Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Komentáre a názory
25. január 2021

Pandémia

Už prišiel čas, aby sme otvorili škôlky a prvý stupeň

Už prišiel čas, aby sme otvorili škôlky a prvý stupeň

Ilustračná foto, TASR – František Iván

Minister zdravotníctva Marek Krajčí avizoval otvorenie prvého stupňa základných škôl a materských škôl od 1. februára 2021.

Týždňový priemer počtu novozistených ľudí, ktorí sa nakazili koronavírusom, postupne klesá ako následok zavedeného lockdownu. Situácia v nemocniciach je ešte stále kritická, dosiahla vrchol, ale počet pacientov už nestúpa. Stúpa však počet pacientov, ktorí si vyžadujú umelú pľúcnu ventiláciu, ako aj tých, ktorí sú na JIS a potrebujú neinvazívnu ventilačnú podporu, čo je akýsi predstupeň umelej pľúcnej ventilácie.

Tieto čísla ešte zostávajú vysoké, ale aj tu už dúfame v lepšie časy. Predpokladáme, že ak to politická moc nepokazí, počty pacientov v nemocniciach budú postupne klesať a kopírovať trend čoraz nižšieho počtu novozistených SARS-CoV-2 pozitívnych.

Rodičia sa netrpezlivo a oprávnene pýtajú, či sa konečne otvoria školy a škôlky. Mesiace strávené doma sú skúškou pre celé rodiny, kde často vypadáva jeden príjem. Slovensko sa na jeseň zachovalo pomerne ľahkovážne a ešte v ako-tak dobrej situácii zavrelo školy a škôlky, pričom krajina zostala viac-menej otvorená (napríklad kiná, fitnescentrá, obchody a ďalšie prevádzky).

Následkom tejto politiky sa situácia zhoršila a dnes chceme otvárať školy a škôlky v omnoho horšej situácii. Tú nám ešte komplikujú nové mutácie koronavírusu. Možné následky prerušeného vzdelávania na budúcnosť detí zaujímavo opísal Tomáš Hellebrandt pre Denník N a nie je to optimistické čítanie.

Od 8. januára rozhodnutím ministra školstva bolo možné otvoriť školy a škôlky pre deti zamestnancov kritickej infraštruktúry a pre deti tých rodičov, ktorých povaha práce neumožňuje homeoffice. Toto rozhodnutie dáva však len možnosť otvoriť školy a škôlky, ale nenariaďuje to.

Taktiež nie je nikde jasne zadefinované, ktorí zamestnanci presne patria do kritickej infraštruktúry. Zákon hovorí len veľmi všeobecne. Spoluautorka tohto textu sa obrátila e-mailom na ministerstvo vnútra s prosbou, aby presne definovalo, aké pozície patria do kritickej infraštruktúry. Naša obec totiž má záujem pomôcť rodičom a našu škôlku otvoriť, ale chce tak urobiť v súlade s predpismi. Ministerstvo však dodnes neodpovedalo, ubehlo už vyše týždňa. Možno si myslia, že pandémia „počká“.

Mnohí zriaďovatelia sa zariadili po svojom. Niektorí otvorili školy a škôlky od 7. januára pre všetkých, mnohí zas pre nikoho. Pojem „kritická infraštruktúra“ si zriaďovatelia vysvetľovali skutočne rôzne a väčšinou sa sem zmestili len zdravotníci, vojaci, policajti a hasiči, pričom mnohé zariadenia žiadali, aby v týchto povolaniach pracovali obaja rodičia.

Následkom tohto zmätku bolo vyše 2000 zdravotníkov na PN a OČR v januári a vyše 3000 v decembri. Zdravotnými sestrami, ale aj lekármi sú totiž hlavne ženy a pokiaľ nechceli umiestniť dieťa do cudzej vzdialenej škôlky, radšej zostali doma.

Myslíme si, že je škoda, že štát v kritickej situácii nepodporil návrat sestier a lekárok (a lekárov) z OČR do práce viac. Napríklad povinnosťou zabezpečiť starostlivosť o dieťa v jeho vlastnej škôlke či škole. Tie mali byť kontinuálne otvorené pre deti zdravotníkov počas celej pandémie (vrátane prázdnin) a je veľká škoda pre Slovensko, že v desiatom mesiaci pandémie stále nemáme vyriešený základný predpoklad pre beztak poddimenzovaný počet zdravotníkov pri lôžku. Ako vhodný nástroj pre štát mohol byť príplatok pre každého zdravotníka, ktorý dá svoje deti aj počas vrcholiacej pandémie do školy či škôlky.

Inzercia

Je najvyšším záujmom štátu, aby zdravotníci mohli pracovať a zároveň aby nemuseli hľadať starostlivosť o deti u svojich rodičov, ktorým hrozí reálne riziko nákazy. Takýto postup je totiž neetický a títo starí rodičia môžu za svoju obetu pre spoločnosť ľahko skončiť na umelej pľúcnej ventilácii.

Žiaľ, sme presvedčení, že rekordné počty úmrtí v poslednom období sú kombináciou viacerých faktorov. Ide najmä o zahltenie nemocníc novými pacientmi s COVID-19 a nedostatok zdravotníkov, najmä sestier, v našich nemocniciach. Chýbajú nám tisíce zdravotníkov a naozaj nie sme v situácii, keď si môžeme dovoliť stratiť čo i len jednu sestru kvôli takej banalite, akou je zatvorená škôlka.

Predbežne to vyzerá, že 1. februára sa otvoria brány pre všetkých žiakov prvého stupňa, ako aj pre škôlkarov. Od polovice februára by sa mali vrátiť aj žiaci druhého stupňa a študenti stredných škôl. Tí by mali byť podľa dostupných informácií pravidelne testovaní kloktacími testami jeden- až dvakrát týždenne podľa situácie v danom regióne. Pravidelné testovanie kloktaním je určite dobrá správa a odborne ho zastrešuje Boris Klempa z Virologického ústavu.  

V súvislosti s rozšírením britskej mutácie SARS-CoV-2 Európske centrum pre prevenciu a kontrolu infekčných chorôb v súčasnosti odporúča, aby krajiny nepoľavovali v opatreniach, ako sú rúška, sociálny dištanc, hygiena, izolácia infikovaných a hlavne nízka mobilita. Za dôležité považujú rýchlu diagnostiku a trasovanie, ktoré u nás už fakticky nefunguje niekoľko mesiacov.

ECDC teda odporúča sústrediť sa na staré dobré pravidlá, ktoré fungujú aj na novú mutáciu. Akurát že pri britskej mutácii ich treba ešte pritvrdiť. Rýchlosť očkovania je u nás priemerná, ale vzhľadom na zdevastované zdravotníctvo a nedobrú epidemiologickú situáciu je namieste očkovanie správne cieliť a zároveň ho zrýchliť na maximum. ECDC tiež považuje otvorenie škôl za mimoriadne dôležité, no zdôrazňuje, aby sa prihliadalo na fakt, že šírenie vírusu školákmi v spoločnosti je nezanedbateľné a otvorenie škôl spôsobí nárast nových prípadov v spoločnosti.

Oceňujeme, že tentokrát sa otvorenie škôl a škôlok neodkladá a stáva sa konečne prioritou krajiny a tiež to, že Slovensko konečne využíva kapacity (aspoň niektorých) vedeckých špičiek a spúšťa pravidelné testovanie školákov kloktaním. Bez pravidelného testovania to v školách totiž počas pandémie nepôjde.

Zároveň nesmieme poľaviť vo vyššie spomenutých pravidlách a spoliehať sa na negatívny antigénový test z plošného testovania. Jar sa pomaličky blíži, počty zaočkovaných aj tých, čo COVID-19 už prekonali, sa zvyšujú a azda predsa len svitá na lepšie časy.

Treba už len vydržať. V súlade s pravidlami.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame