Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
04. jún 2022

Rekonštrukcia na Námestí slobody

Voda k Bratislave patrí, najväčšia fontána v meste sa po rokoch vráti k životu

Fontánu vyradili z prevádzky pred pätnástimi rokmi, voda sa do nej vráti na budúcu jar. 

Voda k Bratislave patrí, najväčšia fontána v meste sa po rokoch vráti k životu
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Fontánu vyradili z prevádzky pred pätnástimi rokmi, voda sa do nej vráti na budúcu jar. 

Najväčšia bratislavská fontána Družba na Námestí slobody je už viac ako pol roka oplotená. Pri veľkej mierke celého námestia to pre chodcov nie je až také obmedzenie. Na opustenosť tohto priestoru si obyvatelia mesta rokmi zvykli. 

Voda vo fontáne nie je od roku 2007, v jej útrobách sa však pre zatekanie začala strácať ešte skôr. Práve nedostatočná hydroizolácia bazénov a celkový zlý technický stav viedli k tomu, že ju jej prevádzkovateľ odstavil. 

Dvanásťtonový lipový kvet zasadený v strede masívnych bazénov tak ostal stáť ako samostatná socha uprostred námestia, ktoré je zatiaľ viac miestom tranzitu než oddychovým priestorom.

Nový priestor na stretnutia aj protesty

Námestie slobody obklopené budovami Slovenskej technickej univerzity, ministerstva dopravy a bývalého arcibiskupského paláca kedysi nieslo názov Gottwaldovo námestie. Hoci sa krátko po zmene režimu rozlúčilo so súsoším aj menom prezentujúcim komunistického prezidenta, po vstupe do novej éry svoju identitu ešte stále hľadá. 

Nanovo ho má zadefinovať rekonštrukcia, ktorá prebieha od minuloročného novembra. Hlavné mesto by chcelo v rámci zmien v tomto priestore zvrátiť myšlienku, ktorú mali predstavitelia bývalého režimu. 

Foto: Postoj/Adam Rábara

Tí chceli rozložením prvkov rôznej výšky na tejto pomerne veľkej ploche zabrániť tomu, aby tu vznikol priestor na verejné zhromaždenia. Po novom je však ideou mesta odkloniť sem spoločenské podujatia aj prípadné občianske protesty. 

„Na tomto mieste nepotrebujeme vylúčiť dopravu, je lepšie aj bezpečnejšie ako Námestie SNP. Častokrát sú takéto podujatia smerované aj na vládu, čiže je to akurát vhodné,“ komentuje zámer mesta architektka Natália Puschmannová z Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB), ktorá si myslí, že o niekoľko rokov už bude pre usporiadateľov podujatí Námestie slobody prvou voľbou. 

Na tieto účely na námestí tvoria potrebné zázemie, chcú aj vyrovnať niektoré plochy, aby vzniklo dosť priestoru na stretávanie sa. 

Veľa práce v podzemí

Dostupnejším sa nestane len námestie, ale aj samotná fontána, ktorá je jeho centrom. Bazény z osemdesiatych rokov boli pre ľudí neprístupné, nebezpečné boli aj pre svoju hĺbku, ktorá miestami dosahovala 2,5 metra. Celý okruh bazénov má priemer 45 metrov a pôvodne vo fontáne cirkulovalo až 2 000 kubických metrov vody. 

Množstvo vody bolo z ekologického aj ekonomického hľadiska neudržateľné, po rekonštrukcii bude fontánou prúdiť len 36 kubíkov, čo je nepomerne menej. Po ukončení rekonštrukcie budú bazény pre ľudí prístupnejšie, v MIB-e počítajú s tým, že ich budú počas horúcich letných dní využívať najmä deti na hru vo vode. 

„S rekonštrukciou sa začalo nielen pre zlý technický stav, ale aj kvôli tomu, čo táto fontána znamená pre celé námestie,“ zdôrazňuje Puschmannová. Fontána má v meste svoje dôležité miesto vďaka tomu, že výpar z vodnej plochy ochladzuje aj zvlhčuje vzduch. 

Inzercia

Na snímke architektka MIB-u Natália Puschmannová. Foto: Postoj/Adam Rábara

Prevádzku fontány v takýchto rozmeroch umožňovala rozsiahla strojovňa, ktorá obsahovala technológie na jej ovládanie. Nachádza sa v podzemí a dá sa ňou dostať až k stredu fontány a rebríkom dokonca až dovnútra antikorového kvetu. 

Veľká časť rekonštrukcie sa zatiaľ uskutočňovala práve v podzemí. Technológie sa menili za modernejšie a pracovalo sa aj na lepšej hydroizolácii bazénov. 

Chodci prechádzajúci námestím tak mohli mať mesiace pocit, že za stavebným oplotením sa nič nedeje. „Tie hrubšie práce, ktoré sa robili doteraz, nie je navonok vidno. Teraz sa už v podstate ide len budovať,“ dopĺňa architektka. 

Fontána sa spustí po šestnásťročnej prestávke

Celá rekonštrukcia Námestia slobody by mala byť hotová v novembri, rok od svojho spustenia. Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa práce mali predĺžiť. Fontána tak začne naplno fungovať až v novej sezóne – od budúcoročnej jari. 

Do Družby sa voda vráti po šestnástich rokoch. V procese jej obnovy MIB komunikuje so všetkými dedičmi autorských práv autorov námestia aj fontány, z autorov tohto diela už žije len architekt Virgil Droppa. 

„Všetci to prijali veľmi pozitívne, pretože dielo od svojho spustenia nedostalo to, čo potrebovalo. Naozaj to bolo veľdielo, ale jeho prevádzka bola náročná,“ hovorí Puschmannová. Na fontáne Droppa spolupracoval s akademickými sochármi Jurajom Hovorkom, Karolom Lackom a architektom Jurajom Hlavicom.

Foto: Postoj/Adam Rábara

Pôvodný návrh z prelomu sedemdesiatych a osemdesiatych rokov má podľa nej nesporné kvality. „Žiaľ, v minulosti nebol realizovaný potenciál, ktorý toto dielo ponúka,“ zdôrazňuje. Mesto verí, že po realizácii rekonštrukcie sa priestor námestia s parkom stane príťažlivým miestom trávenia voľného času a nebude len bodom na trase chodcov z centra mesta na hlavnú stanicu.   

Väčšinu fontán, ktoré v Bratislave vznikali za socializmu, tvorili ich autori ako výtvarné diela s vodným prvkom. Podľa architektky Puschmannovej je ich potenciál v súčasnosti veľký a mesto z nich chce vyťažiť maximum.

„Voda je pre nás vo forme fontán v centrálnych zónach modrou infraštruktúrou, ktorá nám chýba, a v rámci projektov MIB-u sa s tým snažíme pracovať, najmä podľa toho, kde sa už fontány nachádzajú,“ dodáva s tým, že takéto diela môžu zvyšovať estetickú hodnotu verejného priestoru a zároveň pozitívne pôsobia aj zo sociálneho a mikroklimatického hľadiska. Vodné plochy totiž miesta upokojujú, ochladzujú a sú aj atraktívnym prvkom na trávenie voľného času. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.