Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
18. máj 2022

Mládežnícky šport

Matovičovo krúžkovné by mu pomohlo, dnes prežíva vďaka sponzorom

Príspevky štátu sú podľa Najvyššieho kontrolného úradu veľmi nízke a neumožňujú rozvoj mládeže a talentov. Chýba systémové riešenie.

Matovičovo krúžkovné by mu pomohlo, dnes prežíva vďaka sponzorom

TASR

Najvyšší kontrolný úrad v utorok zverejnil správu z kontroly, podľa ktorej pomoc štátu športovým klubom v mnohých prípadoch pokrýva len to najnevyhnutnejšie. Upozorňuje, že bez pomoci sponzorov by mali problém fungovať a udržať svoje mládežnícke družstvá v súťažiach. 

Slovensku podľa úradu zároveň chýba transparentný a udržateľný systém financovania športu, ako aj koncepcia štátnej politiky, pokiaľ ide o šport. Športové kluby tak na konci dňa dostávajú nedostatok financií na podporu mládeže a talentovaných športovcov.

Viac peňazí do mládežníckeho športu by mohlo priniesť takzvané krúžkovné, ktoré v stredu schválila vláda a parlament o ňom bude rozhodovať v zrýchlenom konaní. 

Podľa návrhu ministra financií Igora Matoviča by malo každé dieťa od 5 do 18 rokov rokov dostávať voľnočasové poukazy v hodnote 50 eur mesačne, ktoré budú slúžiť ako príspevok na krúžky. Štát by ich mal začať vyplácať od budúceho roka. Poukazy budú môcť deti využiť na rôzne voľnočasové aktivity, jednou z nich je aj šport. Na tento zámer má smerovať takmer 400 miliónov eur.

Príspevky sú často takmer symbolické

Zavedenie voľnočasových poukazov by pomohlo aj Školskému basketbalovému klubu v Handlovej, ktorý sa aktuálne venuje 211 deťom. Jeho predseda Ján Beránek je vo vedení klubu už štyri roky, predtým v ňom štyri roky strávil ako tréner. Zažil tak fungovanie športu aj za minulej vlády, problémy sú podľa neho stále tie isté.

Kontrola NKÚ v rokoch 2018 až 2020 preverovala použitie príspevku od ministerstva školstva v štyroch národných športových zväzoch. Jedným z nich bola Slovenská basketbalová asociácia, pod ktorú spadá aj handlovský klub. 

Podľa výsledkov kontroly dosahujú finančné príspevky, ktoré sa dostanú k mladým športovcom, výšku 600 až 700 eur ročne na jedno mládežnícke basketbalové družstvo.

Konečná podoba príspevku od SBA je podľa Beráneka podmienená tým, že klub deti prihlási do jej súťaže. S tou sú však spojené ďalšie náklady. 

V handlovskom klube do súťaže prihlasujú 110 detí v siedmich kategóriách. Pre predstavu, jeden tím juniorov, v ktorom je 14 detí, má rozpočet na jednu sezónu vo výške 22-tisíc eur. 

Jednu tretinu príjmov klubu tvoria členské príspevky, ktoré budú pre aktuálny nárast cien za energie musieť zvyšovať. „Naša najväčšia časť dotácie je z podpory mesta a od sponzorov, ktorých musíme neustále oslovovať, komunikovať s nimi,“ dodáva s tým, že malú časť príjmov tvoria ešte dve percentá z dane.

Výraznú zmenu by podľa Beránka spôsobilo zavedenie príspevkov na krúžky, ktoré by mohli deti dostávať od budúceho roka. „Keby sme dostali 50 eur od štátu na jedného člena mesačne, tak nám to urobí diametrálny rozdiel,“ dodal. 

Mládežníckemu športu chýba koncepcia aj pravidlá

Beránek si nemyslí, že na vine je v súvislosti so stavom financovania klubov len štát. Problém často vidí aj v tom, že v prerozdeľovaní prostriedkov – či už zo Slovenskej basketbalovej asociácie, alebo mesta – nie sú jasné pravidlá. 

Od štátu mu skôr chýba záujem ministerstva školstva a tvorba plánov do budúcnosti, v ktorých by sa počítalo s dlhodobou prípravou mladých talentov.

Inzercia

Aj NKÚ upozorňuje, že v celej hierarchii od ministerstva školstva po jednotlivé obce chýba prepojenie, spolupráca aj vízia, ktorá by mala zabezpečiť, aby sa verejné financie investovali čo najefektívnejšie. 

„Financovanie športu z verejných zdrojov je v podmienkach SR nekoordinované a neprehľadné,“ konštatuje úrad. Je to podľa neho spôsobené aj chýbajúcou strategickou koncepciou rozvoja športu, ktorú by malo vytvárať ministerstvo školstva.  

Štátu preto úrad odporučil, aby spolu so zástupcami športovej obce stanovil jasné a jednotné pravidlá a merateľné kritériá, podľa ktorých sa budú poskytovať finančné prostriedky na športové projekty.

Zároveň by mal určiť mechanizmus transparentného prideľovania finančných príspevkov, a to aj zavedením centrálneho registra dotácií na šport zo všetkých zdrojov.

„Cieľavedomú podporu mládežníckeho športu, ako aj výchovu talentov je možné robiť iba udržateľným a systémovým spôsobom,“ upozornil aj samotný šéf NKÚ Karol Mitrík s tým, že štátna podpora musí byť v tomto modeli nosným finančným zdrojom.

Gröhling by radšej investoval do učiteľských platov

Šéf rezortu školstva Branislav Gröhling by rád podporil voľnočasové aktivity detí, avšak len vtedy, keď bude vyriešený „hlavný čas“, ktorý v školách trávia.

„Nemôžeme investovať necelých 400 miliónov eur na krúžky v čase, keď deti nemá kto učiť a rodičia platia za opravu, učebnice a chod školy,“ povedal minister. 

Hoci voľnočasové aktivity pokladá za dôležité pre psychohygienu detí a rozvíjanie schopností, poukazy v tomto kontexte pokladá za nezodpovedné hazardovanie s verejnými peniazmi. Poznamenal, že už druhý rok bojujú za to, aby boli zvýšené platy učiteľov, ktorí majú nástupný plat 915 eur.

Na základe návrhu, ktorý v stredu schválila vláda, bude môcť podľa Gröhlinga deti učiť po vyučovaní ktokoľvek a čokoľvek, pretože nie sú zadefinované jasné kritériá vzdelávania ani toho, kto, kde a ako môže poskytovať služby.

Námietky má aj voči spôsobu uplatnenia voľnočasových poukazov a tomu, že opatrenie bude musieť podľa neho procesovať a spracovať až 486 zamestnancov. „My ideme vytvoriť normálne ministerstvo voľnočasových poukazov,“ vyhlásil minister.

Rodičom môže podľa jeho slov vzniknúť s novým systémom prihlasovania krúžkov množstvo praktických problémov.

„Objednávanie krúžku sa bude robiť cez web alebo aplikáciu a každý deň krúžku bude rodič potvrdzovať aj účasť na krúžku. Rodič, ktorý nemá ani mobil či web, bude musieť denne chodiť osobne na obecný úrad (a platiť zvýšené platby mestu aj škole),“ dodáva s tým, že na to, aby systém fungoval treba zmeniť viacero zákonov, s čím súčasný návrh neráta.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.