Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zdravotníctvo Spoločnosť
31. máj 2021

Anketa

Podarí sa Lengvarskému s nemocnicami to, čo nevyšlo exministerke Kalavskej?

Odpovedajú Peter Visolajský, Martin Smatana, Peter Stachura, Dušan Zachar a zástupcovia nemocníc.

Podarí sa Lengvarskému s nemocnicami to, čo nevyšlo exministerke Kalavskej?

Foto – TASR/Postoj

Ministerstvo zdravotníctva minulý týždeň predstavilo plánovanú reformu zdravotníctva, ktorá má súvisieť aj s optimalizáciou siete nemocníc. Odborníkov a zástupcov nemocníc sme sa preto opýtali:

Podporujete navrhovanú reformu ministerstva zdravotníctva? V čom ste k nej kritický?  

Tu je krátky výber z ich odpovedí:

Peter Visolajský, šéf Lekárskeho odborového združenia

  • Nepokladám za správne, ak si pár zamestnancov ministerstva v tichosti spraví nejakú reformu, v tichosti ju pošle do Bruselu a potom nám na Slovensku len oznámia, že táto reforma je podmienka čerpania miliárd z EÚ. Toto všetko sa udialo v tichosti bez akejkoľvek verejnej a odbornej debaty.

Martin Smatana, bývalý šéf IZP

  • Centralizácia starostlivosti, špecializovanie centier, nastavenie nároku pacienta, čakacích lehôt či nových normatívov a celej siete sú bez pochýb potrebné kroky, ktoré podporujem. Ale treba si uvedomiť, že úspech takýchto reforiem závisí od toho, či si ju osvoja zástupcovia zdravotníkov, nemocničných asociácií a pacientov.

Dušan Zachar, analytik INEKO

  • Základný náčrt reformy, ktorý bol prezentovaný, podporujeme. Môže prispieť k vyššej kvalite a bezpečnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti pacientom a lepšej udržateľnosti systému. Bude dôležité sledovať celý proces kreovania tejto reformy, keďže diabol sa môže skrývať aj v detailoch.

Peter Stachura, bývalý štátny tajomník ministerstva zdravotníctva

  • V novej optimálnej sieti nemocníc je veľa rozhodnutí, ktoré sa nebudú mnohým, prirodzene, páčiť. Teda najväčšie riziko vidím práve tam. Treba si však uvedomiť, že Slovensko nemá inú možnosť. Populácia starne, zdravotníkov ubúda a ľudia si celkom prirodzene zaslúžia kvalitnejšie zdravotné služby.

Sieť nemocníc AGEL

  • Určite budeme súhlasiť s myšlienkou, že je nutné zamerať sa na vytvorenie lôžok následnej a dlhodobej starostlivosti, predovšetkým intenzívnej včasnej rehabilitácie, ktorá má na výsledný outcome pacienta najväčší vplyv.

Peter Visolajský, šéf Lekárskeho odborového združenia

Vzhľadom na to, že zatiaľ k reforme neprebehla takmer žiadna diskusia a ministerstvo zdravotníctva malo k tejto téme len jedno stretnutie, kde sme sa však nedozvedeli nič konkrétne, len to, že budú nemocnice rozdelené na 5 typov, neviem povedať, čo vlastne máme podporiť, a ani nevieme zaujať žiadne stanovisko.

Stratifikáciu, ktorá bola navrhnutá za ministrovania pani Kalavskej, sme z opakovane verejne prezentovaných dôvodov odmietli, keďže neriešila príčiny problémov a, naopak, prinášala pre zdravotný systém, ktorý už teraz funguje na hrane, výrazné riziká. Súčasný pán minister sa nedávno o svojej reforme v súvislosti s Kalavskej stratifikáciou v médiách vyjadril, že ide „zhruba o to isté, len sa to volá optimalizácia siete nemocníc“. Pri stratifikácii z minulej vlády ministerstvo samo priznávalo, že pôjde o rušenie nemocníc, problém je, že pokiaľ má nemocnica pacientov, tak nie je zbytočná a zrušením lôžka pacient nezmizne. 

Základný argument ministerstva zdravotníctva pri optimalizácii siete nemocníc je, že máme príliš veľa nemocničných lôžok, ale doteraz nám nevysvetlili, na čom sa zakladá toto tvrdenie, keďže Česká republika, okolité štáty aj Nemecko, Rakúsko či Francúzsko majú viac nemocničných lôžok ako Slovensko. A to sú krajiny, ktorým sa chceme v efektivite zdravotníctva priblížiť. Koniec koncov, aj uplynulé mesiace, keď sme museli prevážať dusiacich sa pacientov lietadlami do Nemecka alebo do Poľska, nám ukázali, či máme nemocničných kapacít dosť.

Centralizácia výkonov je súčasť pokroku v medicíne a pre nás lekárov to nie je nič nové, na ňu teda nepotrebujeme príkazy ministerstva. Avšak na Slovensku sme v stave, že veľa náročných pacientov nevieme z malých nemocníc preložiť do centier, pretože tie často pacienta neprevezmú pre nedostatok sestier. Aj v Bratislave máme dnes stav, že veľa oddelení a operačných sál nemôže ísť na svoju plnú kapacitu, lebo nemajú sestry. V najdôležitejšej koncovej nemocnici sú oddelenia, ktoré majú zavretých aj 40 % lôžok, lebo nemajú na ich obsluhu personál. Následkom je, že analytici na MZ SR z čísel vyhodnotia, že Bratislava má nízku obložnosť lôžok a že tie lôžka sú teda podľa nich zbytočné. Je teda riešením, že tieto lôžka zrušíme, alebo treba radšej nájsť sestry, aby tie lôžka mohli prijať pacientov, ktorí ich potrebujú na liečbu?

Očakával by som, že ak niečo nazveme najdôležitejšou reformou v zdravotníctve, tak táto reforma bude riešiť nedostatok sestier a skúsených lekárov. Ale na tieto personálne otázky sme ani pri tom jedinom stretnutí k optimalizácii siete odpovede nedostali. Aj tvrdenie, že zrušením nemocníc získame viac personálu pre tie nemocnice, čo zostanú, je naivné. Priemerný vek sestry v slovenskej nemocnici je 50 rokov, ťažko teda očakávať, že takýto personál jednoducho zmení prácu a bude dochádzať 50 kilometrov do inej nemocnice alebo sa presťahuje s celou rodinou do iného mesta. Zažil som zrušenie asi 5 nemocníc v okolí Nitry, následne nám v Nitre pribudli pacienti, ale nový personál sa dal zrátať na prstoch jednej ruky.

A v princípe nepokladám za správne, ak si pár zamestnancov ministerstva v tichosti spraví nejakú reformu, v tichosti ju pošle do Bruselu a potom nám na Slovensku len oznámia, že táto reforma je podmienka čerpania miliárd z EÚ. Toto všetko sa udialo v tichosti bez akejkoľvek verejnej a odbornej debaty.

Martin Smatana, bývalý riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky na ministerstve zdravotníctva

Dnes sa, bohužiaľ, nedá záväzne povedať „áno, alebo nie“, keďže boli predstavené len rámce reforiem. Nie sú dostupné detaily, legislatívne návrhy či konkrétne vykonávacie predpisy, bez ktorých sa nedá vyjadriť podpora alebo nesúhlas.

Čo sa však už dnes dá, je ohodnotiť zámery a smerovanie predstavenej reformy. Centralizácia starostlivosti, špecializovanie centier, nastavenie nároku pacienta, čakacích lehôt či nových normatívov a celej siete sú bez pochýb potrebné kroky, ktoré podporujem.

Víziu ministerstva podporujem nielen preto, lebo koncepčne nadväzuje na nami nedokončené kroky, ale aj preto, lebo som mal možnosť vidieť analytické podklady k pripravovaným reformám. Ide o špičkové materiály, pripravené ešte lepšie, ako sme mali my. Zapracovali viaceré komplexnejšie prehľady a použili novšie – lepšie dáta.

Inzercia

Na druhej strane, treba si uvedomiť, že úspech takýchto reforiem závisí od toho, či si ju osvoja zástupcovia zdravotníkov, nemocničných asociácií a pacientov. Priemerná dĺžka ministrovania dosahuje 21 mesiacov, a ak reforma, ako je táto, nemá silnú podporu kľúčových stakeholderov, tak skončí ako každý z predchádzajúcich pokusov o zmenu.

Kľúčom k získaniu ich dôvery je transparentná komunikácia a hľadanie spoločnej cesty a konsenzu. Ani ten najlepší analytický materiál nedokáže plne zareflektovať realitu a prax a pevne verím, že ministerstvo si je tohto vedomé, doženie, že o reformách zatiaľ informovalo minimálne, a celé leto strávi cestovaním po regiónoch a rokovaním so zdravotníkmi, asociáciami nemocníc či poisťovňami.

Veľké riziko vidím v samotnom legislatívnom znení. Takéto komplexné reformy sa neskutočne ťažko píšu v legislatívnom jazyku tak, aby boli implementovateľné a vymožiteľné. Obzvlášť, ak rámce reformy musia byť schválené do konca roka, inak hrozí neuvoľnenie prostriedkov z Plánu obnovy. Ministerstvo čaká náročné leto a jeseň. Držím im palce, aby sa im to podarilo.

Dušan Zachar, analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO

Základný náčrt reformy, ktorý bol prezentovaný, podporujeme. Môže prispieť k vyššej kvalite a bezpečnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti pacientom a lepšej udržateľnosti systému. Podrobnosti však zatiaľ nepoznáme. Postupom času, keď bude tento plán konkrétnejší, bude sa dať vysloviť aj informovanejší názor. Bude dôležité sledovať celý proces kreovania tejto reformy, keďže diabol sa môže skrývať aj v detailoch.

Kľúčové bude, aby sa proces stanovovania optimálnej siete riadil nediskriminačnými pravidlami, na základe transparentných a kvalitných dát, aby sa nezahatala cesta k súťaživosti rôznych, aj nových, poskytovateľov, ktorí by mali mať možnosť porovnávať sa a uchádzať sa o vstup do siete na všetkých úrovniach, aby sa necentralizovalo to, čo sa dokáže efektívnejšie rozhodovať na poli zdravotných poisťovní, aby fungovalo meranie a zverejňovanie výsledkov, ukazovateľov kvality a efektívnosti a pod. Ak sa to neudeje, tak tam vidím úskalia.

Peter Stachura, bývalý štátny tajomník ministerstva zdravotníctva

Navrhovanú reformu ministerstva zdravotníctva podporujem, myslím si, že je to nevyhnutnosť. Keďže v zdravotníctve všetko so všetkým súvisí, nedajú sa zásadné reformy pripravovať samostatne. Od nástupu na ministerstvo sme spolu s ministrom Marekom Krajčím zadefinovali absolútne priority rezortu. Nemocnice a cestu pacienta. Napriek bezprecedentnej pandémii, ktorej sme sa museli prioritne venovať, vyprofilovali sa reformné tímy zodpovedné za prípravu reformy primárnej sféry, reformu nemocničnej siete a tím pre následnú, dlhodobú a paliatívnu starostlivosť. Som rád, že nový minister našiel na ministerstve už pripravené materiály, ktoré teraz musí politicky presadiť.

Ako už mnohokrát v histórii Slovenska, úskalím je politická podpora, akceptácia odbornej obce a nakoniec aj samotná realizácia. Ako zodpovedný za reprofilizáciu nemocníc mám v čerstvej pamäti, aký masívny odpor sme cítili pri snahe o krátkodobú zmenu nemocnice Humenné na takzvanú červenú covidovú nemocnicu. Od politikov, zdravotníkov, médií. A to išlo len o jednu nemocnicu. V novej optimálnej sieti nemocníc je veľa rozhodnutí, ktoré sa nebudú mnohým, prirodzene, páčiť. Teda najväčšie riziko vidím práve tam. Treba si však uvedomiť, že Slovensko nemá inú možnosť. Populácia starne, zdravotníkov ubúda a ľudia si celkom prirodzene zaslúžia kvalitnejšie zdravotné služby. Táto reforma je nevyhnutnosť a musíme urobiť všetko preto, aby sa uskutočnila a realizovali ju rozumní a čestní ľudia. 

Stanovisko skupiny AGEL

O optimalizácii siete nemocníc sa hovorí už niekoľko rokov, niekoľko volebných období, táto téma zažila už aj niekoľko ministrov zdravotníctva. Určite budeme súhlasiť s myšlienkou, že je nutné zamerať sa na vytvorenie lôžok následnej a dlhodobej starostlivosti, predovšetkým intenzívnej včasnej rehabilitácie, ktorá má na výsledný outcome pacienta najväčší vplyv.

Ruka v ruke s touto témou kráča aj otázka medicínskej kvality a počtu minimálnych výkonov, ktoré by dané zariadenie malo vykonávať, aby bola zaručená odborná kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti. A tu dochádza k stretu týchto tém, keď jednak z aspektu požiadavky medicínskeho trhu a zároveň absencie postakútnych a chronických lôžok (a tým zároveň možnej reprofilizácie niektorých zariadení, ktoré nespĺňajú minimálne odborné požiadavky) je možné nájsť win-win prieniky: jednak vyplniť „dieru na poli poskytovania zdravotnej starostlivosti“ práve v jej následnej zložke, ktorá má kľúčový význam pre celkový stav pacienta, keďže tieto lôžka sú aktuálne veľmi žiadané (a to nielen v kontexte postcovidového pacienta), a zároveň nájsť nové plnohodnotné a vážené zameranie a postavenie v pevnej sieti poskytovateľov tým zariadeniam, ktoré sa boria s minimálnymi materiálne technickými, ale predovšetkým odbornými požiadavkami na počet špecializovaných zdravotníckych výkonov.

V každom prípade by mala táto optimalizácia reflektovať regióny Slovenska, zaistenie dostupnosti k akútnej zdravotnej starostlivosti, ale zároveň vytvoriť aj pomernú dostupnosť k lôžkam postakútnej, následnej a dlhodobej starostlivosti spravodlivým systémom pre všetkých obyvateľov Slovenska vo všetkých regiónoch a oblastiach.

Optimalizácia siete nemocníc, ak bude realizovaná, sa dotkne aj niektorých našich zariadení, aj keď len veľmi minoritne. Spoločnosť túto tému rieši dlhodobo a plánovane, keďže téma u nás rezonuje ani nie tak z pohľadu nenapĺňania objemu výkonov, ako skôr z pohľadu komplexnosti a efektivity poskytovanej zdravotnej starostlivosti, keď naším záujmom je na prvom mieste vyriešenie zdravotného problému a návrat do plnohodnotného života a v prípade, že to charakter ochorenia neumožňuje, tak čo najlepší efekt liečby pre následnú kvalitu denného života pacienta.

Stanovisko siete nemocníc Svet zdravia

K reformnému návrhu Optimalizácie siete nemocníc zatiaľ nemáme konkrétne informácie. Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), ako zastupujúca organizácia, bude mať prvé stretnutie s ministerstvom zdravotníctva tento týždeň. Postoj nemocníc bude následne tlmočený na stredajšej tlačovej konferencii ANS.

Šéf Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko, rovnako ako ďalší zástupcovia oslovených nemocníc zatiaľ neodpovedali.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame