Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
12. október 2020

Prečo dnes zomiera tak málo ľudí na Covid a čo to znamená pre budúcnosť

Prečo dnes zomiera tak málo ľudí na Covid a čo to znamená pre budúcnosť

Počty nakazených koronou exponencionálne rastú, ale akoby sa vírus zatiaľ správal inak ako na jar. 

Je to zvláštne a zatiaľ na to nie je dobré vysvetlenie: kým aj slovenské čísla o rapídnom náraste počtu nakazených pôsobia dramaticky ako z tých najpostihnutejších regiónov prvej vlny, počty vážnych prípadov aj obetí sú v Európe stále veľmi nízke.

Vo Francúzsku minulú sobotu hlásili takmer 27 tisíc novo-infikovaných, toľko nebolo ešte nikdy predtým, v Nemecku aj Taliansku už dosahujú čísla ako v apríli a čoskoro možno tiež prekonajú marcové rekordy. No na počte úmrtí sa to zatiaľ nijako zvlášť neodzrkadľuje, v každej z týchto krajín podľa hlásení zomrie každý deň maximálne zopár desiatok ľudí na Covid či skôr s Covidom, čo má veľmi ďaleko od čísel v marci alebo v apríli.

Ako píše Der Spiegel, momentálne zomiera v Nemecku na Covid-19 asi 15 ľudí denne, a to pri novo nakazených nad 4700 ľudí denne, kým v priebehu apríla sa počty infikovaných držali na úrovni 3500, no každý deň zomieralo 300 ľudí.

Prečo je to tak? Lekári ani vedci nemajú na to jasné vysvetlenie, v Nemecku špekulujú nad sumárom viacerých dôvodov, tu sú niektoré z nich.

Po prvé, aj nemecký Robert Koch-Institut nízku smrtnosť vysvetľuje tým, že na Covid-19 častejšie ochorievajú mladší ľudia. 85 percent doterajších obetí v Nemecku mali nad 70 rokov. Ale kým v apríli tvoril počet potvrdených novo-nakazených medzi osobami nad 80 rokov niekedy takmer 20 percent z celkového počtu - a u všetkých nad 60 rokov to bolo necelých 40 percent - dnes má nad 80 rokov okolo 3-4 percent, všetkých nad 60 rokov je okolo 13 percent (tu však treba dodať, že v Nemecku sa teraz testuje oveľa viac než na jar, a tak sa darí zachytiť aj mnohých mladších ľudí bez príznakov, aj preto podiel tých starších medzi registrovanými nakazenými klesá).

Ako je to na Slovensku, nevieme, pretože úrady takéto prehľady nezverejňujú. Vieme len toľko, že sa zvyšuje chorobnosť (čo je niečo iné než nakazenosť) starších nad 65 rokov, v septembri tvorili 11,5 percenta, v júli len 5,9 percenta.

Po druhé, ďalšou príčinou oveľa nižšej smrtnosti, akej prisudzujú nemalú váhu v Nemecku aj v Taliansku, je masívnejšie nosenie rúšok. Der Spiegel upozorňuje na štúdiu Saida El Zeina z Wayne State University v americkom Detroitu, ktorý ešte na prelome jari a leta na stovkách pacientov zistil, ako sa v priebehu mesiacov znižovala u pacientov vírusová nálož – podľa El Zeina to bolo najmä v dôsledku rúšok, ktoré aj keď neochránia stopercentne, vírus významne zoslabia. Ale aj rúšková teória je zatiaľ viac len hypotézou než dôkazom.

Po tretie, dôvodom nižšej smrtnosti je zaiste samotná medicína, lekári dnes vedia oveľa viac než na jar, aké lieky a v akej fáze sa majú ponúknuť pacientom.

Taliansky denník Corriere della Sera nedávno priniesol analýzu o úspešnosti remdesiviru, ktorého zásoby však v rôznych krajinách dochádzajú a budú potrebné ďalšie dodávky. Ako efektívne sa ukázali aj ďalšie lieky, dexametazón a enoxaparín.

Samozrejme, objavujú sa aj teórie, že samotný vírus je menej nebezpečný než bol na jar, ale to sú stále len teórie.

V tejto chvíli nevieme naisto povedať, či sa vírus naozaj správa inak než na jar alebo ide o optický klam. Ako napríklad varuje Robert Koch-Institut, môže ísť len o niekoľkotýždňový časový posun medzi masívnym nárastom infikovaných a nárastom ťažkých prípadov aj úmrtí.

Táto obava sa nedá zmiesť zo stola. Napokon, podľa posledných údajov prudko vzrastá počet smrteľných prípadov v Španielsku, kde zaznamenali za posledných 24 hodín 261 obetí s koronou, čo je najvyššia hodnota od konca apríla. Aj preto je racionálne, že európske vlády sprísňujú opatrenia a radšej ich tvrdosť miestami preháňajú, keďže všetci majú pred očami, čo sa dialo na jar v štátoch, v ktorých reagovali príliš neskoro.

Ilustračné foto TASR/AP

Inzercia

Inzercia

Odporúčame