Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Virológ Boris Klempa

Zdraví ľudia by si už od strachu z pandémie mohli oddýchnuť

Známy virológ hovorí o nebezpečenstve variantu BA.2, o tom, že omikron je nakoniec dobrou správou, i o svojom odhade konca pandémie.

Omikron, ako aj jeho subvariant nám nakoniec v celom vývoji pandémie môžu pomôcť rýchlejšie sa premoriť a zvládnuť infekciu koronavírusu bez vážnejších priebehov, hovorí virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

Mali by sme sa v súvislosti so subvariantom BA.2 chrániť viac, ako sú aktuálne nastavené opatrenia? Boris Klempa odpovedá, že to nie je jednoduchá otázka.

„Vždy sa dá povedať, že sa treba správať opatrne, ale na druhej strane si naozaj treba zvážiť aj to, do akej miery sa máme omikronu stále báť. Ľudia, ktorým z akéhokoľvek dôvodu hrozí ťažký priebeh, či už sú starší, alebo chronicky chorí, alebo nebodaj nezaočkovaní, by sa naozaj mali chrániť čo najlepšie, aby sa infekcii vyhli.

Na druhej strane, v inej situácii sú ľudia v strednom veku, zdraví a zaočkovaní, ktorí nebodaj ešte predtým prekonali deltu. Pre nich možno už nie je správny čas žiť v strachu z infekcie. Títo by si už mohli trochu oddýchnuť.“

Známy vedec opisuje, aká je aktuálna epidemická situácia v našej krajine, v čom sa subvariant omikronu nazvaný BA.2 odlišuje od verzie BA.1 – a čo to znamená pre naše zdravie.

V rozhovore sa dozviete aj to, či Boris Klempa predpokladá, že sa na jeseň budeme očkovať aktualizovanými vakcínami.

Inzercia

„Pre mňa bude veľkým napätím vývoj pandémie na jeseň. Predpokladám, že tento kalendárny rok budeme mať koronavírus stále ‚v hlave‘ a na jeseň sa zrejme definitívne ukáže, či vieme tento vírus zvládať bez opatrení. O tom to je. Vírus určite nezmizne, k infekciám bude dochádzať, zrejme aj k úmrtiam, ale pokiaľ to bude v takej miere, aby sme to zvládali bez akýchkoľvek opatrení, tak pandémia sa zrejme naozaj skončí,“ odpovedá Boris Klempa na otázku, kedy očakáva koniec pandémie koronavírusu.

Celý rozhovor v Postoj TV si môžete pozrieť tu:

 

Ak naše rozhovory radšej počúvate vo forme podcastov, nech sa páči:

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.