Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
21. november 2021

Zápisky z trolejbusu

Všetko má svoj čas a zmysel, aj kolobežka

Poviedky na pokračovanie z pera šoféra bratislavskej MHD, v ktorom sa objavila túžba tvoriť. Dnešná je o darčeku pre brata. 

Všetko má svoj čas a zmysel, aj kolobežka

Foto: TASR/AP Photo/Michael Probst

Nerád nakupujem darčeky. Buď kúpim hlúposť, alebo zlú veľkosť. Narodeniny boli pre mňa a nakoniec aj pre obdarovaného často utrpením. Zato moja Olinka je v tom majsterka. Vymyslí, kúpi, daruje, poteší – vždy výstižne a trefne. Mne skôr sedí pozorovať, u koho sa aká potreba vykryštalizuje, a zareagovať na ňu bez viazanosti na sviatky, výročia či iné „kalendároviny“. Kúpiť, keď dozreje čas. Obdarovať, keď sa naplní čas.

Písal mi starší brat, že sa dobrovoľne vzdal auta, lebo už si nie je za volantom celkom istý. Chvályhodné. Auto daroval organizácii, v ktorej sa starajú o seniorov. Úžasné. Ďalej napísal, že zvažuje kúpu kolobežky. Zaujímavé.

Cestou trolejbusom v meste pozorujem všakovakých kolobežkárov, a tak som sa s bratom podelil o niektoré pozorovania, ktoré by mu mohli pomôcť uľahčiť pohyb kolobežkou po meste. Pri osobnej návšteve uňho ma však zaskočila zaparkovaná obyčajná kolobežka, nie elektrická. Dobre.

Neskôr som si cez predné sklo trolejbusu všimol, že niektorí majú na kolobežke namontované sedadlo a je z toho taký slušný skladný tichý skúter. Dobrééé.

Jedného dňa som však videl kamaráta v bratovom veku fičať po meste na elektrickej kolobežke. Vtedy mi to docvaklo a rozhodol som sa bratovi zadovážiť práve takú kolobežku. Neviem sa v tých všetkých modeloch vyznať a ceny preskakujú z vysokej na ešte vyššiu. Pane Bože, chcem bratovi kúpiť kolobežku, myslím, že ho to fakt poteší, ale takú za 200 eur by si pre mňa, teda preňho, nemal?

Ideálne je začať s výberom u spomínaného kamaráta, pretože ten skôr, ako sa pre niečo rozhodne, vec riadne preskúma, a to minimálne zo šiestich svetových strán. Nesklamal. Dodal vyčerpávajúce informácie o kolobežkách a ich parametroch s návrhom pre konkrétny model a typ. V internetovom obchode však mali už len jeden taký kus, a to s poznámkou „bazár“. Kolega ma ubezpečil, že to je v poriadku, že bola zrejme len vystavená v predajni, nech ju zoberiem. Keď som si na druhý deň po kolobežku prišiel, sklamane som sa pozeral na dokrčenú a natrhnutú škatuľu. Slečna mi pri odovzdávaní vysvetlila: „Objednali ste si bazárový tovar a to je to najhoršie. Možno tam ani nabíjačka nebude, možno ani nefunguje. Vráťte ju najneskôr do dvoch týždňov a kúpte inú.“

Škatuľu som aj tak otvoril a obzeral si kolesá so zablatenými vrúbkami a nefunkčný displej. Musel som ísť do práce, tak som smutnú, ťažkú a dosť drahú škatuľu vzal rýchlo domov. Na druhý deň som ju rozbalil, zistil som, čo kolobežke chýba a rozhodol som sa ju vrátiť.

Začal som hľadať novú. Krásne obrázky. A ceny? Podobné teplotám posledných dní. A keďže je dnes sviatok, aj tak nič nevybavím.

Odrazu mi zvoní telefón. „Ahoj, Tomáš, už si kúpil kolobežku?“ volá spomínaný kamarát poradca.

„Áno, ale idem ju vrátiť, je používaná a poškodená.“

„Vieš, po prehodnotení celkovej situácie som sa rozhodol tú moju po mesiaci používania buď niekomu predať, alebo ju darovať tvojmu bratovi.“

„Čože? Fantázia. Kúpim. Za koľko?“

Inzercia

„No dobre, tak za 100 eur.“

„Je mi ľúto, ale ja som si objednal kolobežku za 200 eur.“

„Čo? Nechápem. Kde si si ju objednal za 200 eur?“

„Tak to je na dlhšie.“

„No dobre, príď.“

Pane Bože, vďaka. Tebe odovzdaný život je napínavé nekonečné dobrodružstvo plné prekvapení a bystrej recesie. Už sa teším na ďalší diel.

Kolobežku som bratovi poslal kuriérom. Aký bude výsledok tohto dobrodružstva? Mám nádej, že dobrý, že poteší a poslúži.

Niekedy sa veci musia zamotať, aby až po rozmotaní priniesli skutočný úžitok. Obdarovanému aj darcovi. A aj ľuďom okolo.

Si myslím.

 

Ak vás Zápisky z trolejbusu zaujali, ďalšie príbehy si môžete prečítať aj v dvoch knižných verziách.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva