Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika V skratke
02. júl 2022

Prieskum: Väčšina Nemcov podporuje jadrovú energiu

Prieskum: Väčšina Nemcov podporuje jadrovú energiu

Podľa nového prieskumu 57 percent Nemcov žiada, aby posledné tri jadrové elektrárne, ktoré majú byť odstavené koncom roka, zostali v prevádzke dlhšie.

Opozícia voči jadrovej elektrine však zostáva skonsolidovaná, 41 percent opýtaných takýto krok odmieta. Len mierne vyššiu podporu majú uhoľné elektrárne (60 verzus 37 percent), jednotní sú Nemci iba v podpore zelenej energie. 91 percent opýtaných podporuje zrýchlenie výstavby energie z obnoviteľných zdrojov oproti 7 percentám proti.

Najnovšie výsledky sú konzistentné s nárastom podpory, ktorý jadrová energia zaznamenala v Nemecku od vypuknutia vojny. Aj v prieskume z 24. júna sa 61 percent opýtaných vyjadrilo, že používanie jadrovej energie aj po konci tohto roka je správne, zatiaľ čo 32 percent by to považovalo za nesprávne.

Napriek tomu sa spolková vláda zatiaľ neponáhľa pozastaviť plánované odstavenie posledných jadrových elektrární. Energetika spadá pod ministerstvo hospodárstva, ktoré v súčasnosti vedú Zelení. Práve medzi nimi však je podpora jadrovej energie najnižšia. Pre mnohých to je hlboko ideologická otázka – samotná strana pochádza z antijadrového prostredia, boj proti jadru je súčasťou straníckej identity.

Vojna sa v tomto roku neskončí

V otázke vojny na Ukrajine sú Nemci pesimistickí, len 19 percent si myslí, že sa vojna skončí ešte tento rok, 76 percent očakáva, že bude trvať dlhšie.

44 percent opýtaných žiada, aby západné štáty Ukrajine pomáhali odhodlanejšie, 32 percent je spokojných so súčasnou úrovňou podpory a 18 percent si myslí, že Západ by mal robiť menej.

Scholzova strana sa prepadla

Medzitým pokračuje úpadok preferencií SPD. V prieskumoch dosahuje už len tretie miesto a ďalej stráca voličov, podľa posledných dvoch prieskumov môže počítať už len s 20 až 21 percentami. Voľby v septembri ešte vyhrala s výsledkom 25,7 percenta.

Ak by sa voľby zopakovali túto nedeľu, víťazom by sa stala CDU/CSU na čele s Friedrichom Merzom, ktorá by získala 27 percent, tesne nasledovaná Zelenými (25).

Najväčšie straty oproti minulým voľbám by však zaznamenala liberálna FDP (6), ktorej sa vypomstila koalícia s ľavicou, mnohí jej voliči sú s výkonom strany nespokojní. FDP preto už niekoľko mesiacov stagnuje na úrovni okolo 6 percent, v porovnaní s volebným výsledkom (11,5) tak stratila takmer polovicu voličov.

Nacionalistická AfD sa stabilizovala na úrovni okolo desať percent, postkomunisti z Die Linke s piatimi percentami musia bojovať o zastúpenie v parlamente. Už v posledných voľbách neprekročili 5-percentné kvórum, do parlamentu sa dostali len o chlp vďaka výnimke pre strany, ktoré vyhrajú aspoň tri volebné okrsky.

Foto: Wikimedia.org

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.