Volkswagenu, trnavská automobilka Stellantis získala investíciu za takmer dvesto miliónov a teraz tu máme investíciu Volva za 1,2 miliardy na východnom Slovensku. Toto nie sú úspechy Slovenska v čase pandémie, energetickej krízy, vojny na Ukrajine a historickej inflácie?

Určite áno, ale ťažko sa diskutuje o úspechoch vlády v čase, keď je na pokraji svojho krachu. Richard Sulík pri oznamovaní rozhodnutia Republikovej rady SaS povedal, že berie veľmi vážne výhradu, že rozpadom koalície sa otvára cesta k vláde Roberta Fica. Myslí si však, že zotrvávanie v konfliktnej koalícii s Igorom Matovičom posilňuje Roberta Fica ešte viac. Čo hovoríte na túto úvahu?

Opak je pravdou. Mali sme tu už skúsenosť so skrátením volebného obdobia a s pádom vlády kvôli eurovalu. Euroval nakoniec prešiel, Radičovej vláda demokratických strán, ktoré mohli pre Slovensko veľa urobiť, padla, Robert Fico v najbližšom období vládol sám, uvoľnil ruky mafii tak veľmi, až zomreli dvaja nevinní ľudia, lebo poukazovali na pravdu. Dnes o tom vypovedajú desiatky ich nominantov.

Máme tu opäť vládu, ktorá dovolila spravodlivosti nadýchnúť sa. Spravodlivosť pracuje a my teraz povieme, že riskujeme rozpad koalície, lebo inak sa triumfálne vráti Fico.

Preto sa pýtam, či sa Fico vrátil k moci vtedy, keď sa skrátilo volebné obdobie a boli predčasné voľby, alebo vtedy, keď sa dovládlo s dobrými výsledkami. My máme dobré výsledky, len ich ešte potrebujeme ľuďom ukázať, musíme im dať priestor, aby ich navnímali.

Volvo dnes podpísalo zmluvu a prichádza, Volkswagen investuje, prinesie to nové pracovné miesta. Reforma nemocníc sa implementuje, ideme stavať. Nemyslím si, že ak budú tieto výsledky ešte dva roky pokračovať, tak sa Fico môže triumfálne vrátiť. Práve naopak. Každým mesiacom, počas ktorého bude vláda pokračovať v takýchto výsledkoch, sa šance na nárat Fica znižujú.

Tieto argumenty prezentujete aj vašim koaličným partnerom. Napriek tomu sa SaS rozhodla vypovedať koaličnú zmluvu. Čo vám na apely tohto typu hovorí Richard Sulík v zákulisných rozhovoroch?

Nebudem vynášať z interných diskusií, ale ľudia si vedia vytvoriť úsudok na základe konania každého politika. Aj preto som nedávno povedal, že si neviem pomôcť, ale zdá sa mi, že Richard Sulík sa vydal na cestu zbierania politických bodov a prípravy na najbližšie voľby, nech budú kedykoľvek. Je to veľká škoda.

Žijeme ťažké časy, ako aj celý svet. Priniesť do takejto situácie koaličnú nestabilitu je nielenže hazard, ale je to veľmi škodlivé pre našu krajinu.

Inzercia

Jedna vec je diskutovať a komentovať konanie koaličného partnera, druhá vec je urobiť si poriadok vo vlastnej kuchyni. Priznali ste, že komunikácia Igora Matoviča je problém. Určite to hovoríte šéfovi vašej strany aj osobne. Čo vám na to hovorí? Je ochotný meniť štýl svojej komunikácie?

Keď máme s Igorom takéto otvorené rozhovory, tak pri niektorých prizná, že sa dopustil chyby, inokedy nesúhlasí a argumentuje, niekedy si výhrady len vypočuje.

V tejto situácii je však cieľom zmena správania. Taká vážna chvíľa vyžaduje od každého, aby si vstúpil do svedomia a zmenil svoju komunikáciu aj správanie.

Aké sú z vášho pohľadu možné scenáre ďalšieho vývoja? Prvý vyzerá jednoznačne – na konci augusta odídu ministri za SaS z vlády, prestanú byť súčasťou koalície a jej zvyšok sa bude snažiť o menšinovú vládu. Boli by ste ochotní ísť do takejto situácie?

Máme pred sebou ešte niekoľko týždňov a pri zásadných reformách som zažil, že k dohode prichádzalo až v posledných hodinách a minútach. Táto skúsenosť mi hovorí, že teraz je čas vyjednávať.

Ak nám záleží na Slovensku, mali by sme si sadnúť a priznať, že niektoré pozície sú nereálne.

Richard Sulík využíva to, že Igor Matovič je podľa prieskumov nepopulárny a chce na základe toho prestavať koaličnú zmluvu a pomery. Zdieľať

Mojím cieľom je pokračovanie štvorkoalície, aby sme vládli, nekládli si nezmyselné požiadavky, pozreli sa na naše výsledky a hľadali prienik. Preto som aj navrhol reformu koaličných rád.

Keď hovoríte o nereálnych požiadavkách, máte asi na mysli odchod Igora Matoviča z ministerskej stoličky, pretože to je zatiaľ hlavná a jediná požiadavka SaS. Vy si naozaj myslíte, že potom, ako Richard Sulík verejne povedal, že najväčším problémom tejto koalície je Igor Matovič a jeho strana žiada jeho odchod, by mohla SaS z tejto požiadavky ustúpiť?

Viem si predstaviť, že od tejto požiadavky ustúpia. Hľadajme vecné argumenty a povedzme si, čo bude nasledovať. Nikto sa nepýta, ako budú vyzerať najbližšie týždne a mesiace. Veď si to domodelujme...

Poďme na to. Menšinová vláda...

Počkajte, tam ešte nie sme. Po prvé, koaličná zmluva je dohoda štyroch predsedov, preto by si mali spolu sadnúť a povedať si, čo fungovalo, čo nie a ako to zmeniť. Myslím si, že toto by bolo správne urobiť a nastaviť si nové pravidlá.

Na druhej strane, pre mňa sú partnermi ministri vo vláde a parlament. V parlamente potrebujem podporu poslancov...

...a to sa dá dosiahnuť rôznymi spôsobmi aj v prípade, že SaS definitívne opustí koalíciu. Uvažujete o týchto scenároch?

Chápem, čo sa ma pýtate, ale ja jasne komunikujem, že mojím cieľom je udržanie štvorkoalície. Jasne hovorím aj to, že požiadavka SaS je nereálna a hlavne mi nič nerieši.

Odchod pána Matoviča do parlamentu pokoju v koalícii nepomôže?

Nepomôže. Keď bude Igor Matovič v parlamente, kde bude ten pokoj?

Richard Sulík hovorí, že je veľký rozdiel v tom, či niekto rozhoduje o verejných financiách ako minister alebo je poslancom v parlamente...

Ale zákony sa schvaľujú v parlamente. Keď tam schvália zákon, ktorý vládu zákonom zaviaže k nejakým výdavkom, čo spraví vláda? Môže podať demisiu. Ďakujem pekne, to je krásny pokoj. Toto nie je ponuka pokoja.

Aké riešenie mi ponúka Richard Sulík? Odsunutie Igora Matoviča do parlamentu nie je riešenie.

Preto keď sa pozerám na skutočný spor a skutočný problém, hovorím si, že Richard si zobral Igora za svoj cieľ. Využíva to, že Igor Matovič je podľa prieskumov nepopulárny a chce na základe toho prestavať koaličnú zmluvu a pomery.

Osobne si myslím, že toto sa robí vo voľbách. Na základe ich výsledkov sa rozdajú karty, štyri roky sa pracuje, a potom príde hodnotenie od voličov.

Ak je tu spor medzi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom, tak ten spor nezávisí od toho, kto kde sedí.

Ak teda aj vyhovenie požiadavke SaS nič nevyrieši a ak vám postup Richarda Sulíka zaváňa predvolebnou kampaňou a rozhodnutím odísť z koalície, uvažujete aj o scenároch vlády bez SaS?

Uvažujem, ale v tomto momente o tom nebudem hovoriť. Idem za svojím cieľom a keď zistím, že je nereálny, začnem pracovať na iných cieľoch. Ja si však myslím, že môj cieľ je reálny a aj Richard Sulík by mal prehodnotiť svoje požiadavky.

O tom sa s ním chcem aj osobne rozprávať. Mám rozhodnutie predsedníctva OĽaNO, rád by som dostal rozhodnutie Republikovej rady SaS, aby sme mohli pracovať a povedať si, ako najlepšie využiť najbližšie dva roky, aby uspeli demokratické strany.

Napriek vašej diskrétnosti v komunikácii a snahe o pokoj vo vnútri vládnej zostavy ste dospeli až do momentu, keď je rozpad koalície naozaj reálny. Neurobili ste v niečom chybu?

Túto otázku si kladiem každý deň a pýtam si spätnú väzbu od skúsených ľudí na Slovensku či v zahraničí, aby som nabral čo najviac dobrých skúseností do môjho vládnutia.

Odpovede, ktoré dostávam, nie sú veľmi konkrétne. A ani sa nečudujem, že ten recept nemajú. Ani ho nemajú odkiaľ mať. Žijeme historické časy, v ktorých sa za dva roky dostavili štyri krízy. S tým sú spojené vybičované emócie občanov.

Stále rozmýšľam, čo mám urobiť lepšie. Ak nám ide o dobro Slovenska a ak si naozaj neprajeme triumfálny návrat Roberta Fica, ako sme ho zažili v roku 2012, tak si myslím, že odpoveďou určite nie je rozpad vlády ani predčasné voľby.

Vymenoval som len niekoľko vecí, ktoré sa nám spolu podarilo urobiť. Preto hovoríme, že to, čo nás spája, je viac ako to, čo nás rozdeľuje. Na tomto by sme mali stavať a každý sa osobne rozhodnúť k tomu prispieť. Keď sa nám to do konca augusta nepodarí, budeme čeliť následkom. V tomto momente máme dosť času urobiť všetko preto, aby sa to nestalo.

Foto Postoj/Andrej Lojan

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.