Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
17. február 2021

Mario Draghi

V Taliansku sa dejú divy, novému premiérovi tlieska aj Matteo Salvini

Ako sa európsky topbankár, ktorý je doma aj v katolíckej cirkvi, stal talianskym premiérom.

V Taliansku sa dejú divy, novému premiérovi tlieska aj Matteo Salvini

Bývalý šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi odpovedá na otázky novinárov po prijatí mandátu o zostavení novej vlády z rúk talianskeho prezidenta Sergia Mattarellu v Ríme v stredu 3. februára 2021. Foto TASR/AP

Skúsme si predstaviť takéto slovenské sci-fi: SaS a Za ľudí stiahnu svojich ministrov z Matovičovej vlády s odôvodnením, že nesúhlasia s rozdelením európskeho šesťmiliardového balíka a už nechcú Matoviča za premiéra. OĽaNO poverí zostavením vlády Eduarda Hegera, ani ten však nenájde väčšinu pre novú vládu.

Lenže predčasné voľby v pandémii nikto nechce, navyše vláda musí do Bruselu v apríli zaslať svoj návrh na minutie mnohých miliárd z Plánu obnovy. Na scénu vstúpi prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá osloví Ľudovíta Ódora, uznávaného proreformného ekonóma a viceguvernéra NBS, či by v krízovej situácii neprevzal vedenie krajiny. Ódor začne zákulisné rokovania, k jeho podpore sa postupne prihlásia takmer všetky významné politické sily, Hlas, Smer, OĽaNO, SaS, Sme rodina, Za ľudí. Proti novej vláde sa vyslovia len kotlebovci a mazurekovci plus piati poslanci zo Za ľudí a SaS, ktorí opustia svoje strany.  

Conte padol, nastupuje národný front

Takýto slovenský scenár pôsobí ako z ríše divov. Ale talianska politika už v posledných rokoch zažila také divotvorné obraty, že Talianov už vie prekvapiť máločo.

Keď však v priebehu dneška a zajtrajška senátori a poslanci odhlasujú dôveru novému premiérovi Mariovi Draghimu, aj na talianske pomery to bude trochu surreálny obraz: za novú vládu zdvihne ruky ľavicový establišment (Demokratická strana), populisti z Piatich hviezdičiek, ktorí menia farby ako chameleón a momentálne sú najzelenejšou stranou v Európe, do Draghiho vlády vyšlú svojich nominantov aj nacionalisti zo Salviniho Ligy, najväčšiu efóriu z novej vlády má Berlusconiho Forza Italia a tlieska jej aj Italia Viva expremiéra Renziho. 

Na jednej hromade sa tak stretli najväčší nepriatelia.

Ešte koncom januára, keď bolo jasné, že premiér Giuseppe Conte už nemá väčšinu na vládnutie, zneli éterom celkom iné tóny: Salvini žiadal čo najrýchlejšie predčasné voľby vo viere, že stredopravý blok triumfuje a on sa stane konečne premiérom. Predčasné voľby sa pokúsil vyvolať už v lete 2019, ako minister vnútra bol vtedy na vrchole popularity, jeho Lige stúpali preferencie nad 35 percent. Salvini však v opojení stratil hlavu a zvolil babrácku taktiku.

Napokon to dopadlo tak, že sa proti nemu na popud expremiéra Renziho spikli päťhviezdičkári s Demokratickou stranou (teda dve strany, ktoré sa na dreň nenávideli), odstavili Salviniho od moci, potom prišla pandémia a spolu sa trápili do začiatku januára. Do hry zas vstúpil Renzi, ktorý už nedokázal zniesť Conteho ako premiéra, odvolal z vlády svoje dve ministerky a vláda stratila väčšinu.

Salvini okamžite žiadal predčasné voľby, demokratov a päťhviezdičkárov nazýval „zradcami ľudu“, ktorí sa boja volieb a chcú sa udržať pri moci zákulisnými hrami a preťahovaním chýbajúcich pár senátorov na svoju stranu. Vládnucu ľavicu zas desila tristná perspektíva, že v predčasných voľbách pohoria a vydláždia bloku na čele so Salvinim cestu k moci – čo sa v ľavicových kruhoch považuje za nástup fašizmu, niečo ako Mussoliniho zmŕtvychvstanie.

Preto sa doterajšia ľavicovo-populistická koalícia snažila najskôr za každú cenu nájsť zopár chýbajúcich hlasov a vládnuť ďalej, skúšal to Conte, po ňom predseda parlamentu Roberto Fico, ale ani ten neuspel.

A kdesi uprostred medzi týmito nepriateľskými tábormi - ľavicou a Salvinim - stál v zákryte nesmrteľný a večne usmiaty, 84-ročný Silvio Berlusconi. Ten je na papieri Salviniho spojencom v rámci stredopravého bloku, ale má svoje vlastné hry aj záujmy. Jeho zlaté časy sú dávno preč, posledné roky bojoval najmä so súdmi, aj si odsedel domáce väzenie za daňové podvody - jeho Forza Italia však so zhruba 7-percentnou podporou stále žije a ako jazýček na váhach mieša karty. Navyše sú mnohí presvedčení, že Berlusconiho túžbou je stať sa na budúci rok prezidentom, čomu prispôsobuje všetko, čo robí.

Starý lišiak to mal preto rozohrané na viac strán. Vždy, keď to bolo potrebné, potvrdil svoju lojalitu Salvinimu, ktorý ho inak irituje svojím úzkoprsým nacionalizmom, súčasne spolupracoval s ľavicou na európskej úrovni a aj doma jej vysielal signály, že ak nebude mať dosť hlasov na vládnutie, dá sa s ním hovoriť.

No a napokon sa vo februári 2021 stalo, že v jednej posteli skončili všetci, ľavica na čele so Zingarettim, päťhviezdičkový Beppe Grillo, expremiér Matteo Renzi, ktorého nevie vystáť nikto, nacionalista Salvini aj naskrze skorumpovaný Berlusconi.

V Ríme však v týchto dňoch nevládne žiadna znechutenosť a dezilúzia, medzi liberálnymi novinármi vládne až eufória z toho, že namiesto skorej kataklizmy v podobe nástupu Salviniho prichádza bankár a technokrat Mario Draghi, ktorý svojou šikovnosťou upratal aj Salviniho. Podľa niektorých hlasov sa dokonca začína „la Terza Repubblica“, teda Tretia republika – tá druhá odštartovala v 90. rokoch po rozpade povojnového straníckeho systému a s príchodom Berlusconiho, ale nikto si nebol istý, či a kedy sa táto éra skončila.

Čo sa vlastne stalo, že za Draghim stojí celý národný front? Kľúčovú úlohu v tomto obrate zohrali dvaja ľudia: sám Mario Draghi a Giancarlo Giorgetti, ktorý je pravou rukou Mattea Salviniho.

Inzercia

Muž Európy a Cirkvi

73-ročný Draghi je veľkým menom aj ďaleko za hranicami Talianska. Mnohí ho považujú za záchrancu eurozóny. V tej najväčšej kríze v lete 2012, keď viacerým európskym krajinám vrátane Talianska hrozila insolventnosť, Draghi ako šéf Európskej centrálnej banky vyslovil tie magické slová „whatever it takes“, teda že banka spraví pre záchranu eura čokoľvek. Na trhy to malo mohutný psychologický efekt, viaceré štáty to razom vzdialilo od priepasti, Draghi neskôr presadil kvantitatívne uvoľňovanie aj negatívne úroky.

Svoje pôsobenie ukončil na jeseň 2019 a stal sa dôchodcom. No odvtedy sa v Ríme stále špekulovalo, aké budú jeho ďalšie cesty, niektorí si ho predstavovali ako ideálneho premiéra-technokrata, čo krajinu prevedie ťažkou krízou, iní v ňom videli budúceho talianskeho prezidenta. Draghi sa v zákulisí stretával s politickými špičkami v Ríme, čo značne znervózňovalo premiéra Giuseppe Conteho, ktorý sa chcel zbaviť potenciálneho konkurenta tým, že mu ponúkol post eurokomisára. Draghi však zdvorilo odmietol so slovami, že sa cíti na taký post unavený...

Dnes je Draghi Conteho nástupcom v najťažšej chvíli pre Taliansko, ktoré už rok paralyzuje korona a súčasne v podobe Plánu obnovy dostalo 209-miliardový balík, ktorý sa vníma ako obdoba Marshallovho plánu. Draghiho kvituje aj Cirkev: bankár pochádza z katolíckeho prostredia, chodil na jezuitské gymnázium, živú vieru si zachoval aj počas svojej strmej kariéry, vlani ho pápež František menoval do Pápežskej akadémie spoločenských vied.

Draghi je mužom, ktorý vie pracovať v zákulisí a nadchnúť pre svoju misiu. Ešte prv, než ho prezident Sergio Mattarrella poveril zostavením vlády, Draghi obtelefonoval kľúčových politikov a pripravil si politickú pôdu. Jeho najväčším majstrovským kúskom bola komunikácia so samotným Salvinim, ktorý celé roky kampaňoval proti EÚ aj Nemecku a pre ktorého Draghi stelesňoval exponenta globálnej, kapitalistickej, technokratickej elity. Pred pár rokmi dokonca Salvini priamo na jeho adresu vyhlásil, že je komplicom tých, ktorí Taliansko ekonomicky masakrujú. 

Teraz sa však všetko zmenilo a Salvini prevrhol stôl s tradične rozdanými kartami, kde on vystupoval ako vlastenec proti globalistom-vyciciavačom. 

Prečo sa vodca talianskych nacionalistov, ktorý tlačil na predčasné voľby, aby poslal zradcov do minulosti, zrazu obrátil?

Salvini zas raz vyrazil ľavici dych

Určite v tom hrala svoju rolu obava, že ho zradí Berlusconi, podporí ľavicu a jeho Liga by ostala do roku 2023 v opozícii práve v čase, keď sa budú rozdeľovať obrovské európske peniaze.

Napriek tomu sa mu pôvodne do žiadneho spoločného projektu veľmi nechcelo, o zmene ho presvedčil spomínaný Giancarlo Giorgetti, jeho pravá ruka. Giorgetti je predstaviteľom umierneného krídla Ligy, nepozdávali sa mu Salviniho cesty do Moskvy, je mužom bohatého severu Talianska a zástancom ekonomických reforiem, chce sa viac orientovať na Nemecko. Giorgetti obdivuje Draghiho, s ktorým má dobré osobné vzťahy, už minulý rok za vlády Conteho verejne špekuloval, že riešením politickej krízy by mohla byť vláda na čele s Draghim.

Giorgetti išiel krok za krokom, spojil Salviniho s Draghim, čo na lídra Ligy urobilo zjavný dojem. A Salvini tiež zacítil, že z núdze urobí cnosť a zmení profil svojej strany tak, aby z toho opäť vyťažil maximum. Salvinimu sa už podarilo urobiť z Ligy, ktorá bola kedysi secesionistickou stranou severného Talianska celotalianske hnutie, postavené na vzbure voči masovej migrácii.

Lenže téma migrácie v časoch pandémie vyprchala, podpora pre Salviniho padala nadol, z vyše 35 pod 25 percent, Salviniho populizmus pôsobil vyčerpane až fanfarónsky. Navyše silná podnikateľská sféra, najmä zo severu Talianska, ktorá odmieta ľavicu, dlho volila Berlusconiho a teraz s istou nechuťou aj Salviniho, má so súčasným profilom Ligy aj veľké problémy.

Salvini tak v týchto dňoch ponúka ďalší pozoruhodný prerod: zo severotalianskeho secesionistu sa najskôr zmenil na talianskeho nacionalistu, ktorý špekuloval o vystúpení z eurozóny, no a teraz sa transformuje na proeurópskeho politika, ktorý chce čo najlepšie využiť 209 miliárd eur z plánu obnovy.

A talianska ľavica, ktorá chcela ešte nedávno posadiť Salviniho do väzenia za protimigračnú politiku, hľadí na tento výjav s vydeseno-užasnutým pohľadom.

Dnes to pre nového premiéra dopadlo v Senáte podľa očakávania: jeho prejav o obnovení krajiny „ako po druhej svetovej vojne“ prerušili senátori potleskom 21-krát.

Draghiho Tretia republika práve štartuje, no nikto presne netuší, kde pristane.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.