Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zdravotníctvo Spoločnosť
22. apríl 2022

Lengvarského usmernenie o zmene pohlavia

Zmena pohlavných orgánov ani kastrácia po novom už nie je nutná

Rezort zdravotníctva zjednodušil proces zmeny pohlavia pre transrodových ľudí. Anna Záborská ho odmieta a bude naň reagovať vlastnou novelou.

Zmena pohlavných orgánov ani kastrácia po novom už nie je nutná

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Foto - TASR/Martin Baumann

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky vydalo 6. apríla vo vestníku nové odborné usmernenie, ktorým zjednocuje postupy poskytovania zdravotnej starostlivosti v prípade zmeny pohlavia pred vydaním lekárskeho posudku.

V skratke prináša pri zmene pohlavia možnosť voľby medzi chirurgickým zákrokom a „testom života v preferovanom pohlaví“.

V čase, keď bola všetka pozornosť nasmerovaná na ruskú inváziu na Ukrajine, rezort zdravotníctva na čele s Vladimírom Lengvarským z hnutia OĽaNO podpísal 22. marca usmernenie, ktoré zjednodušuje proces zmeny pohlavia pre transrodových ľudí.

Na zmenu pohlavia v prípade transsexuálnej osoby už nebude nevyhnutnosťou podstúpiť chirurgický zákrok na odstránenie mužských či ženských pohlavných orgánov ani povinnú kastráciu.

Po novom stačí aj hormonálna liečba v trvaní najmenej jedného roka. Ak počas tohto roka osoba, ktorá žila v role opačného pohlavia, písomne vyjadrí svojmu ošetrujúcemu lekárovi presvedčenie, že „trvalá, celoživotná a nezvratná zmena jej právnej identity, mena a priezviska je pre ňu jediným možným riešením“, ku chirurgickému zákroku na úradnú zmenu mena a pohlavia v dokumentoch už pristúpiť netreba.

A ani hormonálna liečba sa nevyžaduje, ak je u transsexuálnej osoby kontraindikovaná.

Čítajte tiež

Aj biologickí muži tak budú môcť byť po stanovení diagnózy a vydaní lekárskeho stanoviska úradmi vnímaní ako ženy, a to aj napriek tomu, že im ostatnú mužské pohlavné orgány. A platí to aj opačne, čo potenciálne znamená, že takíto „muži“ budú môcť otehotnieť či porodiť dieťa.

Usmernenie vzniklo ako podklad pre všeobecný rámec postupu lekára pred potvrdením lekárskeho posudku o zmene pohlavia osoby. Na diagnostike sa podieľa sexuológ, psychiater, klinický psychológ, genetik, endokrinológ či urológ a gynekológ. Na liečbe aj otorinolaryngológ či chirurg. 

Dokument existuje už od roku 2019

Schválené usmernenie nie je nové. Pracovná skupina ministerstva zdravotníctva vypracovala nedávno podpísaný dokument už pred tromi rokmi, v apríli 2019.

Skupinu odborníkov z rôznych medicínskych oblastí koordinovala psychiatrička Barbora Vašečková. Jediným zástupcom občianskeho sektora v nej bol Christián Havlíček z Iniciatívy Inakosť, ktorá zastupuje LGBTI komunitu na Slovensku. 

Dokument podporil výbor Slovenskej psychiatrickej spoločnosti, Slovenskej sexuologickej spoločnosti i verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Napriek tomu sa dlhší čas v danom smere nič nedialo. Voči nečinnosti ministerstva sa preto ohradzovali niektorí odborníci.

Inzercia

Na riešenie situácie naposledy v decembri 2021 vyzvala rezort zdravotníctva aj komisárka pre ľudí so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská. 

K podobnej úprave na zmenu pohlavia už pristupujú viaceré západné krajiny Európy, ktoré liberalizujú podmienky potrebné na proces tranzície. V niektorých krajinách stačí na tento krok len jednoduché vyhlásenie na matrike, že sa osoba cíti v role opačného pohlavia, bez ohľadu na to, že biologicky ide stále o muža či ženu.

Vo Švajčiarsku týmto spôsobom napríklad niektorí muži začali obchádzať zákon o penziách, aby mali skôr nárok na dôchodok, ako to platí v prípade žien.

Progresívci rozhodnutie vítajú, Záborská sa postavila proti

Podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Lucia Plaváková, obhajkyňa práv LGBTI ľudí, na sociálnej sieti usmernenie rezortu zdravotníctva privítala. Predstavila ho ako koniec nútených sterilizácií transrodových ľudí na Slovensku.

„Je dobrou správou, že Slovensko sa v tomto ohľade vydalo smerom k rešpektovaniu práv transrodových ľudí. Táto zmena síce neodstraňuje všetky problémy transrodových ľudí, ale je určite krokom vpred,“ vyhlásila.

Čítajte tiež

Predsedníčka Kresťanskej únie Anna Záborská, ktorá sa do parlamentu dostala na kandidátke OĽaNO, však s podobným usmernením ministerstva nesúhlasí. Pre denník Štandard napísala, že zmena pohlavia musí zostať podmienená chirurgickou zmenou druhotných pohlavných znakov. 

Podľa Záborskej dané usmernenie mení základné nastavenie právneho poriadku Slovenskej republiky, ktoré delí občanov na mužov a ženy na základe ich biologických daností.

„Pohlavie človeka je dané biologicky a geneticky. Teda pohlavie človeka nie je možné zmeniť. Ani medikamentózne, ani chirurgicky. Je nemenne dané genetikou. To, čo je možné urobiť, je, aby geneticky definovaný muž či žena začali druhotnými pohlavnými znakmi viac pripomínať druhé pohlavie. Po genetickej alebo biologickej stránke však o žiadnu skutočnú zmenu pohlavia nejde,“ uviedla s tým, že predloží po dohode s ministrom vnútra novelu zákona o mene a priezvisku.

V nej chce jasne stanoviť, že „zmena pohlavia“ bude na matrike podmienená chirurgickým zákrokom do druhotných pohlavných znakov a reprodukčnej činnosti osoby, ktorá o zmenu požiada.

Záborská svoje argumenty podkladá aj rozhodnutím českého ústavného súdu, ktorý len na konci marca 2022 vyhlásil, že „v Českej republike sa ľudia delia na ženy a mužov“ a zmena pohlavia je možná len po podstúpení operácie.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.