Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
01. jún 2020

Steve Bannon

Akadémia pre populistických lídrov sa nemusí vysťahovať z kláštora

Taliansky súd v spore medzi organizáciou Stevea Bannona a ministerstvom kultúry dal za pravdu bývalému stratégovi Donalda Trumpa.

Akadémia pre populistických lídrov sa nemusí vysťahovať z kláštora

Steve Bannon. Foto – TASR/AP

Akadémia kresťansko-židovského Západu, v ktorej chce Steve Bannon vychovávať mladých pravicových lídrov, sa nemusí vysťahovať z kláštora Certosa di Trisulti. V uplynulom týždni o tom rozhodol taliansky súd.

Bývalý kláštor kartuziánov z 13. storočia sa nachádza približne sto kilometrov od Ríma.

Ide aj o Salviniho

V rok vlečúcom sa spore s talianskym ministerstvom kultúry, ktoré namietalo nedodržanie podmienok nájomnej zmluvy, dal súd napokon za pravdu inštitútu Dignitatis Humanae, ktorý stojí za Akadémiou. Spoluzakladateľom a významným donorom oboch organizácií je bývalý šéfredaktor Breitbart News a bývalý politický stratég Donalda Trumpa Steve Bannon.

Verdikt však nie je konečný a ministerstvo sa môže proti rozsudku odvolať.

Bannon po dávnejšom rozchode s Trumpom presunul svoje aktivity na starý kontinent, kde sa usiluje vybudovať celoeurópske nacionalisticko-populistické hnutie. Jedným z jeho pilierov má byť politické hnutie Liga bývalého talianskeho vicepremiéra Mattea Salviniho.

Ten sa minulé leto svojím odchodom z vlády pokúsil vyvolať predčasné parlamentné voľby, v ktorých by zrejme zvíťazil. Jeho dovtedajší koaličný partner, populistické Hnutie piatich hviezd, sa však nečakane dohodol na pokračovaní koalície s opozičnou Demokratickou stranou, a tak Salviniho plány vyšli naprázdno.

Keďže ministerstvo kultúry ovláda práve Hnutie piatich hviezd, súdny spor o bannonovsko-salviniovskú akadémiu mal aj svoj politický rozmer.   

Inzercia

Výučbu, aj keď spočiatku len v obmedzenej forme, plánuje riaditeľ inštitútu Dignitatis Humanae Benjamin Harnwell spustiť už 1. júna.

„Celý projekt je založený na podpore západnej civilizácie a jej židovsko-kresťanských základov podľa nacionalisticko-populistického myslenia rozvinutého Bannonom,“ povedal Harnwell v dávnejšom rozhovore pre denník La Stampa. „Vo svojich slovách je zakotvený v učení cirkvi a aj jeho populizmus je zameraný na myslenie, ktoré je veľmi kresťanské,“ vyhlásil o samotnom Bannonovi.

Kardinál Burke zo spolupráce vycúval

Podporovateľom projektu bol spočiatku aj americký kardinál a kritik pontifikátu pápeža Františka Raymond Leo Burke, ktorý v inštitúte Dignitatis Humanae zastával pozíciu predsedu dozornej rady. Minulý rok sa však od ďalšej spolupráce s Bannonom dištancoval.

Dôvodom bolo stretnutie Bannona s Fredericom Martelom, ktorý vo svojej knihe Sodoma vykreslil Vatikán ako sídlo gayov. Podľa amerického portálu LifeSiteNews Bannon po stretnutí vyjadril názor, že Martelova kniha by mala byť sfilmovaná, lebo iba tak ľudia pochopia veľkosť problému.

Vo vyhlásení, ktoré kardinál Burke následne zverejnil na Twitteri, sa ohradil voči Bannonovým a Martelovým názorom na cirkev a jej učenia a skritizoval aj samotný inštitút Dignitatis Humanae, ktorý sa podľa neho stále viac odkláňa od pôvodných zámerov a prispôsobuje sa Bannonovej politickej vízii.

„Preto som s inštitútom s okamžitou platnosťou prerušil všetky vzťahy,“ uzavrel kardinál svoje vyhlásenie.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.