Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina Rodina
13. január 2021

Odkladanie materstva

Na veku záleží

Sú sebecké a ženú sa za kariérou. Aj také sú občas názory na matky, ktoré porodia svoje deti po štyridsiatke.

Na veku záleží

Ilustračné FOTO TASR - Radovan Stoklasa

V akom veku je vhodné priviesť na svet prvé dieťa? Je to osobné rozhodnutie každej ženy či manželského alebo partnerského páru. Napriek tomu sa na túto tému vedú ostré polemiky. A často v nich prevláda čierno-biela optika.

Trend je totiž jasný. Ženy materstvo čím ďalej tým viac odkladajú a prvorodička, ktorá má okolo štyridsiatky, nie je dnes už žiadna výnimka.

Názorový tábor, ktorý je proti tomuto trendu, v tom má jasno. Ženy sú sebecké, pozerajú len na svoje potreby a ženú sa za kariérou. A keď už všetko majú, rozmýšľajú, čo im v ich luxusnom a egoistickom živote chýba. A tak si spomenú aj na dieťa. Je to však skutočne tak?

Ako vo väčšine spoločenských tém, aj v prípade materstva a veku matiek vládne polarizované videnie.

Keď rodička patrí k tým starším ročníkom, je hneď karieristka. Pričom jeden z hlavných dôvodov, ktoré tieto ženy uvádzajú, je, že stretli toho správneho partnera pomerne neskoro. Čoraz častejšie problémy s plodnosťou tiež nepomáhajú v boji s časom. Ak pár odmieta umelé oplodnenie, diagnostika a najmä následná liečba (ak je možná) je beh na dlhé trate a často trvá aj niekoľko rokov.

Aj ekonomická situácia pri mnohých pároch zaváži, prečo sa rozhodnú posunúť rodičovstvo na neskôr. Chcú si zadovážiť stabilný príjem, vlastné bývanie a netúžia si zakladať rodinu, ak sami bývajú ešte napríklad u jedného z rodičov.

Na druhej strane, mladšie matky čelia predsudkom o neplánovanom tehotenstve, o nezodpovednosti, ľahkovážnosti, o tom, ako sú emocionálne nestabilné a nezrelé na rodičovstvo. Materstvo si riadne nevážia, nezostávajú celé tri roky doma pri deťoch a túžia sa čo najskôr vrátiť do práce a hlavne do spoločnosti.

Deti prišli presne tak, ako plánovali

Postoj oslovil dve ženy. Jedna z nich sa stala prvýkrát matkou, keď mala 24 rokov. Druhá v 40 rokoch. Aký bol ich životný príbeh, v čom bolo ich materstvo podobné a v čom sa výrazne líšilo?

Marcela zo Žiliny (41) mala 24 rokov, keď sa jej narodila prvá dcérka. Vydala sa krátko po skončení strednej školy a s manželom pôvodne plánovali, že po svadbe budú cestovať a chvíľu si užívať spoločný život bez detí. „Lenže takmer všetky moje kamarátky už mali deti, spoločne kočíkovali, rozoberali radosti a starosti s deťmi a akosi prirodzene som začala po dieťati túžiť aj ja,“ hovorí Marcela.

Zakrátko otehotnela a na dieťa sa veľmi tešila. O dva roky a dva mesiace prišla na svet druhá dcérka. „Presne ako sme si to s manželom vypočítali,“ dodáva. S otehotnením nemali ani v jednom prípade najmenší problém.

Staršie matky považujú mladšie za „pochabejšie“, vraj majú aj voľnejší prístup v starostlivosti o dieťa či o jeho výchovu. Marcela však tieto domnienky vôbec nepotvrdila.

„V čase, keď som bola tehotná, bol internet doma raritou, vôbec nebol k dispozícii v takom rozsahu. Hneď ako som otehotnela, začala som odoberať časopis pre tehotné ženy a matky a striktne som sa držala jeho rád. Tiež som sa držala rád kamarátok, ktoré už deti mali,“ spomína na prvé tehotenstvo.

Priznáva, že po narodení prvej dcérky bola skôr úzkostlivá matka. „Bola som veľmi tabuľková. Dcéru som pravidelne vážila, či dosť spapala, či priberá. Príkrmy som zavádzala presne podľa odporúčaní. V čase, keď sa má dieťatko pretočiť z chrbátika na bruško, moja dcéra sa otočiť nedokázala. Hneď som s ňou šla k lekárke s prosbou o odborné vyšetrenie,“ hovorí Marcela.

Dcéry, ktoré majú dnes 17 a 15 rokov, jej trochu vyčítajú, že sa o ne veľmi bojí a že im ako deťom nedávala veľa voľnosti, keď nemohli ísť vonku samy napriek tomu, že bývali v malej dedine, kde sa všetci poznali.

Na materskej dovolenke bola štyri roky. „Prvé tri roky boli perfektné, užívala som si čas s deťmi. Mala som na materskej dovolenke viaceré kamarátky, takže sme spolu trávili čas kočíkovaním či na pieskovisku.“

Lenže po troch rokoch jej pomaly začal chýbať bežný pracovný život. Staršiu dcéru prihlásili do škôlky, na mladšiu dávali pol roka pozor svokrovci a potom nastúpila do škôlky aj ona. S mladšou dcérou teda doma do jej troch rokov nezostala.

Spravila by teraz z pohľadu zrelej štyridsiatničky niečo inak? „Toto je veľmi ťažká otázka. Ale z vlastnej skúsenosti vidím, ako nám deti rýchlo vyrastú. Teraz by som určite menej času venovala upratovaniu a domácnosti a snažila by som sa častejšie chodiť na rodinné výlety.“

O ženách, ktoré majú dieťa po štyridsiatke, si myslí, že sú oveľa benevolentnejšie a povolia deťom viac ako matky, ktoré mali deti v mladšom veku. Ale zovšeobecňovať nechce. „Sú zrelšie, možno aj ustráchanejšie, ale podľa môjho názoru je to o povahe ženy a nielen o jej veku,“ myslí si Marcela.

A v čom vidí pozitíva mať deti skôr? „Na časy, keď som bola na materskej, spomínam s láskou. Deti sú naozaj dar a život bez nich je prázdny. Tým, že som deti mala v skoršom veku, som si síce nepredĺžila mladosť a slobodu, ale niečo podobné zažívam teraz. Síce ma stále potrebujú, ale už tak inak, ako keď boli malé,“ dodáva na záver.

Niekedy na syna nestačím

Mária (45) z Nového Mesta nad Váhom sa stala prvýkrát matkou krátko po 40. narodeninách. Ani v jej prípade nešlo o žiadnu prednosť kariére. Vydala sa po tridsiatke a hneď s manželom aj plánovali svoje prvé dieťa. Prešiel rok, dva....

„Už po roku som vedela, že nebude zrejme všetko v poriadku. Ale nechcela som si to pripustiť. Vinu som dávala stresu v práci. Na internete som čítala o mnohých zázrakoch, ktoré prišli po zmene zamestnania. Ale ani zmena prostredia nepomohla. Ani dovolenky. A už vôbec nie rady o tom, že netreba na to neustále myslieť,“ spomína Mária na ťažké chvíle.

Po troch rokoch začala hľadať príčiny. Prišli mnohé odborné vyšetrenia, nakoniec problém našli na hematológii. Následná liečba trvala dlhé mesiace.

„Aj som si uvedomovala, že sa pokúšam o dieťa už trochu neskoro, ale v tom čase, keď sa nedarilo, bola som akoby tou túžbou po dieťati posadnutá. Nezaujímali ma žiadne riziká,“ hovorí s odstupom času. 

„Nemala som radosť z ničoho, každý mesiac som si menštruáciu odplakala, správy o tehotenstvách v rodine či medzi priateľmi som vnímala ako podpásovku. Nevedela som sa s nimi tešiť, aj keď som veľmi chcela. Zmenila som sa na zlú a zatrpknutú,“ hovorí o sebe kriticky.

Po rokoch snaženia sa Márii nakoniec podarilo otehotnieť. S manželom prežívali obrovskú radosť, ale zároveň mali veľký strach, aby o dieťa neprišli. Tehotenstvo s jej diagnózou bolo od začiatku rizikové. Všetko dobre dopadlo a Mária sa stala matkou. Syn má dnes už päť rokov a rodičia majú z neho obrovskú radosť. Aj keď sama priznáva, že nie je všetko ružové.

„Musím priznať, že môj vek ma ako matku veľmi živého chlapca už obmedzuje. Viete, za vysokoškolských čias sme zvládli žúrovať, spať dve hodiny a ísť na celý deň do školy. Keď som mala tridsať a zašli sme s priateľkami von, dávala som sa dokopy celý deň. Tak si viete predstaviť, ako sa cíti štyridsiatnička po prebdených nociach s uplakaným novorodencom na rukách,“ smeje sa Mária.

Dodáva, že ani jej chrbtica už nie je, čo bývala, a mala čo robiť aj sama so sebou, aby fyzicky zvládala starostlivosť o malé batoľa.

Inzercia

Jej syn je veľmi živé dieťa a úprimne priznáva, že nie vždy stačí jeho tempu. Preto si niekedy pomôže televízorom či rozprávkou na počítači, aby na chvíľu vydýchla. Tiež jej dosť rýchlo dochádza trpezlivosť pri trucovaní alebo synových zlých náladách.

„Ale je to aj naopak, s manželom cítime, že vďaka synovi sme mentálne stále mladí,“ smeje sa.

Podľa nej si dokáže materstvo teraz viac užiť. Tým, že hrozilo, že sa matkou nikdy nestane, cíti obrovskú vďačnosť, že má zdravé dieťa. Viac si uvedomuje, že mať dieťa nie je samozrejmosť, ako to podľa nej vnímajú mnohé mladé ženy.

V 37 rokoch klesá plodnosť ženy o polovicu

Na diskusných fórach sme spravili menší prieskum medzi viacnásobnými matkami, ktoré vedia porovnať, aké je to byť matkou v rôznom veku. Aj keď to, samozrejme, nebol žiadny reprezentatívny prieskum a nemožno hovoriť o všeobecných záveroch, najpozitívnejšie prežívali tehotenstvo a materstvo vo veku 26 až 29 rokov.

Cítili sa vtedy už emocionálne zrelšie a v dobrej fyzickej kondícii. Na dieťa a jeho rozmary mali trpezlivosť, tá sa s vyšším vekom strácala. Okrem toho čím neskoršie tehotenstvo, tým väčšie fyzické obmedzenia pociťovali.

Aj lekári sa dlhodobo venujú téme optimálneho veku na materstvo a dôsledkov na zdravie ženy v prípade jeho odsúvania do vyššieho veku.

Podľa odborníkov je pre ženu najlepšie otehotnieť vo veku od 18 do 27 rokov. Potom sú tri roky tzv. „vekovej tolerancie“ a po tridsiatke začínajú reprodukčné orgány proces starnutia. Niežeby žena po tridsiatke bola za zenitom, percentuálne sa však schopnosť otehotnieť začína postupne znižovať.

Americké kolégium pôrodníkov a gynekológov pred pár rokmi vydalo vyhlásenie, v ktorom ženy upozorňuje, že k mimoriadnemu poklesu plodnosti dochádza už po 37. roku. Počet vajíčok prudko klesne a starnú. V tomto veku sa plodnosť ženy oproti mladším vekovým skupinám zníži až o polovicu.

S vyšším vekom ženy, ktorá otehotnela, rastie aj riziko život ohrozujúcich komplikácií. Vedci z Univerzity British Columbia vo Vancouveri desať rokov sledovali vývoj tehotenstva starších žien. Nazbierali dáta od 800-tisíc žien zo štátu Washington a tie porovnávali s mladšími rodičkami vo veku od 25 do 29 rokov.

Výsledky boli alarmujúce. Pri pôrode žien nad 40 rokov začne stúpať riziko šoku s ťažkou poruchou obehového systému, embólie plodovou vodou i zlyhania obličiek. Takéto ťažké komplikácie zaznamenali lekári v 16 z tisíc pôrodov, pričom časť z nich mala fatálny koniec. Nebezpečenstvo takéhoto priebehu pôrodu stúpa najmä po 39. roku.

Odkladanie materstva do neskoršieho veku okrem spomínaných zdravotných rizík ako matky, tak aj dieťaťa sa môže skončiť aj osobným sklamaním a nenaplnením svojich očakávaní týkajúcich sa počtu detí. V krajnom prípade sa už vôbec nemusia stať biologickými rodičmi.

Vedci z Holandska v roku 2015 na základe výskumného modelu, ktorý simuloval 10-tisíc párov pokúšajúcich sa otehotnieť, vôbec prvýkrát vypočítali maximálny vek ženy pre založenie rodiny.

Závery nasimulovaného modelu sa týkali párov, ktoré nemali žiadne problémy s plodnosťou a vek ženy bol jedinou premennou, ktorá mohla plodnosť ovplyvniť. Závery boli prekvapujúce. Ak sú metódy asistovanej reprodukcie pre vás neprijateľné, skutočne nie je vhodné s materstvom dlho otáľať.

Vedci totiž zistili, že ženy, ktoré chcú tri a viac detí bez pomoci umelého oplodnenia, mali by sa začať snažiť o tehotenstvo od 23 rokov. Vtedy budú mať 90-percentnú šancu, že dosiahnu vytúžený počet detí. Ak žena túži po dvoch deťoch, mala by začať skúšať otehotnieť najneskôr v 27 rokoch, ak nechce viac ako jedno dieťa, svoje snahy môže odložiť do 32. narodenín.

Ak párom stačí 75-percentná šanca na úspech, jedno dieťatko môžu začať plánovať najneskôr vo veku 37 rokov ženy, ak chcú dve deti, hranicou je vek 34 rokov a pre tri deti najneskôr 31 rokov.

Samozrejme, ide len o nasimulované modely a ani zďaleka nemajú univerzálnu platnosť. A už vôbec vo všeobecnosti neplatí záver, že žena nad 40 rokov sa nemôže stať viacnásobnou matkou.

Vedci chceli hlavne upozorniť na mylnú predstavu mladých ľudí, ktorí sa až príliš optimisticky pozerajú na odkladanie materstva až na vek po 35. roku. K tomuto trendu pomáha aj medicínsky vývoj v oblasti asistovanej reprodukcie, pričom tehotenstvo za pomoci týchto metód je pre páry čoraz prijateľnejšie.

Starší rodičia vychovávajú deti „dospelo“

Na negatívne stránky rodičovstva vo vyššom veku upozorňujú aj psychológovia. Podľa ich skúseností starší rodičia často vychovávajú deti príliš „dospelo“. Zo strany rodičov sa stráca hravosť a povzbudzovanie detskej fantázie.

Napriek varovaniam zo strany lekárov sa však vývoj na Slovensku uberá smerom, ktorý je na Západe už bežný. Počet žien, ktoré rodia vo vyššom veku, stúpa.

Dokazujú to aj štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií, podľa ktorých za posledných 15 rokov sa počet pôrodov u žien vo veku 35 až 39 rokov takmer strojnásobil a vo veku 40 až 44 rokov je dvojnásobne vyšší. Zároveň o tretinu klesol počet pôrodov u žien vo veku 20 až 24 rokov.

Za posledné štyri roky sa aj preklopila veková skupina s najväčším počtom pôrodov. Kým do roku 2012 mali najväčší počet pôrodov ženy vo veku od 25 do 29 rokov, od tohto roku čím ďalej tým viac posilňuje veková hranica 30 až 35 rokov.

Rodičia vo vyššom veku si však predsudky nezaslúžia. Mnohí z nich majú za sebou príbeh plný bolesti, zdravotných problémov, partnerských konfliktov, vnútorných zranení. To všetko so sebou prináša neúspešná snaha o dieťa.

Kto má právo povedať týmto ľuďom, keď konečne čakajú vytúžené dieťa, že sú na to pristarí? 

Ale ak už má žena vedľa seba životného partnera, spraví najlepšie, keď materstvo odkladať nebude. Práca počká. Ak nie, nájde sa druhá, možno lepšia. Aj ostatné plány počkajú. Alebo sa možno zmenia.

Len čas ide stále ďalej. A ten práve v tomto prípade môže ísť proti nej.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame