Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
12. január 2016

Amok predsedu Schulza

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz to v posledných dňoch s kritikou Poľska už naozaj preháňa. A používa dvojitý meter.
Amok predsedu Schulza

TASR/ AP

V súvislosti so snahou vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) ovládnuť pozície v poľských verejnoprávnych médiách sa Martin Schulz nechal počuť, že nová poľská vláda zavádza „nebezpečnú putinizáciu európskej politiky“ a v Poľsku dochádza k „atentátu na demokratický štát“.

Schulzova agresívna rétorika pritom vyrušuje nielen Poliakov, ale aj viacerých nemeckých politikov. Dokonca aj liberálnych. Europoslanec za Stranu slobodných demokratov (FDP) Alexander Lambsdorff označil Schulzove komentáre poľskej politiky za „verbálny amok“.

K slovnej prestrelke došlo aj medzi poľským ministrom spravodlivosti Zbigniewom Ziobrom a nemeckým eurokomisárom pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Oettingerom, ktorý zase vyhlásil, že Európska komisia by mala dohliadať na dodržiavanie základných hodnôt právneho štátu v Poľsku. Poľský minister na to reagoval veľmi emotívne, okrem iného aj pripomenutím toho, že je vnukom poľského dôstojníka, ktorý počas druhej svetovej vojny bojoval proti „nemeckému dozoru“. Spomenul aj to, že eurokomisár nijako nereagoval, keď nemecké médiá niekoľko dní len veľmi skúpo informovali o silvestrovských sexuálnych útokoch. „Márne som čakal na vašu rozhodnú reakciu na také hrubé porušenie práva občanov na informácie,“ napísal Ziobro.

Nechajte sa vypchať

Niežeby na aktuálnych aktivitách vládnucej poľskej elity smerom k médiám nebolo čo kritizovať. Kaczynski a jeho strana sa jednoznačne snažia verejnoprávne médiá politicky ovládnuť. Ale o to isté sa snažili všetky doterajšie poľské vlády. A keďže nominácie členov televíznej rady mali aj doteraz v rukách politici, nebolo to až také zložité. Napríklad z doterajších riaditeľov poľskej verejnoprávnej televízie neboli iba dvaja členmi politickej strany.

Aj za vlády Občianskej platformy došlo k viacerým krokom, ktoré boli z pohľadu slobody médií problematické. Išlo napríklad o prepustenie stoviek zamestnancov verejnoprávnych médií, potom ako Platforma vstúpila do vlády, záťah tajnej služby v redakcii týždenníka Wprost, ktorý zverejnil nahrávky rozhovorov medzi poľskými vládnymi špičkami a vyvolal najväčší škandál Tuskovej vlády, alebo politické ovládnutie vplyvného konzervatívneho denníka Rzeczpospolita podnikateľom blízkym vláde. Toto ovládnutie nedávno opísal bývalý šéfredaktor denníka Pawel Lisicki. Vo svojom texte okrem iného píše: „Keď počujem o protestoch západných novinárov alebo obrancov ľudských práv, ktorí sú pobúrení domnelým porušovaním slobody slova v Poľsku, pukám od smiechu. Kde ste boli počas tých rokov, keď neboli kritici vlády pripustení k slovu, bol im komplikovaný život a boli dokonca šikanovaní? Kde ste boli vtedy? Čo ste nevideli čistky vo verejnoprávnych médiách? Nátlak na súkromné médiá, ktoré sa pokúšali o nezávislosť? A keďže ste to nevideli a mlčali ste, teraz k vám mám jednu úprimnú prosbu. Nechajte sa vypchať, vaše rozhorčenie a protesty stoja za starú belu.“

Inzercia

Ideologická kritika

Na druhej strane problém Kaczynskeho a jeho strany je v tom, že sa na rozdiel od Občianskej platformy nesnaží verejnoprávne médiá ovládnuť postupne, pomalým dosadzovaním ľudí. Ide do toho po svojom, priamo a hrubo. To, čo Platforme trvalo roky, chce PiS dosiahnuť za týždne, bez toho, že by sa snažili zachovať aspoň aké-také dekórum. Ak však budeme ignorovať tieto skôr rozdiely vo forme a budeme sa držať podstaty veci, nie je snaha politicky ovládnuť verejnoprávne médiá v Poľsku ničím novým.

Samozrejme, že je to problém. Ten však majú aj tí, ktorí sa dnes snažia školiť Poľsko z dobrých mravov. Ich prehliadanie toho, že podobné javy sa v Poľsku vyskytovali aj za Tuskovej vlády, vedie k podozreniu, že ich dnešná zdrvujúca kritika je motivovaná najmä ideologicky. Za to, čo eurokonformnej vláde Donalda Tuska prešlo bez povšimnutia, visí konzervatívny a euroskeptický Kaczynski na pranieri. Tak nejako bude tieto hlasy z Bruselu vnímať veľká časť Poliakov. A už aj tak problematické vzťahy medzi EÚ a novou poľskou vládou sa ešte viac zhoršia.

Aj preto by mal Martin Schulz vo svojej obsedantnej a agresívnej kritike Poľska ubrať paru. Presne tak, ako mu to radí jeho liberálny kolega.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Čo sa to vlastne stalo v Kolíne?

Čo sa to vlastne stalo v Kolíne?

Od tej strašnej silvestrovskej noci ubehlo už pomaly dvanásť dní a pre zlyhania polície stále nie je jasné, prečo k tomu došlo, kto boli páchatelia a či boli organizovaní. Isté je len, že kolínska noc mení Merkelovej Nemecko.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.