Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
15. jún 2021

EURO 2020

Kompaktný a kvalitný výkon Slovákov vystriedal boj o výsledok (hodnotenie)

Víťazstvo 2:1 nad Poľskom komentujú Dušan Radolský, Marek Sapara a Dominik Holec.

Kompaktný a kvalitný výkon Slovákov vystriedal boj o výsledok (hodnotenie)

Slovenský tím sa teší po víťazstve nad Poľskom, v popredí odchádza sklamaný Robert Lewandowski. Foto – TASR/AP

Slovensko je po prvom zápase futbalových majstrovstiev Európy nečakane na 1. mieste základnej E-skupiny. „Z našej strany išlo o veľmi dobrý výkon v prvom polčase, veľmi dobrý,“ zopakoval dvakrát niekdajší úspešný tréner slovenskej reprezentácie do 21 rokov Dušan Radolský, ktorý ako tréner strávil v Poľsku šesť rokov. S Dyskoboliou Grodzisk vyhral v roku 2005 národný pohár.

Jasná taktika: brániť a vyhrať

Hoci lopta bola väčšinu úvodného dejstva na kopačkách Poliakov – v jednom momente bol pomer držania lopty 68 percent ku 32 –, na góly ho po perfektnej individuálnej Makovej akcii v 18. minúte vyhrali Slováci 1:0. Keďže lopta išla do brány od brankára Szczęsného, gól je oficiálne vedený ako vlastný.  

„Poliaci iba držali loptu, ale nevypracovali si žiadnu šancu. Pracovali sme tímovo a kompaktne, Pekarík sa sťahoval k stopérom, aby im pomáhal pri bránení Lewandowského, Haraslín sa zase sťahoval na jeho post zo zálohy, čím sme chceli vystužiť ich silnejšiu ľavú stranu. Naopak, smerom dopredu sme boli nebezpečnejší, priamočiarejší, chalani si trúfli hrať jeden na jedného, dokázali potiahnuť loptu dopredu, podržať ju, z čoho pramenil aj náš prvý gól,“ hodnotil úvodné dejstvo 26-ročný brankár Dominik Holec, ktorý strávil jarnú časť sezóny na hosťovaní u poľského vicemajstra Rakow Čenstochová. Ako brankárska jednotka odchytal 19 zápasov.   

Tridsaťosemnásobný slovenský reprezentant, účastník MS 2010 Marek Sapara považuje naše zameranie sa na dôkladnú defenzívu za logické. „Podstata našej hry bola založená na kompaktnom obrannom bloku, napádaní súpera už vysoko pred šestnástkou, čím sme im nedovolili pripraviť žiadnu poriadnu loptu pre Lewandowského, a tým sme ho eliminovali. Keď hráte na krátkodobom turnaji, na šampionáte, hráte proti momentálne najlepšiemu útočníkovi na svete, tak nechcete nič podceniť. Stávke na dôkladnú defenzívu sa dá rozumieť,“ zdôvodňoval napokon úspešný herný prejav Slovákov Sapara.

Pomohla nám červená karta

Začiatok druhého polčasu bol pre zverencov Štefana Tarkoviča ľadovou sprchou. Linetty nielenže vyrovnal, ale zásluhou rýchlejšej hry začali byť Poliaci vpredu výrazne nebezpečnejší. V 62. minúte však ich zvyšujúci sa tlak zabrzdil Grzegorz Krychowiak. Po druhej žltej karte dostal mozog poľskej zálohy červenú – ako vôbec prvý hráč na turnaji –, čím na čas otupil bielo-červenú ofenzívu a naši sa mohli trochu viac nadýchnuť.

„Do druhého polčasu sme prišli zamrznutí. Ak po dobrom polčase a prestávke dostanete takýto rýchly gól, každým mužstvom to zatrasie. Poliaci začali lietať, verili si, hrali dobre a pribrzdila ich až červená karta. Výrazne ovplyvnila zápas a my sme to využili,“ charakterizuje úvodných 20 minút druhého polčasu Marek Sapara.


Rumunský rozhodca Ovidiu Hategan pribrzdil poľský výkon červenou kartou pre Grzegorza Krychowiaka. Foto – TASR/AP

Po rohovom kope v 69. minúte zostal na hranici šestnástky na chvíľu osamotený Milan Škriniar, spoluhráči mu hlavou predĺžili loptu, čo bleskovo využil na druhý slovenský gól. Bola to druhá a posledná naša strela na bránu v zápase. Obe boli gólové.

„Efektivita je skvelá správa. Mali sme s tým veľký problém už v príprave. Nedokázali sme skórovať aj z vyloženejších pozícii. Dnes dve strely na bránu a dva góly, to je úžasné, toto presne potrebujeme,“ tešil sa z mimoriadnej streleckej potencie autor piatich reprezentačných gólov Sapara.

Inzercia

Vytýkať môžeme veľa, ale cieľ sme splnili

Po góle sa Slováci zamerali na totálnu defenzívu. Hoci v presile, smerom dopredu sa takmer vôbec nepúšťali. Viacerí hráči mali kŕče, narastajúci tlak Poliakov riedila naša lavička striedaniami. Slovákom pomohlo aj šťastie, keď Poliaci vo vyloženej pozícii netrafili v päťke loptu a Bednarek minul z hranice pokutového kopu bránu.

Radolského postrehy priamo z Petrohradu

Dušana Radolského sme so žiadosťou o hodnotenie stretnutia zastihli priamo v Petrohrade, kde si bol stretnutie našich s Poľskom pozrieť naživo.

„V rámci diváckej účasti, ktorá bola povolená a koľkí vôbec prišli, malo stretnutie veľmi solídnu atmosféru. Kým bol nerozhodný stav alebo keď Poliaci vyrovnali, tak bolo ich početnú prevahu v hľadisku počuť. Keď sme však viedli, aj to máličko Slovákov, čo sem prišlo, tak hlasno povzbudzovalo a bolo ich výrazne počuť.“

Dušan Radolský, ktorý viedol slovenskú reprezentáciu na záskok v jednom stretnutí v roku 1998, práve proti Poľsku – v ten istý deň viedol ako hlavný tréner proti Poliakom aj reprezentáciu do 21 rokov –, má pre tento spôsob bránenia výsledku pochopenie. „Vyhrávali sme a bol tam rešpekt pred kvalitou súpera. Áno, nebolo to také kompaktné ako v prvom polčase, bolo tam veľmi veľa jednoduchosti, veľa taktiky, ale bol to už len boj o výsledok,“ hodnotí slovenský tréner.

„Samozrejme, náš výkon po druhom góle mal množstvo chýb, a keby sme chceli niečo vytýkať, našli by sme toho veľa. Ale náš cieľ bol vyhrať zápas, nedostať druhý gól a k tomu sme zvolili defenzívne poňatie hry. Tomuto chalani zostali verní, do bodky sa snažili splniť, čo si povedali v šatni, a na konci dňa sme vyhrali zápas na Eure a máme tri body,“ pozerá sa pragmaticky na posledných 20 minút stretnutia donedávna asistent trénera v MFK Ružomberok Marek Sapara.

Nezostať na troch bodoch

„Okrem začiatku druhého polčasu a samotného konca stretnutia to bol dobrý, zanietený a bojovný výkon. Chalani išli na doraz, boli tam kŕče, takto to má však byť. Odmenou je výhra. Ak takto budeme pokračovať, tak môžeme zo skupiny postúpiť,“ myslí si brankár Dominik Holec, ktorý začne novú sezónu pravdepodobne v pražskej Sparte, kde chce bojovať o post jednotky A-mužstva.

Slovákov čakajú už v piatok o 15.00 h, opäť v Petrohrade, Švédi. V Španielsku uhrali mimoriadne cenný bod.

„Chalanom a celému realizačnému tímu treba pogratulovať. Majú päť minút na oslavu a po 20 minútach sa už treba pripravovať na Švédov. Využime, že máme teraz zdvihnuté futbalové sebavedomie,“ zdôrazňuje Radolský.

Práve sebavedomie po mimoriadne cennom víťazstve je po horšom reprezentačnom období, keď sme vypadli v Lige národov do C-skupiny a všeobecne panovali rozpaky nad výkonmi reprezentácie, teraz to najdôležitejšie.

„Máme za sebou ťažké obdobie, no v tomto stretnutí chalani takticky splnili všetko, čo mali, boli mimoriadne efektívni a vyhrali. V tejto chvíli je to pre kabínu veľká vzpruha a motivácia. Ak budú takto poctivo pracovať, dodržia systém, taktiku, môžu sláviť úspech aj v ďalších stretnutiach. Verím, že na troch bodoch v skupine nezostaneme,“ uzatvára hodnotenie úvodného vystúpenie Slovákov Marek Sapara.

Poľsko – Slovensko 1:2 (0:1)

Góly:
46. Linetty – 18. Szczęsny (vl.), 69. Škriniar. ŽK: 22. Krychowiak (Pol.) – 20. Hubočan (Svk). ČK: 62. Krychowiak (po druhej ŽK). Rozhodcovia: Haţegan – Ghinguleac, Gheorghe (všetci RUM). Diváci: 12 862.

Druhý zápas skupiny: Španielsko – Švédsko 0:0

Tabuľka skupiny E po 1. kole

1. Slovensko      3   2:1
2. Švédsko         1   0:0
3. Španielsko     1   0:0
4. Poľsko            0   1:2

Najbližší program

Piatok, 18. júna o 15:00, Švédsko – Slovensko (Petrohrad)
Sobota, 19. júna o 21:00, Španielsko – Poľsko (Sevilla)
Streda, 23. júna o 18:00, Slovensko – Španielsko (Sevilla)
Streda, 23. júna o 18:00, Švédsko – Poľsko (Petrohrad)

Odporúčame