Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Čomu verí György Gyimesi

Progresívne hodnoty dávam do rovnosti s komunizmom (video + text)

Rozhovor s poslancom Gyimesim o odvolávaní Sulíka, o prelomení veta prezidentky, no najmä o tom, čomu v živote i v práci naozaj verí.

Poslanec hnutia OĽaNO György Gyimesi vysvetľuje svoj postoj k prelomeniu veta prezidentky Čaputovej pri prorodinnom balíčku. Hovorí aj o tom, prečo ho obrana Richarda Sulíka pri jeho odvolávaní absolútne nepresvedčila.

Okrem aktuálnych politických tém však konzervatívny poslanec vysvetľuje podstatu svojho pohľadu na svet a aj to, ako sa tento pohľad formoval.

V slovenskej politike sme si v ostatnej dobe zvykli na to, že do kultúrno-etických ideových súbojov s progresívcami vstupovali hlavne kresťansko-konzervatívni poslanci vychádzajúci zo silne náboženského prostredia.

To však nie je prípad poslanca Gyimesiho, ktorý nie je praktizujúcim veriacim. Hlási sa ku konzervatívnym hodnotám preto, lebo mu to vyhovuje z hľadiska politického marketingu, alebo si za tradičnou rodinou, láskou k národu a úctou k cirkvi naozaj stojí?

„Absolútne si za tým stojím. Bol som takto odmalička vychovávaný a je to vo mne. Takisto vychovávam aj svojho syna – v úcte k tradíciám, k národu, v úcte k cirkvi i k hodnotám, ktoré pomohli našej civilizácii prežiť doteraz.“

V nasledujúcich voľbách sa situácia môže vyhrotiť až tak, že vznikne naratív o budovaní hrádze proti liberalizmu a progresivizmu. Zdieľať

„Všetko, čo teraz prichádza, je postavené na popieraní toho, na čom je kresťanská Európa postavená a na základe čoho bola postavená aj Európska únia. Progresivizmus búra tradičnú rodinu. Práve oni sú tí najnetolerantnejší, lebo za správne považujú len to, čo tvrdia oni. 

Tieto nové hodnoty, ktoré progresívci priniesli do politiky, ktoré sa pretláčajú silou a ktoré chcú nanútiť ľuďom do hláv, dávam do rovnosti s komunizmom. V strednej Európe však máme neblahé skúsenosti s pravicovou aj s ľavicovou diktatúrou a vieme, že slobodu si všetci máme vážiť najviac.

Práve liberáli a progresívci slobodu nášho štýlu života, nášho prejavu a nášho myslenia popierajú. Voči tomu sa musíme veľmi silno a rázne ohradiť.“

„Som národný konzervatívec,“ definuje sa György Gyimesi, ktorý očakáva, že konzervatívno-liberálny stret bude aj v slovenskej politike v budúcnosti intenzívnejší.

„Predchádzajúce voľby boli o zastavení korupcie. V tých nasledujúcich sa situácia môže vyhrotiť až tak, že vznikne naratív o budovaní hrádze proti liberalizmu a progresivizmu.“ 

Inzercia

Ak naše diskusie radšej počúvate vo forme podcastov, ponúkame vám aj túto alternatívu:

A ako si predstavuje poslanec Gyimesi aplikáciu idey iliberálnej demokracie na Slovensku?

„Iliberálna demokracia je podľa môjho názoru taká demokracia, ktorá umožní slobodnú výmenu názorov bez toho, aby mohol ktokoľvek čokoľvek namietať. Zoberte si ten hejt z červených, takzvaných mienkotvorných slovenských denníkov, v ktorých sa akýkoľvek iný názor stretáva s opovrhnutím. To je typický príklad nafúkaného liberála.

V iliberálnej demokracii si ľudia vážia svoje tradície, hodnoty, pripomínajú si významné míľniky svojej histórie, pripomínajú si významné osobnosti a za žiadnych okolností nezabúdajú na svoje korene.“

„Pokiaľ ide o zahraničnú politiku, tak krajina, ktorá preferuje iliberálnu demokraciu, v prvom rade pozerá na záujmy svojej vlastnej ekonomiky a svojho vlastného občana. Až potom pozerá na záujmy geopolitických hráčov ako USA alebo Čína, nech si tam už každý dosadí, čo chce.

Dovnútra je iliberálna demokracia konzervatívna. Tretím pilierom je vzdelávanie a kultúra. V Maďarsku urobili vynikajúcu vec – základné školy vyňali z kompetencií obcí, riadi ich štát. Štát určuje, čo sa v týchto školách bude diať, podobne ako aj to, čo sa tam diať nebude.

Ak si štát povie, že nechce, aby tretí sektor v školách určil v rámci sexuálnej výchovy to, čo je vhodné a čo nie, ale nechá to na rodičov, tak to môžeme spraviť aj u nás.

Poďme si povedať, že vo vzdelávaní budeme preferovať národný záujem, budeme v deťoch pestovať národnú hrdosť a až potom sa budeme baviť o tolerancii a o mieste Slovenska v Európskej únii.“

Celý rozhovor s poslancom Gyimesim nájdete v tomto videu:

 
Foto: Postoj/Adam Rábara

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.