Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
25. október 2021

Odpočúvanie

Už aj Fico je nahratý

Vyšetrovatelia majú v rukách zvláštny úlovok. Nahrávky z tajných stretnutí Fica, Kaliňáka, Paru, Bödöra a Gašpara.

Už aj Fico je nahratý

TASR

Kompletný obsah ich rozhovorov zatiaľ nie je známy. Vieme len to, že ide o rozsiahly spravodajský materiál, ktorý sa musí analyticky spracovať. Stretnutia sú aktuálne, z tohto roka. Predmetom porád bolo vyšetrovanie káuz. Dejiskom stretnutí bola chata.

Špeciálna prokuratúra tvrdí, že sa k materiálom dostala nepriamo a náhodne – priestorové sledovanie a odpočúvanie sa oficiálne realizovalo v inej veci (pytliactvo). Rozsah „úlovku“ vraj operatívcov prekvapil.

A možno prekvapenie len predstierajú. To však zatiaľ nechajme bokom.

Škandálom je už len samotné obsadenie. Z prominentov Smeru to boli Fico a Kaliňák. Teda najvyššia úroveň. Potom právnik a „vybavovač“ Para (pracoval pre Lexu aj pre Kočnera). A nakoniec príbuzní stíhaných: Gašpar mladší (syn a advokát stíhaného policajného exprezidenta) a Bödör starší (otec stíhaného podnikateľa, ktorý bol v minulosti považovaný za vlastníka polície).

Posledné, čo vieme, je to, že špeciálna prokuratúra časť týchto dokumentov priložila do spisu v kauze Očistec, kde sú väzobne stíhaní Gašpar aj Bödör. Súd má totiž rozhodovať, či ďalej existujú dôvody pre väzbu.

Prokurátor je presvedčený, že väzba má pokračovať.

A zrejme má pravdu.

Organizovaný zločin

Väzba je krajné opatrenie, ktoré má trvať len nevyhnutne krátky čas a len v nutných prípadoch. Čo sa nie vždy rešpektuje. V tomto prípade je však zrejmé, že je opodstatnená.

Najnovšie zistenia vyšetrovateľov dokazujú jednu vážnu vec: existenciu skupiny politikov, advokátov a podnikateľa, ktorí sa snažia ovplyvniť trestné konanie v kauze Očistec. A diskreditovať NAKA so špeciálnou prokuratúrou.

Samozrejme, príbuzní stíhaných a advokáti majú právo stretávať sa, radiť sa a pracovať na oslobodení stíhaných, ktorých považujú za nevinných. Takisto majú právo kontaktovať opozičných poslancov.

Toto je však trochu iný prípad. Advokáti obvinených nesmú trénovať a pripravovať predvolaných svedkov, ako majú a ako nemajú vypovedať pred vyšetrovateľom.

Skupinu, ktorú zachytili vyšetrovatelia, tvoria aj aktívni politici s väzbami na stíhaných oligarchov. A advokát Para, ktorý pracuje nielen pre ľudí obvinených v kauze Očistec...

Para bol za Ficovej vlády „vybavovač“ s kontaktmi na Kaliňáka, Gašpara aj Hraška s Krajmerom. Teda na organizovanú skupinu, ktorá je dnes stíhaná za zneužívanie polície na súkromné ciele.

Nadpráca Paru

Možno nezaškodí pripomenúť, že vyšetrovanie v inej veci už pred dvoma rokmi zistilo, že Para mal pomáhať skupine okolo ministra Kaliňáka a šéfov polície so stíhaním prokurátora Vasiľa Špirka.

Špirko v roku 2016 začal vyšetrovať prepojenia Kaliňáka s Počiatkom na bašternákovcov a na skupiny podvodníkov s DPH. Tvrdí, že išlo o dlhoročnú ekonomickú kriminalitu v celkovom objeme 200 miliónov eur. Krátko nato na prokurátora Špirka udrela polícia (ovládaná Kaliňákom, Gašparom a bödörovcami). Na dva pokusy bol stíhaný za chyby pri vyšetrovaní.

Advokát Para mal zariadiť zmenu výpovede kľúčového svedka. Aby už nevypovedal proti Kaliňákovi, ale proti prokurátorovi Špirkovi. Para v tom čase niekoľkokrát navštívil policajné prezídium. Podľa záznamov sa zrejme stretával s Gašparom aj Hraškom.

Inzercia

To, že Para dostal úlohu intenzívne tlačiť na prokurátora Špirka (v súlade so záujmami Kaliňáka), potvrdzuje aj komunikácia Kočnera cez aplikáciu Threema.

Od roku 2017 potom Para zastupoval aj Mariana Kočnera.

Tento rok sa ten istý Para stretával s Ficom, Kaliňákom a príbuznými Gašpara a Bödöra. A zariaďoval, kto má ako vypovedať.

Politické pozadie

Tieto stretnutia dokazujú ešte jednu dôležitú vec: že trestné kauzy policajného exprezidenta Tibora Gašpara a oligarchu Norberta Bödöra sú úzko prepojené s Ficom a Kaliňákom. Tušili sme to síce celý čas, no teraz má vyšetrovateľ v rukách dôkaz, že Fico s Kaliňákom boli osobne zainteresovaní do trestných prípadov Tibora Gašpara a Norberta Bödöra.

Obaja sú dnes stíhaní pre podozrenia, že pôsobili v zločineckej skupine priamo vnútri polície. Vedenie polície bolo za Fica a Kaliňáka ovládané oligarchom Norbertom Bödörom – a zneužívané na stíhanie opozície, nepohodlného prokurátora či na ochranu „našich ľudí“ (Bašternák, Kočner).

Do skladačky vyšetrovateľom dlho chýbal jasný dôkaz o prepojení tejto zločineckej skupiny vo vedení polície na „prvú ligu“. Na Kaliňáka s Ficom.

Informácie o poradách Fica a Kaliňáka s Gašparom mladším a Bödörom starším dokazujú, hoci len nepriamo, že zločiny bödörovcov v polícii boli previazané s najvyšším vedením Smeru.

Kočner opäť na scéne

Účasť advokáta Paru na poradách zas naznačuje, že v balíku tých, ktorým sa malo organizovaným spôsobom pomôcť, nemuseli byť len Gašpar s Bödörom, ale aj Marian Kočner. A možno aj právnik Zoroslav Kollár.

Parov klient Kočner mal v minulosti úzke väzby na neformálneho šéfa polície Norberta Bödöra. Často ho žiadal o služby, na ktoré mali bödörovci dosah cez šéfov polície a NAKA. Kočner patrí tým, ktorí veľa vedia o aktivitách Bödöra, Kaliňáka, Fica, Haščáka, Lexu, Zoroslava Kollára (aj ten mal väzby na bödörovcov a Smer a špeciálne na Pellegriniho).

A takisto patrí k tým, ktorí napriek tlaku vyšetrovateľov a stíhania mlčia. Podobne ako zatiaľ mlčia aj Bödör a Gašpar. Alebo oligarcha Brhel. A budú mlčať dovtedy, kým sa nezlomia. Alebo kým budú cítiť, že niekto silný pracuje na ich vyslobodení z väzby.

Skupina, ktorá sa utajene stretávala na chate a snažila sa spravodajsky, politicky a cez nacvičené výpovede svedka (Kaliňáka) zasahovať do trestného konania v prospech svojich ľudí, mala zrejme široké záchranárske ambície. Osud Gašpara a Bödöra tvorí len menšiu časť ich záujmu.

Stoka

Informácie zo sledovania a odpočúvania tejto skupiny asi potvrdia mnohé z toho, čo doteraz vyšetrovatelia len predpokladali. A pravdepodobne prinesie aj bonusy. Teda ďalšie zistenia. Možno aj tie o nových spojenectvách – s Borisom Kollárom, s SIS, s inšpekciou… Teda s hráčmi, ktorí udreli na vyšetrovateľov NAKA (tiež v pude sebazáchovy).

Z pohľadu na zloženie stretnutí a z povahy veci vyplýva, že nás čakajú dramatické mesiace, kontaminované bohatými dávkami špiny.

Tušiť môžeme aj to, že Fico bude s nostalgiou spomínať na staré dobré časy – na tie, keď sa ho novinári vytrvalo pýtali, či kdesi s Haščákom popíjal kolu.

Tentokrát zrejme bude spolu s Kaliňákom odpovedať na vážnejšie otázky. A po zákonnom poučení.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.