Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
21. apríl 2021

Veľký pád CDU

Pyrrhovo víťazstvo na Rýne

Napriek odporu voličov aj straníckej základne nemecká CDU vybrala svojho kandidáta na kancelára – Armina Lascheta.

Pyrrhovo víťazstvo na Rýne

Armin Laschet, predseda CDU a kandidát na kancelára, zdroj: Facebook Armina Lascheta.

Presadil sa, no nepresvedčil: tak udalosti posledného týždňa komentuje nemecká ARD, ktorá sa len málokedy nechá strhnúť k jasným verdiktom. V prípade nového volebného lídra CDU/CSU však niet pochýb, že voliči chceli niekoho iného.

Ukazujú to všetky prieskumy posledného roka, v ktorých bol miláčikom voličov ministerský predseda Bavorska a predseda CSU Markus Söder, v prieskumoch mal oproti predsedovi CDU Arminovi Laschetovi často štvornásobnú podporu.

Podporu Söderovi vyslovila aj väčšina poslancov CDU/CSU, člen vedenia CDU Norbert Röttgen, niektorí premiéri spolkových krajín z CDU, stranícka mládež JU, ale aj väčšina radových členov strán CDU aj CSU. Prezídium strany však názor členskej základne napokon prehliadlo a nominovalo ministerského predsedu Severného Porýnia-Vestfálska Armina Lascheta.

Rozhodnutiu prezídia, ktoré padlo v pondelok po šesť a pol hodiny tvrdých rokovaní, predchádzal týždeň diskusií, v zákulisí sa hovorilo o „Selbstzerfleischung“, čiže páraní vlastného tela či „masakri“.

Laschet medzitým v televízii opakoval frázy o dôležitosti svojho „základného postoja“. Čo ním presne má byť a či obsahuje aj niečo iné ako jeho túžbu stať sa kancelárom, sa diváci nedozvedali a nevedia to doteraz.

Neprekvapuje, že voliči na rozhodnutie vedenia strany nereagovali práve nadšene. V najnovšom prieskume sa CDU prepadla o sedem percent, vo voľbách by získala už len 21 percent hlasov – je to nevídaný prepad, ešte začiatkom roka dosahovala CDU v prieskumoch okolo 37 percent. Zato hlavný rival, strana Zelených, po nominácii Lascheta prudko rastie a s 28 percentami by dnes jasne predbehla CDU/CSU a vyhrala voľby. Sociálni demokrati ako niekdajší hegemóni nemeckej ľavice z chaosu v CDU/CSU nedokážu ťažiť, zato ich takmer dobehla pravicovo-liberálna FDP.

Prieskum zohľadňuje len sčasti Laschetovu nomináciu, CDU/CSU utrpela najmä chaosom v otázke, koho vlastne podporí. Celý proces sa ťahal osem dní, do médií každý deň unikali veľmi ostré a jedovaté slová prívržencov jedného kandidáta proti druhému, ľavica na čele so Zelenými si z tejto zbierky nelichotivých citátov ešte v predvolebnej kampani nadmieru poslúži.

Söderovi išlo o to, aby vyvinul čo najväčší tlak na najvyššie grémiá CDU, dúfal, že sa podvolia tlaku zdola a donútia Lascheta k ústupu, prípadne že rozhodovanie presunie do poslaneckej frakcie CDU/CSU, kde sa aj mnohí poslanci CDU vyslovovali za lídra CSU z obavy, že s Laschetom prehrajú a prídu o poslanecký mandát.

Laschet vedel, že strana ten tlak už ďalšie dni nevydrží, preto si v pondelok vynútil, aby ho vedenie CDU definitívne potvrdilo ako kandidáta na kancelára – Laschet sa tak síce presadil, ale uplynulé dni ho veľmi poškodili a prišiel o už aj tak chabú autoritu.

Zástancovia Lascheta síce opakujú, že politika sa nemôže riadiť iba prieskumami a tvrdia, že do volieb v septembri je ešte dosť času, aby nálady obrátil vo svoj prospech. Poukazujú aj na to, že Laschet je bojovník, ktorý vie udrieť, aj keď leží takmer na zemi - vo voľbách v Severnom Porýní-Vestfálsku v roku 2017 mal Laschet tiež prehrať, ale napokon v cieľovej rovinke zahviezdil.

No vedenie CDU za Laschetom ostalo stáť ešte z jedného dôvodu: vedia, že ak by ustúpili a hodili svojho straníckeho predsedu cez palubu, Södera by sa už len tak nezbavili. Charizmatický bavorský Frank, ktorý celkom ovládol svoju CSU, by mal dobré šance vyhrať voľby a dominovať nemeckej politickej scéne na jedno desaťročie. Väčšia sestra CDU a jej predseda – či už Laschet alebo jeho nástupca - by tak popri mocensky bezohľadnému kancelárovi z CSU hrala iba druhé husle.

Inzercia

Na druhej strane, Laschet bude slabým kandidátom, závislým od podpory svojich kolegov. Stranícki konkurenti v CDU tak budú mať situáciu pod kontrolou a ak kvôli Laschetovi prehrajú voľby, môžu sa potom pobiť o jeho miesto.

Otázne je, čo stávka na Lascheta s kresťanskými demokratmi ešte urobí. Rozhodnutie nie je populárne iba medzi voličmi a poslancami, ktorým hrozí strata mandátu, ale aj medzi radovými členmi. Hromadia sa vystúpenia zo strany, väčšina členskej základne stála na strane Södera, a teraz sa cítia byť zradení.

Zjednodušene platí, že Söder mal svojich zástancov najmä na juhu a na východe, zatiaľ čo na severozápade bola silná podpora Lascheta. No vo väčšine spolkových krajín na seba narazili stranícke elity, ktoré podporovali Porýnčana proti bežným voličom.

Z bavorskej CSU síce počuť, že Lascheta v tejto náročnej predvolebnej kampani podporia, svoju pomoc prisľúbil aj Markus Söder, ale podporu už sprevádzajú jedovaté vety, ktoré sa obracajú proti Laschetovi.

No generálny tajomník CSU Markus Blume vyhlasuje, že vedenie CDU síce uprednostnilo Lascheta, ale Söder bol skutočným „kandidátom sŕdc“.

Za neúspech si však Söder môže sčasti sám – príliš dlho otáľal, kým oznámil svoju kandidatúru. O jeho ambíciách sa špekulovalo už vyše roka, no potvrdil ich len pred dvoma týždňami, čo bolo príliš krátko na to, aby CDU dokázala Lascheta bez straty tváre presvedčiť k odchodu.

Napriek tomu CSU nevníma Södera ako porazeného. V istom zmysle dokonca posilnil svoju pozíciu. Po 16 rokoch vlády Angely Merkelovej veľká časť spoločnosti túži po zmene, v čom leží aj hlavný dôvod úspechu Zelených. V týchto podmienkach by Söder riskoval boj proti ťažkej konkurencii. Teraz bude vyčkávať, kým CDU/CSU v septembri voľby prehrá, Lascheta odpília a o štyri roky ho už nič nezastaví.

Pravdou je aj to, že Bavor nemohol viesť svoj boj ďalej, hrozilo trvalé štiepenie strany, ktoré by mu CDU neodpustila. Tým, že rozhodnutie nakoniec prenechal na predsedníctve CDU, signalizoval, že síce je ochotný prevziať zodpovednosť ako volebný líder, no v prípade nominácie Lascheta bude niesť zodpovednosť za neúspech niekto iný.

CDU trvala na svojom práve, aby ako „väčšia sestra“ CSU nominovala kancelára, čím sa však vmanévrovala do slepej uličky. Zatiaľ je otvorené, či sa jej podarí znovuzískať aspoň časť stratených voličov, alebo či frustrácia z Lascheta stranu ešte viac poškodí. Isté však je, čo povedal poslanec Güntzler: S Markusom Söderom by to mala v septembri ľahšie.

Odporúčame