Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
07. máj 2021

Prorodinná politika

Do skutočnej reformy sa politikom nechce, Matovič to iba potvrdil

OĽANO malo podrobný plán, ako pomôcť domácnostiam s deťmi, ich predseda si však vymyslel vlastný.

Do skutočnej reformy sa politikom nechce, Matovič to iba potvrdil

FOTO TASR - Martin Baumann

„V budúcnosti Houston hlási problém. Veliký.“ Tak začala prvého mája Matovičova facebooková kampaň o jeho prorodinnej reforme. Ako vysvetlil, problém je v tom, že Slovensko čaká vymieranie, čo so sebou prinesie finančné problémy a on ako minister financií to teda musí riešiť.

Neskôr kampaň pokračovala v inom duchu a predseda OĽANO v rôznych príspevkoch na sociálnej sieti hovoril o dôležitosti rodiny a o tom, ako si zaslúži pomoc. Z čisto ekonomického pohľadu sme sa tak posunuli na sociálnu rovinu.

No a všetko vyvrcholilo v stredu na tlačovej konferencii, kde Matovič predstavil daňovo-odvodovú reformu s podtitulom „prorodinne, jednoducho, férovo“. Použitie slova „predstavil“ je však trochu prisilné, prezentácia totiž pozostávala z jedného slajdu a troch bodov: 200 eur na dieťa, jedna daň a jeden odvod a férové dane.

Ako povedal expremiér, podrobnosti budú prezentované o niekoľko týždňov. Prečo teda nepočkal s prezentáciou ešte tých pár týždňov, je neznáme, veď na daňových a odvodových reformách sa bežne pracuje mesiace až roky a pár týždňov navyše by teda nikomu neuškodilo. Ibaže by to v tomto prípade tak nebolo.

Prvé Matovičove príspevky mohli ľudí naplniť nádejou. Zdalo sa, že konečne sa niekto bude zaoberať podporou rodín, že sa téma rodiny ako takej konečne dostane do pozornosti širokej verejnosti a že je nádej na pozitívnu zmenu.

Ak sa však na návrh, alebo vlastne iba na myšlienku ako takú, keďže podrobnosti návrhu nepoznáme, pozrieme bližšie, zistíme, že skutočná podpora rodiny nebola zrejme prvotnou motiváciou celej reformy a že tak, ako ju navrhuje Matovič, vlastne ani nie je priechodná.

Minister financií v skratke navrhuje, aby sa príspevok na dieťa zvýšil na 200 eur pre pracujúcich rodičov, na sto pre tých, čo nepracujú, pričom toto zvýšenie by malo zväčšiť štátne výdavky o 2,5 miliardy ročne.

Okrem toho sa má zrealizovať rozsiahla daňovo-odvodová reforma, ktorá by zjednodušila celý systém. Podľa uniknutých návrhov, ktoré zverejnil Denník E, by mal po novom platiť odvody iba zamestnanec, a to vo výške 25 percent, pričom by sa zlúčili zdravotné a sociálne odvody do jednej platby.

200 pre každé dieťa pracujúcich rodičov ... áno, je to pravda. A zároveň je pravda, že kolega S úmyselne pustil do...

Posted by Igor Matovic on Wednesday, 5 May 2021 Zdieľať

Daň z príjmu pre fyzické osoby aj podnikateľov by mala byť vo výške 20 percent, pričom by sa mali zrušiť všetky znížené sadzby či úľavy, ako aj paušálne výdavky pre živnostníkov. Týmto spôsobom chce Matovič dosiahnuť, aby si ľudia neoptimalizovali dane cez zakladanie falošných živností či eseročiek.

No a taktiež počíta so zvýšenou sadzbou DPH na 25 percent. Takýmto spôsobom by sa dali aspoň čiastočne zafinancovať zvýšené rodinné prídavky. Toto číslo Matovič na tlačovej konferencii razantne dementoval, pripustil však, že v hre je naozaj určité zvýšenie DPH.

Daňové reformy sa robia roky

Samotný minister financií na Facebooku tento uniknutý materiál označil za blud, Denníku E, ako aj Postoju, však jeho pravosť potvrdili viaceré zdroje z prostredia ministerstva. Najbližšie pravde je asi to, že Matovič uvažuje o rôznych možných scenároch, ktoré dáva prepočítať svojim analytikom a ani on sám ešte nevie, ako presne by táto veľká reforma mala vyzerať.

Práve to je však základným problémom celého Matovičovho prorodinného ťaženia. Daňové reformy patria k tým najkomplikovanejším a najkonfliktnejším vôbec. Na ilustráciu môže poslúžiť príklad projektu zlúčenia zdravotných a sociálnych odvodov do jedného, ktoré navrhuje aj Matovič.

O tomto projekte sa hovorí už roky, čitateľom je možno známy pod názvom UNITAS a o jeho realizáciu sa pokúsili už viaceré vlády. Všetky stroskotali, i keď jednotliví ministri práce – v ktorých gescii sú tieto záležitosti za normálnych okolností – boli presvedčení o tom, že práve toto zjednotenie je nutné. Iba technické riešenie je totiž veľmi náročné a trvalo by roky, kým by sa podarilo implementovať.

Existuje možnosť, že by sa zákon podarilo schváliť s podporou opozície. Zdieľať

Okrem toho, na samotný zákon o sociálnom poistení sa za tie roky nabalilo asi 150 výnimiek a ešte horšie je na tom daňový poriadok. Matovič pritom hovorí, že jeho daňovo-odvodová reforma by mala platiť už od budúceho roka, keď sa však pozrieme na realitu týchto zákonov a systémov, zdá sa to iba veľmi málo pravdepodobné.

Inzercia

Ďalšou celkom dôležitou záležitosťou je nájdenie podpory pre túto zmenu medzi koaličnými partnermi. Matovič síce reformu už verejne predstavil, veľmi sa však neobťažoval tým, aby ju prebral s tými, ktorých hlasy bude potrebovať na jej schválenie.

Podľa nastavenia jednotlivých strán, hlavne SaS, ktorá je proti akémukoľvek zvyšovaniu daní, sa zároveň konsenzus nejaví ako veľmi pravdepodobný scenár. Stále však existuje možnosť, že by sa zákon podarilo schváliť s podporou opozície.

Poďme však k samotnej myšlienke podpory rodín. S tým, že štát by mal viac podporovať rodiny s deťmi a vytvoriť im čo najlepšie podmienky na život, sa dá ľahko stotožniť aj bez toho, aby sme brali do úvahy demografický aspekt. Stačí sa pozrieť na medzinárodné porovnania, kde sa jasne ukazuje, že Slovensko v tomto smere zaostáva.

 
 

Zbytočné návrhy vlastných spolustranníkov aj odborníkov

Otázne je, aká cesta je najefektívnejšia. Z politického hľadiska je odpoveď jasná: priama finančná podpora. Sľuby o priamej podpore, ktorú ľudia aj každý mesiac uvidia na výpise z účtu, sú veľmi ľúbivé.

Na Slovensku, kde je aktuálny mesačný prídavok na dieťa vo výške 25,5 eura, je aj na mieste. To pre Postoj uviedla aj Anna Verešová, ktorá v minulom volebnom období bola poslankyňou za OĽANO, i keď neskôr stranu opustila a pripojila sa ku KDH, a ktorá sa dlhé roky venuje rodinným politikám.

Priamu súvislosť medzi zvýšením finančnej podpory a zvýšením pôrodnosti síce štúdie nedokazujú, ako však vysvetľuje Verešová, „je škandál, že sú u nás aj bežné rodiny s dvomi deťmi a dvomi pracujúcimi rodičmi ohrozené chudobou.“

Už iba preto zvýšenie príspevku teda podporuje, ale musí byť podľa nej sprevádzané mixom ďalších politík. Okrem škôlok či dostupného bývania je však potrebné podľa nej aj niečo iné. „Pri zladení práce potrebujú rodičia nielen služby pre svoje deti, ale i služby pre členov rodiny, ktorí sú starí alebo chorí,“ hovorí.

Čísla jasne ukazujú, v ktorých oblastiach podpory rodiny zaostávame a nikoho asi neprekvapí, že je to najmä podpora jaslí, škôlok a bývania.

Je škandál, že sú u nás aj bežné rodiny s dvomi deťmi a dvomi pracujúcimi rodičmi ohrozené chudobou. Zdieľať

Vie to aj Matovič, už iba preto, že súčasťou predvolebného programu strany OĽANO bola aj brožúra „Spokojná rodina“, ktorá jasne hovorí o troch prioritách: zvýšenie finančnej podpory, podpora bývania a rozvoj služieb pre rodiny.

Nešlo pritom o nič nové, brožúra jasne vychádza z dokumentu Rodinná politika pre Slovensko, ktorý vypracovala ešte v roku 2018 Anna Verešová spolu s Petrom Kremským. Okrem toho na to, že skutočná podpora rodín musí byť komplexnejšia, verejne upozorňujú prakticky všetci odborníci, a poukazujú na to aj samotní analytici na Matovičovom ministerstve.

Ako však hovorí Verešová pre Postoj, komplexná rodinná politika sa veľmi ťažko presadzuje, a to nielen medzi bežnými ľuďmi, ale aj v samotnom parlamente.

Možno teda 200 eur na mesiac za každé dieťa nazvať veľkou prorodinnou reformou? To asi sotva. Ak by bol záujem o problematiku klesajúcej pôrodnosti a situáciu slovenských rodín skutočný, reforma by nepozostávala z troch bodov na jedom slajde a predchádzala by jej debata s odborníkmi.

A na margo demografickej krízy, ktorá nás čaká a s ktorou Matovič odštartoval celú kampaň o reforme, s tým, že on ako minister financií musí zabezpečiť, aby bolo aj v budúcnosti dostatok peňazí v štátnej kase, ani tú nevyrieši iba magickým 200-eurovým príspevkom.

Viac ako 20 elitných slovenských ekonómov však vláde pred časom poslalo výzvu na prijatie dvoch základných reforiem, ktoré by výrazne zlepšili naše vyhliadky do budúcnosti. Išlo o výdavkové stropy a o dôchodkovú reformu. Aká bola reakcia z rezortu financií? Zatiaľ žiadna.

Odporúčame