Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
05. máj 2009

GLOSA: Keď trafená hus zagága

Každý, kto píše, sa s tým už stretol. Vyjde váš článok a vzápätí (niekedy až o niekoľko dní) vám zvoní telefón. Volá vám trafená hus. Mne naposledy minulý týždeň, keď sa najčítanejší slovenský denník voľne inšpiroval mojím komentárom o nástenkových tendroch v samospráve a v trochu prifilmovanom kont...

Každý, kto píše, sa s tým už stretol. Vyjde váš článok a vzápätí (niekedy až o niekoľko dní) vám zvoní telefón. Volá vám trafená hus. Mne naposledy minulý týždeň, keď sa najčítanejší slovenský denník voľne inšpiroval mojím komentárom o nástenkových tendroch v samospráve a v trochu prifilmovanom kontexte uverejnil jednu vetu ako môj citát k spracovávanej téme.

Najskôr som si myslel, že sa to týka len tém lokálnej korupcie a že žijem v meste s nadpriemerným výskytom husí. Zdá sa však, že ide o širší jav – netýka sa len Banskej Bystrice a netýka sa len lokálnych politikov (aj keď tých najmä). Inšpirovaného americkými detektívnymi seriálmi ma to viedlo k vytvoreniu psychologického profilu trafenej husi.

1. Trafená hus je muž vo veku 40 – 60 rokov, politik alebo podnikateľ podnikajúci s verejnými peniazmi, najčastejšie dva (obaja) v jednom.

2. Trafená hus preceňuje silu médií – keď sa mi minulý týždeň ozval riaditeľ banskobystrických mestských záchodov a fontán, musel som trochu zaloviť v pamäti, aby som si spomenul na obsah môjho článku. A to som jeho autorom – bežný konzument – čitateľ isto po týždni netuší viac ako že nejaký článok existuje, možno ani to nie. Nehovoriac o vplyve jedného článku napríklad na voličské správanie.

3. Trafená hus verí v skorumpovanosť novinárov a v konšpiračné teórie. „Mám informácie, že ste ten článok písali vy“, oznámila mi raz trafená hus mávajúc v ruke novinami s redakčným článkom podpísaným domicilom presne identifikujúcim riadneho redaktora denníka. Predtým som zasa mal byť agentom spoločnosti, ktorá sa snaží ovládnuť mestské lesy (ten text som vtedy zbabral, mestské lesy sú stále mestské), politickej opozície alebo rôznych finančných skupín s rôznymi záujmami. Novinári podľa trafených husí píšu len a len na objednávku, sú kolieskom v dobre premyslenom stroji zla. Nechýbajú židovské peniaze, ktoré v médiách a mimovládnom sektore lietajú vo vzduchu – stačí len natiahnuť svoju skorumpovanú ruku.

Keď sa mi minulý týždeň ozval riaditeľ banskobystrických mestských záchodov a fontán, musel som trochu zaloviť v pamäti, aby som si spomenul na obsah môjho článku. Zdieľať

4. Trafená hus si pripisuje aj tie vlastnosti, ktoré autor nespomína, nájde aj to, čo autor do textu nedá. Stačí, aby ste písali o korupcii a spomenuli sektor, už zagága konkrétny dodávateľ. Stačí, aby ste napísali, že najlepší je podľa objektívnych ukazovateľov niekto iný, trafená hus tvrdí, že ste napísali, že ona je tá najhoršia (pritom sa podľa vami zvolených kritérií nachádza niekde v strede pelotónu (kŕdľa)).

5. Trafená hus útočí priamo na vašu osobu – hus si pomáha ako vie – vďačným terčom je autorov vek, vzdelanie, zamestnanie, v extrémnych prípadoch aj zdravotný stav alebo pôvod. Stane sa, že trafená hus vytiahne aj čosi z minulosti vašich predkov – na spochybnenie novinárovho práva zapojiť sa do verejnej diskusie postačí dávny susedský spor starých rodičov („kradli pozemky“) alebo politická angažovanosť vašich prastarých rodičov („tí ľudáci“).

Inzercia

6. Trafená hus sa chce osobne stretnúť a vysvetľovať – vysvetľovať treba - však ten mladý perohryz netuší, ako funguje tento svet; a už vôbec nie (miestna, regionálna alebo dokonca európska) politika. Trafenú hus škrie tá hrozná krivda, ktorú mu novinár pripravil - veď veci vôbec tak nie sú a on nie je horší od svojich kolegov. Niekedy ostane pri káve, niekedy nasleduje prehliadka firmy a prednáška o ťažkom období a výnimočnej misii poslanca-podnikateľa v miestnom rozvoji a zabezpečovaní verejných komunálnych služieb.

7. Trafená hus vie objektívne hodnotiť – ona a nikto iný. Nech použijete akékoľvek kritériá, stále sú klamlivé. Ani úradné štatistiky, výpisy hlasovaní, zápisnice z rokovaní miestneho parlamentu a citáty zo zákona nie sú dosť objektívne.

PS: Tento článok nebol vytvorený na ničiu objednávku, je produktom voľnej chvíle v čase sfunkčňovania skolabovaného internetového pripojenia mojím providerom.

Ivan Rončák
Foto: neomail.gjar-po.sk

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho navybrali.sme.sk

Odporúčame

KOMENTÁR: Sme fatálne závislí na konzume

KOMENTÁR: Sme fatálne závislí na konzume

Ekonomická situácia, v ktorej sa v súčasnosti nachádza celý svet, jasne ukazuje, ako sme závislí na spotrebe. Súčasná situácia je priestorom pre filozofov, sociológov a teológov a unikátnou šancou pre ľudstvo uvažovať, ako ďalej. Svetová ekonomika je totiž osudovo závislá na konzume. Zamestnanie a ...

ZAHRANIČIE: Delara Darabi: Tragický príbeh obesenej maliarky

ZAHRANIČIE: Delara Darabi: Tragický príbeh obesenej maliarky

Medializovaný prípad americko-iránskej novinárky Roxany Saberi odsúdenej na osemročné väzenie pre údajnú špionáž nie je najsmutnejším príkladom bezprávnosti Iránskej islamskej republiky. V piatok, 1. mája nadránom bola v jednej z iránskych väzníc obesená 23-ročná maliarka Delara Darabi. „Ó, mami, v...

MONITORING 19. týždeň

MONITORING 19. týždeň

Výrok týždňa: „Ja som nikdy neklamal. Do pani Radičovej vstúpil pocit neskoršej sebareflexie za klamstvá, ktoré používala v prezidentskej kampani.“ minister Harabin o odstúpení Ivety Radičovej Monitoring: EKONOMIKA: Slovensko na konci s dychom EKONOMIKA: Zápisník z Bruselu: Česko nezvláda pred...