Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Komentáre a názory
31. máj 2021

Ako zvýšiť zaočkovanosť

Nehľadajme svätý grál očkovania. Žiaden zázračný recept neexistuje

Prečo ten Šuster stále píše o očkovaní, čo o tom nejaký ekonóm môže vedieť?

Nehľadajme svätý grál očkovania. Žiaden zázračný recept neexistuje

Foto – TASR/AP

Najťažšie otázky sa začínajú slovami „prečo“ a „ako“. Na dnes tri nie-až-také-ťažké „prečo“ otázky a jedna extra ťažká „ako“ otázka.

Tak na rozohriatie: Prečo ten Šuster stále píše o očkovaní, čo o tom nejaký ekonóm môže vedieť? Otázka či výčitka, ktorú som viackrát počul, aj od vládnych epidemiológov. Odpoveď je pritom jednoduchá. Niekto o očkovaní stále písať musí. Dajte sa zaočkovať a ja vám dám pokoj.

Ale hlavne, dôležitosť očkovania pre spoločnosť je najmä v tom, ako zaočkovaní či nezaočkovaní ľudia ovplyvnia tých ostatných. Čo je kľúčovou oblasťou skúmania ekonómie – ako sa ľudia svojím konaním či nekonaním navzájom ovplyvňujú, čo ich motivuje. Preto ako ekonóm nebudem nič hovoriť o očkovaní proti tetanu, ktorý sa nešíri z človeka na človeka. Na rozdiel od korony.

Očkovanie po virologickej, technologickej aj medicínskej stránke máme vyriešené. Čo nemáme vyriešené, je, ako sa k očkovaniu postavia bežní ľudia, alebo aj organizačná stránka zo strany štátu.

Druhá otázka, teraz už súťažná: Prečo sme na Slovensku s očkovaním pozadu? Skúste, prosím, chvíľku sami porozmýšľať, možno sa zhodneme. Možno máte aj lepšie odpovede než ja. Máte? Tak poďme.

U nás sme podali 46 % dávok v pomere k počtu obyvateľov, kým priemer EÚ je 55 %. Prvou odpoveďou teda je, že sme si objednali málo vakcín – obzvlášť teda málo od Moderny a Pfizer-BioNTechu. Darmo sme si objednali viac lacnejších a pohodlnejších od spoločnosti AstraZeneca, keďže ich ani výrobca nestíhal dodávať a ani ich už ľudia nechcú.

Druhou odpoveďou však je, že sme nedokázali zrýchliť tempo očkovania tak rýchlo ako iné krajiny, keď koncom apríla začali prichádzať výrazne vyššie dodávky vakcín. Kým ešte pred mesiacom sme mali využitých viac ako 90 % z dodaných vakcín, teraz je to iba 82 %. Inak povedané, koncom minulého týždňa nám ležalo v skladoch pol milióna dávok (a to bez Sputnika V). Je to najmä preto, že nemáme koho očkovať – veď v čakárni máme už iba 80-tisíc ľudí, z čoho väčšina sú dvadsiatnici a teenageri. Pri tých, ktorých sme potrebovali zaočkovať najviac – senioroch –, sme sa dostali na asi 58 %. 

Pre porovnanie, tieto krajiny sú nad hranicou 80 %: Belgicko, Dánsko, Fínsko, Írsko, Malta, Portugalsko a Španielsko. Väčšina EÚ je pri senioroch okolo či nad 70 %. Za nami sú len Bulharsko, Chorvátsko, Lotyšsko a Rumunsko.

Môžeme si povedať, že úspechy Írska sú pre nás nedosiahnuteľné – tam majú 100 % zaočkovanosť ľudí nad 70 rokov a pri šesťdesiatnikoch sú nad 90 %. Ale aj krajiny, ktoré sme si inokedy trúfali predbehnúť na poli ekonomiky, technológií či vedy – Španielsko a Portugalsko –, sú pri sedemdesiatnikoch nad 95 % a pri šesťdesiatnikoch nad 80 %.

Zdroj: Our World in Data.

Tretia „prečo“ otázka: Prečo sú ľudia na Slovensku tak málo ochotní dať sa zaočkovať? Obzvlášť teda tí, ktorí sú koronou najohrozenejší, seniori. Tu vieme odpovede pomerne dobre vďaka prieskumu iniciatív Veda pomáha a Kto pomôže Slovensku, ktorý v apríli vykonala agentúra AKO.

Pre mnohých ľudí je technicky veľmi náročná registrácia na očkovanie – skoro 80 % seniorov nad 70 rokov potrebovalo s registráciou pomôcť. Pre mnohých tiež nie je jednoduché prísť do očkovacieho centra v okresnom meste. Tí, ktorí boli veľmi motivovaní, sa už zaočkovali. Ale tí, ktorí majú len malú motiváciu, sa dokážu vzdať aj pri takýchto prekážkach.

Z prieskumu medzi ešte nazaočkovanými seniormi vieme, že často nedostávajú povzbudenie od svojej rodiny a blízkych. Sú skupiny obyvateľstva, ktoré podporujú očkovanie – a v tých je väčšina seniorov už zaočkovaná. A sú klastre váhajúcich či nepriateľov očkovania – v ktorých sa veľká väčšina seniorov tiež neočkovala.

Väčšina seniorov nedostala od svojich lekárov jasnú radu. Často sa boja, ako sa ich iné zdravotné problémy – ktoré má viac než každý druhý senior – prejavia v spojitosti s očkovaním. Podobne mnohí váhajú, lebo majú strach z vedľajších účinkov očkovania.

Niektorí prekonali covid a myslia si, že už očkovanie nepotrebujú. Niektorých odradili negatívne správy v médiách. Sem-tam niekto čaká na výber svojej obľúbenej vakcíny. Mnohé z dôvodov, prečo sa ľudia neočkujú, sú ľudsky úplne pochopiteľné a nesmieme ich brať na ľahkú váhu.

Inzercia

Dôvody, prečo seniori váhajú pri očkovaní

Zdroj: AKO, Kto pomôže Slovensku a Veda Pomáha – COVID 19.

Ako zaočkovať čo najviac ľudí?

Najťažšia otázka na záver: Ako zaočkovať čo najviac ľudí? Návrhov je obrovská plejáda a ani medzi vedcami, ktorí sa dokázali zhodnúť o väčšine ostatných otázok riešenia pandémie, nie je úplne spoločná reč.

Jedným z dobrých krokov by malo byť očkovanie v každej obci alebo u obvodných lekárov. Až 18 % seniorov si nevie zabezpečiť ani bežné služby, ako napr. každodenné nákupy. Neprekvapí teda, že sa ani nevedeli registrovať na očkovanie alebo prepraviť na polikliniku do okresného mesta. Ak za nich objednávku vyrieši ich obvodný lekár alebo miestna samospráva a ak budú mať očkovanie pár minút cesty od domova, tak asi pôjdu.

Pre pracujúcich zase môže byť problém presný výber termínu a vakcíny. Teraz, keď je už čakáreň skoro prázdna, by sme mali prejsť na možnosť vybrať si sami vhodný termín, nie dostať z čakárne nejaký náhodný. Do dvoch týždňov by mohol mať termín ktokoľvek, kto chce.

Nasledujú drobné motivácie: zjednodušenie cestovania pre očkovaných, možnosť stretnutí s rodinou a priateľmi – ktorí sa môžu báť stretnutí s neočkovanými alebo prístup na hromadné podujatia.

Dôležité budú príklady dôveryhodných ľudí – konkrétne obvodných lekárov. Nejaký expert sa nájde aj za, aj proti, dôležití sú preto odborníci, ku ktorým majú ľudia osobný vzťah a dôveru. Preto je očkovanie u obvodných lekárov asi najnádejnejšia cesta. Až sa poriadne rozbehne mediálna kampaň za očkovanie, môže aspoň vyvážiť inak pomerne negatívne informácie zo sociálnych sietí a niektorých médií. Pri senioroch pomôže aj to, že sú často príjemcami zdravotnej starostlivosti, pri ktorej im rôzni lekári budú pripomínať, že sa naozaj majú zaočkovať.

Cestou je mix kreatívnych riešení

V ďalšej skupine máme množstvo viac či menej kreatívnych riešení.

V zahraničí skúšali k očkovaniu pridať žreb do lotérie, zdá sa, že celkom s úspechom. Alebo zľavové kupóny na nákupy, ktoré inak dobre fungujú v maloobchode. Tiež môžu fungovať cielené výzvy zo zdravotných poisťovní. V niektorých krajinách dávali pri očkovaní priamo drobný finančný príspevok – napr. na taxík či iné výdavky spojené s očkovaním.

Niekde môže pomôcť rozhovor s nezávislým odborníkom. Alebo s ľuďmi v podobnej životnej situácii, s podobným vekom a podobným zdravotným stavom, ktorí už očkovanie absolvovali. Mnohé firmy by rady motivovali svojich zamestnancov a šlo by im to lepšie, ak by mali právo sa pýtať, či je zamestnanec očkovaný.

Možností, ako ľudí motivovať na očkovanie, je naozaj veľa. Pri tom, ako ťažkopádne fungovala naša stratégia proti covidu, z toho vyskúšame iba niekoľko málo ciest. Čo bude asi ďalšia chyba. Pretože tak, ako vidíme, že je celá plejáda dôvodov nezaočkovať sa – rovnako aj na každého zaberie niečo iné. Nemali by sme hľadať svätý grál očkovania, nejaký zázračný recept, ktorý presvedčí každého. Žiaden taký zázračný recept neexistuje.

Najnádejnejšie vyzerá byť očkovanie u obvodných lekárov, aj to nám však pridá len takých 10 percentuálnych bodov. Mali by sme mať preto plejádu nástrojov na presvedčenie a motivovanie ľudí. Zároveň by sme mali vylúčiť tie nápady, ktoré nefungujú či sú príliš zložité a drahé. To zistíme len tak, že ich vyskúšame v malom: možno v spolupráci so župami alebo vládnym tímom pre behaviorálny výskum by sa dalo vždy v jednom-dvoch okresoch vyskúšať, či pomôže žreb do lotérie, v inom okrese rozhovor s odborníkom, a v treťom okrese rovno 5 € na taxík.

Vieme, že sa to dá. Vidíme v iných krajinách, že v najdôležitejších ohrozených skupinách sa vedeli dostať cez 90 % zaočkovanosti. Aj u nás vieme, že vyslovene antivaxerov nie je veľa, asi iba 5 %. Bežných 95 % ľudí by sme mali vedieť zaočkovať. Už len to spraviť.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame