Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hegerova vláda Komentáre a názory
03. máj 2021

Plán obnovy či prorodinná reforma

Nepodceňujme Matovičov inštinkt!

Tak hádam máme Plán obnovy z krku. Už len čakáme na tú smršť peňazí. Ale kde je radosť z civilizačného skoku, ktorý nás vraj čaká?

Nepodceňujme Matovičov inštinkt!

Predsedníčka Európskej komisie Ursula Von der Leyenová a Igor Matovič 16. júla 2020. FOTO TASR/AP

Hlavnú úlohu sme si splnili, plán sme do Bruselu poslali. Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová nás dokonca na twiteri v takej google-translatorovej slovenčine dokonca aj pochválila.

Pani učiteľka je spokojná, žiačik odovzdal domácu úlohu načas. Poslali sme dokonca svoj národný „Plán obnovy a odolnosti“ do Bruselu medzi prvými.

Pani učiteľka pridala aj krátke slovné hodnotenie, lebo to sa teraz vo výchovnom procese nosí. Ocenila, že náš plán obsahuje kľúčové priority pre budúcnosť Slovenska: zelenú ekonomiku, vzdelávanie, výskum a vývoj, zdravotníctvo a e-government.

No a potvrdila, že keď bude náš plán odsúhlasený, môžeme získať až 6,3 miliardy €.

Oops, niekde je chyba! Žiadne veľké emócie neprišli. Len úľava, že jednu povinnosť máme z krku. Ešte treba chvíľu vyčkať, či to Brusel schváli, a potom ešte zopár rokov tŕpnuť, či tie miliardy budeme vedieť vyčerpať.

Zvládneme to vyčerpať? Nevieme to čerpať. Dúfame, že to vyčerpáme. Nestíhame čerpať. Je to fakt vyčerpávajúce. Zdieľať

Veríme tomu, že nás vďaka tým peniazom čaká veľký civilizačný skok? Cíti tu niekto radosť, očakávanie, nadšenie? Iste, progresívny europoslanec Hojsík sa úprimne teší. Napokon, veď najmä on je tu viditeľným nositeľom tejto témy. Ale ani jemu, hoci sa úprimne snaží, sa nepodarilo strhnúť davy k nadšeniu zo zelenej ekonomiky či kohézie.

Prevládajú skôr obavy, či technokrati inštruovaní politikmi dotiahnu celý proces a či ho Brusel schváli. No a či to budeme vedieť všetko vyčerpať. Či peniaze neprepadnú, či ich nebudeme musieť vracať.

Keď sa hovorí o peniazoch z Bruselu, často sa hovorí o rozkrádaní, zneužívaní a najviac o „čerpaní“. Musíme to vyčerpať. Zvládneme to vyčerpať? Nevieme to čerpať. Dúfame, že to vyčerpáme. Nestíhame čerpať.

Je to fakt vyčerpávajúce. Až sme z toho všetci vyčerpaní.

Marketingový potenciál Plánu obnovy nie je veľký. A toto veľmi rýchlo pochopil Igor Matovič. Možno dúfal, že keď sa presunie na ministerstvo financií, bude mať v rukách silný marketingový nástroj. Veď Plán obnovy a odolnosti by mal byť predsa akýmsi civilizačným skokom.

Lenže tej radosti z tohto skoku financovaného z Bruselu je v priestore primálo. To je jedna vec.

A potom je tu ešte iná záležitosť. Lívia Vašáková, ktorá na ministerstve financií koordinovala prípravu plánu obnovy, hovorí, že nás čaká nielen príval peňazí. Súčasťou plánu je aj reformná smršť. Tie reformy pritom nevyplynuli zo spoločenskej debaty, skôr je to požiadavka Bruselu. Aby tie peniaze neprišli len tak za nič.

Lebo až ďalšia politická garnitúra, teda možno pán Pellegrini, bude chodiť strihať pásky na nových nemocniciach, obnovených pamiatkach či zelených investíciách. Zdieľať

Vašáková dokonca tvrdí, že práve tá súčasná politická garnitúra „musí prejsť bolestivými reformami“. Akoby jej nestačila na plecia naložená pandémia. A až tá ďalšia politická garnitúra, teda možno pán Pellegrini a spol., bude tá šťastná partička. Politický víťaz Plánu obnovy. Lebo až táto paria bude chodiť strihať pásky na novotou voňajúcich nemocniciach, obnovených pamiatkach, nových škôlkach či zelených investíciách.

Igor Matovič so svojou neomylnou intuíciou sa rýchlo zorientoval. Marketingový potenciál z Plánu obnovy je pre jeho vládu nulový. Teraz je to iba technokratická záležitosť pre šikovných úradníkov. Tí sa preto vďačne presunuli spolu s Eduardom Hegerom na úrad vlády.

Igor Matovič však pochopil aj to, že Plán obnovy neprináša tie reformy, ktoré krajina očakáva.

Vo verejnej diskusii začína byť čoraz naliehavejšia napríklad téma rekonštrukcie verejnej správy, teda delenie moci medzi samosprávou, vyššími územnými celkami a vládou. Pandémia toto jasne ukázala. Ale táto reforma sa do Plánu obnovy nezmestila. Bolo by to vraj nad rámec toho, čo nám odporúčala Európska komisia, a keby sme sa takto sami iniciatívne preťažili reformami, mohlo by to potom znamenať, že „nám nebudú chodiť platby z Únie“.

Inzercia

Ak sa podarí dobre čerpať, môžu vzrásť sympatie voči štedrej Európskej únii, nie voči slovenským politikom. Zdieľať

No a ďalšia reforma, ktorá tu visí vo vzduchu, je demografia a dôchodkový systém. Ak neurobíme niečo s demografiou a ak nepripravíme dobrú penzijnú reformu, už dnešní štyridsiatnici budú mať problém s dôchodkami, ako pripomenul aj v Postoji člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Juraj Kotian.

Igor Matovič presne pochopil, že Plán obnovy je technokratická bruselská záležitosť, na ktorej voličov zaujíma jediné: či sa tie peniaze podarí vyčerpať. A nechcú o tom už ani veľmi počuť, lebo z témy čerpania sme už za tie roky vyčerpaní.

Ak sa napokon podarí dobre čerpať, pribudnú nové nemocnice, obnovia sa školy, pamiatky či budeme mať lepší vzduch, môžu vzrásť sympatie voči štedrej Európskej únii, nie voči slovenským politikom.

Preto Igor Matovič prenechal Plán obnovy euroúradníkom a technokratom. A skonštruoval si vlastnú rodinnú reformu.

Stačil jeden status na sociálnej sieti a už sa diskusia rozbehla. Vášnivá, ohnivá, divoká. Má to grády. Lebo toto je vec, ktorá dokáže spoločnosť zaujať. Aj tých, ktorí vychovávajú deti a majú pocit, že spoločnosť by ich mohla preto zvýhodniť, aj tých, ktorí rodiny nemajú a obávajú sa, že budú za svoju bezdetnosť trestaní. A či dožijú dôstojne, aj keď nebudú mať oporu vo svojich deťoch.

Toto je téma. Toto nie je zadanie z Bruselu, toto je úloha, ktorú si musíme zadať sami. V tom má Igor Matovič pravdu. Môžeme tu mať krásne zelené investície, dobrý e-government, ale krajina bez detí bude upadať.

Nebude na slušné dôchodky. Ľudia budú musieť dlhšie robiť. A zúfalo budú chýbať mladé generácie. Lebo aj časť tých mladých, ktorých tu vychováme, skončí v zahraničí.

Toto nie je o tom, či vyčerpáme peniaze vyliate z Bruselu. Navyše, všetci trochu tušíme, že sa tu teraz zaplavíme napožičiavanými peniazmi, hoci aj s výhodnými podmienkami, no na úkor budúcich generácií. Možno tým novým generáciám dávame na hlavu priveľa. Trošku pocitu viny z toho máme.

Igor Matovič má milión chýb, ale zvyčajne dokáže presne vycítiť, čo je téma, ktorá voličov zaujíma a ktorú cítia ako dôležitú pre svoj život.

V tomto sa mu dá veriť. Možno dokonca aj trochu viac ako ľuďom, ktorých dnes predstavuje pani von der Leyenová.

 

 

 

 

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame