Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
15. december 2020

Očista

Príliš veľké ticho okolo vzťahov eseťákov s Kočnerom a Zoroslavom Kollárom

Spolumajitelia Esetu opakovane nehovorili pravdu o svojich kontaktoch s ľuďmi podozrivými z korumpovania súdov.

Príliš veľké ticho okolo vzťahov eseťákov s Kočnerom a Zoroslavom Kollárom

Po kúpe Carltonu. Zľava Maroš Grund, Erik Mikurčík, Eric Assimakopoulos, Rudof Hrubý. Foto – Hotel Carlton

Už uplynulo pätnásť dní odvtedy, čo sme poslali spolumajiteľovi Esetu Rudolfovi Hrubému otázku, či bol pri svojom vlastníckom vstupe do Slovakia Ring v kontakte so Zoroslavom Kollárom, dlhodobým majiteľom Slovakia Ring. Takisto sme Hrubého poprosili o vysvetlenie bližších okolností, kedy presne došlo k zmene vlastníka tejto spoločnosti a ak náhodou nebol v priamom obchodnom vzťahu so Zoroslavom Kollárom, akým spôsobom teda došlo k zmene vlastníctva tejto firmy.

Rudolf Hrubý na naše otázky nijako nereagoval. Napokon, nijaké verejné vysvetlenie neponúkol ani pred mesiacom a pol, keď organizácia Transparency International Slovensko na svojom facebooku upozornila, že po dvoch rokoch pátrania konečne zistila, že „popri dlhodobých konateľoch L. Csókovi a P. Čulíkovi je dnes už oficiálnym spolumajiteľom okruhu aj jeden z najbohatších Slovákov Rudolf Hrubý“.

Ako ďalej napísala TIS Slovensko, oficiálna stopa Zoroslava Kollára v Slovakia Ringu, kde figuroval v Dozornej rade aj spolu s Norbertom Bödörom, sa končí v lete 2017, keď začal zákon vyžadovať od firiem so štátnym biznisom preukázanie majetkovej štruktúry. Slovakia Ring sa odvtedy tváril, že konečnými užívateľmi výhod sú ľudia z Cypru a Filipín. Transparency sa obrátila na súd, keďže Slovakia Ring podozrievala, že zatajuje skutočných vlastníkov, až kým sa v protischránkovom registri objavil nový zápis so slovenskými menami vrátane Rudolfa Hrubého z Esetu.

Zhruba v tom istom čase NAKA zadržala v rámci akcie Víchrica Zoroslava Kollára, ktorý čelí obvineniu zo zločinu zasahovania do nezávislosti súdu, pričom ide aj o machinácie týkajúce sa Slovakia Ringu.

Fakt, že Rudolf Hrubý sa k okolnostiam svojho vstupu do Slovakia Ring odmieta vyjadriť, len posilňuje podozrenie, že má čo tajiť. A spolieha sa na to, že rovnako ako pri kauze Carlton médiá opäť prehliadnu, čo sa skrýva pod lesklým povrchom.

Vráťme sa preto ešte trochu nazad.

Ako sa to začalo

Jedným z príbehov, ktorý bol súčasťou Kočnerových konverzácií cez Threemu, je aj bitka o bratislavský hotel Carlton. Postoj sa tomuto príbehu už venoval tento rok vo februári, v skratke si pripomeňme, čo vtedy podrobne opísal Fero Múčka. V roku 2016 Mikurčík a spolumajitelia Esetu Maroš Grund a Rudolf Hrubý získali hotel Carlton od Američana Erica Assimakopoulosa. Obchod vymyslel realitný obchodník Mikurčík, ktorý viedol vyjednávania za skupinu.

Zdroje zabezpečili Maroš Grund a Rudolf Hrubý, spolumajitelia Esetu či Denníka N, a to hlavne vo forme pôžičky a vybavením dofinancovania od VÚB. Celkovo v sume 59 miliónov eur.

No približne o rok nato nastali nezhody, ktoré sa postupne zmenili na kolotoč desiatok obchodných aj trestnoprávnych sporov. Nastala vojna o Carlton. Prvý veľký pochybný krok spravil Erik Mikurčík, keď sa na základe formálnej chyby snažil partnerov dostať z projektu, hoci s tým, že by im ich vklad vrátil. Tí sa však začali brániť súdnou kanonádou, pričom súdy v ich prípade konali nezvyčajne rýchlo a neraz inak, ako bývalo zaužívané.

Nájdi svojho vybavovača

Takto sa spustil kolotoč ďalších úkonov a desiatok sporov. A s nimi sa rozbehla aj súťaž o priazeň ľudí, ktorí „vedia“, ako to chodí na súdoch. Obe strany išli po najväčších kalibroch.

V prípade Carltonu sa situácia rýchlo otočila. V súboji s mnohými obchodnými aj trestnými žalobami boli úspešnejší eseťáci, ktorí dnes Carlton kontrolujú.

V médiách sa však v tejto súvislosti, aj po posledných výpovediach Moniky Jankovskej, spomínajú výhradne konverzácie Mikurčíka a Kočnera.

Ide o udalosti, keď Mikurčík nakontaktoval Kočnera počas silvestrovského večierka na Donovaloch, údajne sa stretli náhodou. Odvtedy sa v Threeme datuje pár konverzácií, z ktorých vyplýva najmä to, že Mikurčík chcel od Kočnera a jeho právnikov pomoc. No Kočner sa k nej veľmi nemal, naoko bol prívetivý, v komunikácii s inými však Mikurčíka vulgárne ohováral a napokon kontakty s ním uzatvoril tak, že ho „poslal do p...“ a svojmu právnikovi Marekovi Parovi, o ktorého mal Mikurčík záujem, „zakázal“ sa s ním kontaktovať.

Kočnerov prístup asi najlepšie opísala Monika Jankovská v jednej zo svojich posledných výpovedí počas väzby. Kočner podľa nej v prípade sondoval, na ktorú stranu by sa mu oplatilo pridať, no napokon zostal mimo.

K Mikurčíkovi sa vo svojej výpovedi pred vyšetrovateľmi vyjadril aj sudca Okresného súdu I. Vladimír Sklenka, obvinený zo súdnej korupcie a dnes kajúcnik spolupracujúci s políciou. Podľa neho chcel Mikurčík cez neho veci ovplyvňovať. Sklenka sa predtým snažil u Kočnera dosiahnuť, aby si po Mikurčíka prišla NAKA, keďže Mikurčík na neho podal viacero sťažností. Mikurčík sa pritom formálne sťažoval aj na údajný podvodný konštrukt zo strany Sklenku. Sklenka to dnes odmieta, no v Threeme sa Kočnerovi sťažoval, prečo ho zradil, a Mikurčíkovi vyrozprával veci, s ktorými sa Kočnerovi sám priznal.

Návšteva pána H. vo Weltene

Výpoveďou Sklenku proti Mikurčíkovi sa zvyčajne v médiách končí opis toho, čo sa dialo v boji o Carlton. No v tejto fáze sa situácia dramaticky vyvíjala ďalej. Nejde len o Mikurčíka, ktorý sa pokúšal o spojenie s právnickou mafiou.

V jednej konverzácii, kde sa Sklenka sťažoval Kočnerovi, že ho podrazil, lebo Kočner vyniesol Mikurčíkovi informácie, ktoré ten použil v sťažnosti proti Sklenkovi, padne slovo aj o „návšteve pána H. vo Weltene“, Kočnerovom golfovom klube.

Inzercia

Keď sa Postoj pred rokom pokúšal zistiť, či sa Hrubý niekedy stretol s Mariánom Kočnerom, odpovedal právny zástupca Alexander Kadela, majiteľ advokátskej kancelárie Relevans. Podľa stanoviska advokáta „neexistuje ani najmenšia indícia, že by sa naši klienti niekedy stretli s osobou p. Kočnera“. Kadela tiež autorovi článku Ferovi Múčkovi pohrozil podniknutím ráznych krokov v prípade, ak publikuje príbeh na základe takto vyskladaných indícií.

O niekoľko mesiacov sa však Hrubý pod tlakom ďalších indícií k stretnutiu priznal. „Na toto stretnutie som išiel z dôvodu, že v čase, keď sme zistili, že náš bývalý obchodný partner sa snažil previesť hotel Carlton na svoju firmu, nevedeli sme čítať situáciu a porozumieť jej,“ uviedol Hrubý pre Aktuality.sk, prečo sa s Kočnerom stretol.

Lenže kontakty Hrubého s Kočnerom nie sú v celom prípade tie najzaujímavejšie.

Nejasnosti okolo Zoroslava

Najväčšie neodôvodnené ticho sa totiž týka kontaktov eseťákov a Zoroslava Kollára.

Keď sa Kočner Jankovskej v Threeme pýta na to, kto ovláda senát rozhodujúci vo veci Carlton, Jankovská mu obratom napíše: „Pokial viem tak pomstitel mal vplyv. Moja posledná info bola, že E požiadali pomstitela o pomoc.“  Pomstiteľ je prezývka pre osobu, ktorú inde označujú piktogramom mimozemšťana alebo ako Zoro (preto prebratá filmová prezývka Zoro – pomstiteľ). Ide o vplyvného právnika Zoroslava Kollára.

Krátku konverzáciu na túto tému vedie Kočner aj s kontaktom, ktorý je v Threeme zapísaný ako Matúš Bološ, bratislavským advokátom. Kočner otvoril túto tému slovami „Zoro tam už tvrdo pracuje“ a Bološ odpovedá informáciou: „Sú dosť podľa mňa ďaleko pred Erikom.“ V tejto veci sme vtedy kontaktovali advokáta Matúša Bološa, keďže by mohlo ísť o neho. Na naše otázky k autorstvu, zmyslu a pôvodu týchto informácií neodpovedal. Následne Kočner odkázal aj Vladimírovi Sklenkovi, že za Eseťákmi už stojí Zoro.

Zoroslav sa pritom v Threeme, ktorú už súdy zverejnili, spomína aj v súvislosti s právnou kanceláriou Relevans Alexandra Kadelu. Práve tá zastupuje eseťákov.

V jednej komunikácii sudca Sklenka opisuje udalosti, ktoré sa mali diať na bratislavskom okresnom súde I. „Metla vyvolala stretko s 👽 u Alexa v kancelárii … a chcela satisfakciu. Si ho zavolala k Alexovi z Relevans.“ Na inom mieste píše: Gaba je kamoška so 👽 alebo že Gaba má byť v dennom kontakte so 👽 a tiež s Alexom z Relevans.

Piktogram mimozemšťana používali pre označenie Zoroslava Kollára, spomínané mená sú prezývkami sudkýň.

Alexander Kadela tieto informácie označil začiatkom roka za nepravdivé a difamujúce, so sudkyňami sa mimo pojednávaní nestretáva a so Zoroslavom Kollárom sa podľa svojich slov nevidel roky. Poukazoval na právne dôsledky zverejnenia týchto podozrení. Podobne reagoval aj vtedy, keď sa ho Postoj pýtal na kontakt eseťákov s Kočnerom, ktorý sa napokon ukázal ako pravdivý.

Samotný Hrubý v tom čase akýkoľvek typ vzťahu so Zoroslavom Kollárom odmietol. „Stretol som sa s ním v minulosti na Slovakia Ringu počas pretekov vo VIP priestoroch, kde sme si boli spoločensky predstavení, ale nešlo o nič zásadné,“ spresnil Hrubý pre Aktuality.sk. Hrubého syn je aktívnym pretekárom.

Mediálna amnestia „eseťákov“

Ako sme už spomenuli vyššie, od polovice októbra sa v protischránkovom registri objavil úplne nový zápis firmy. Vlastníctvo firmy sa stále reťazí cez britskú firmu do umelo vytvorenej nadácie v daňovom raji na karibskom ostrove Anguilla, po prvýkrát sa priznávajú ľudia s právami na zisky slovenského majiteľa Slovakia Ringu. Popri dlhodobých konateľoch L.Csókovi a P. Čulíkovi je dnes už oficiálnym spolumajiteľom okruhu aj jeden z najbohatších Slovákov Rudolf Hrubý.

A hoci Postoj pred dvomi týždňami požiadal Hrubého o stanovisko k týmto zmenám, ako aj o odpoveď na otázku o kontaktoch so Zoroslavom Kollárom, spolumajiteľ Esetu sa rozhodol pre mlčanie. 

Napokon stručné zhrnutie: V spore o Carlton viacerí ľudia z prostredia tvrdili, že za eseťákov vec vybavuje Zoroslav Kollár. Iní aktéri, najmä dnes spolupracujúci kajúcnik v nej tvrdil, že ich právny zástupca kryje nezvyčajné, korupčne sa javiace vzťahy sudkýň so Zoroslavom Kollárom. Jeden z dvojice eseťákov – Rudolf Hrubý – preberá podiel v Slovakia Ringu, ktorý predtým vlastnil Zoroslav Kollár, no tvrdí, že ho takmer nepozná. Podobne ako predtým cez svojho právneho zástupcu odmietol, že by sa stretol s Mariánom Kočnerom, a priznal sa k tomu, až keď sa inak nedalo.

Táto zmes by v prípade kohokoľvek iného bola dôvodom na zvýšený mediálny záujem. Pre dvojicu spolumajiteľov Esetu a Denníka N Grunda a Hrubého to však zjavne neplatí.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.