Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Komentáre a názory
02. november 2020

Celonárodné testovanie

Ale čo ak mal Matovič v kľúčovej veci pravdu?

Slovensko sa cez víkend vyplo k obrovskému výkonu, ktorý môže byť inšpiráciou pre celú Európu.

Ale čo ak mal Matovič v kľúčovej veci pravdu?

V nedeľu pokračovalo druhým dňom celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19. Testovanie sa koná od soboty do 31. októbra do nedele 1. novembra. FOTO TASR – Michal Svítok

To, čo sa podarilo najmä v sobotu, keď sa napriek mimoriadne krátkej príprave pretestovalo vyše 2,5 milióna ľudí, si zasluhuje obdiv: na podobne monumentálne akcie si dosiaľ trúfla len Čína na úrovni niektorých miest či regiónov.

Kritici premiéra Matoviča a jeho vlády tvrdia, že sa tak stalo skôr napriek vládnemu chaosu a výlučne vďaka nasadeniu samospráv, tisícov zdravotníkov a dobrovoľníkov, lenže to je veľmi predpojatá interpretácia.

Bol to Igor Matovič, ktorý prišiel s týmto nápadom, ktorý bol pre neho osobne mimoriadne riskantný. Pretlačil ho napriek veľkej skepse odborníkov aj médií (vrátane nás v Postoji), takže keby sa víkendová akcia skončila organizačným fiaskom, nikto by nehovoril o zlyhaní samospráv či armády. V takom prípade by sa oprávnene všetka vina zniesla na hlavu Matovičovej megalománie a nielen opozícia by začala odrátavať jeho posledné hodiny.

Ak je to tak, musí to platiť aj opačne: nečakane hladká realizácia národného testovania je veľkým politickým úspechom podceňovaného Igora Matoviča, ktorý po nepresvedčivých týždňoch opäť obnovuje autoritu svojho vládnutia.

Čo všetko sa podarilo

Samozrejme, vláde by na také rýchle a hladké zorganizovanie testovacieho megaprojektu nestačila armáda, kľúčom k úspechu boli zapojenie samospráv a ochota desaťtisícov ľudí. Lenže aj tu sa v rozhodujúcom momente, keď chýbali tisíce zdravotníkov, postaral o odvrátenie chaosu sám premiér Matovič, ktorý im vo štvrtok ponúkol finančný bonus. To bola zaujímavá suma najmä pre zdravotné sestry, takže počas piatka sa chýbajúce stavy doplnili.  

Matovičovi vyšiel tento kalkul do bodky, v pochmúrnych prognózach sa mýlila veľká časť elity vrátane prezidentky, ktorej piatkové vystúpenie bolo zatiaľ jej najväčšou politickou chybou.

Ale najviac pamätnou ostane iná vec. Napriek nášmu zakorenenému presvedčeniu o babráckom štáte a ľahostajnej spoločnosti sme boli cez víkend svedkami nebývalej akcieschopnosti štátu a samospráv, ale aj obetavosti dobrovoľníkov, ktorí sa napriek všetkým pochybnostiam pokúsili o pandemický zvrat.

Rozhodujúcou otázkou v tejto chvíli zostáva, čo sme vlastne v sobotu a v nedeľu dokázali. Na to sa však ešte nedá celkom spoľahlivo odpovedať, keďže sme prvolezcami.

Nepochybne je skvelou správou, že sa jednorazovo podarilo identifikovať tisíce ľudí, ktorí mali napriek bezpríznakovosti potenciál byť šíriteľmi, niektorí z nich aj superšíriteľmi. Matematik Richard Kollár včera v rozhovore pre Postoj odhadol, že sa takto podarila zachytiť možno polovica všetkých infikovaných.

Zrejme u väčšiny týchto ľudí by mala nákaza koronavírusu taký ľahký priebeh, že by v najbližších dňoch nemali dôvod ísť na štandardné PCR testy, len by boli potenciálnym ohrozením pre svojich blízkych či kolegov v práci bez toho, aby to tušili.

Rovnako platí, že medzi odhalenými sú tisíce ľudí, ktorých test označil ako nositeľov koronavírusu nesprávne, čo je cenou za nie stopercentnú presnosť (takzvanú špecificitu) antigénových testov. Napriek tomu sú tieto testy podľa všetkého presnejšie, než očakávali mnohí odborníci. A to sa dalo matematicky preukázať aj vďaka tomu, že sa testy konali celoplošne, teda nielen v ohniskách, ale aj v relatívne bezpečných zónach, kde vírus cirkuluje, ale je ho tam málo.

Je pravdou, že vďaka lockdownovým opatreniam už teraz sledujeme náznaky zlepšovania trendov vo vývoji počtu novo nakazených, a tak sa o chvíľu rozpúta debata, čo krivku sploštilo smerom nadol: premiér a jeho vláda budú v rámci politickej propagandy čo najviac zdôrazňovať rolu svojho svetovo unikátneho testovania a tí najväčší kritici, ktorí označovali takéto testovanie za nezmysel, im budú oponovať, že najviac tomu pomohol októbrový lockdown, kým testovanie skôr odčerpalo energiu na dôležitejšie veci.

V skutočnosti to bude nejasné, pretože nie je celkom zrejmé ani to, čo sa deje teraz: Trend denného nárastu novonakazených sa zlepšuje preto, lebo regionálni hygienici aj pod vplyvom príprav na celoplošné testovanie už viac-menej vzdali trasovanie, a tak denné štatistiky vylepšujú samoplatcovia, medzi ktorými je len málo nakazených? Alebo už opatrenia zaberajú lepšie, než sme čakali?

Dnes sa to nedá presne určiť, čakajú nás dva týždne sledovania vývoja a pomerne fascinujúcich debát.

Nehovoriac o tom, že celonárodné testovanie môže mať jeden kontraproduktívny rozmer, ktorého efekt sa takisto nedá dobre odhadnúť: nevieme to síce presne, ale možno dve či tri desiatky tisíc ľudí získali po víkende certifikát o vlastnej negativite, hoci sú v skutočnosti pozitívni, len antigénový test nedokázal zachytiť ich menšiu či celkom nízku vírusovú nálož. V mnohých prípadoch to neprekáža, lebo ide o ľudí, ktorí sú síce infikovaní, ale nemajú potenciál vírus ďalej prenášať. Ale aj medzi nimi sú určite takí, ktorí sú infekční už dnes alebo sa nimi stanú od zajtra (opäť netušíme, o akom počte sa bavíme).

Ak sa všetci títo falošne negatívni začnú správať vo svojom bezprostrednom okolí neopatrne, skutočný efekt celoplošného testovania už nemusí byť zďaleka taký veľkolepý.

Igor Matovič si to zjavne uvedomuje, preto včera ráno na svojej slávnostnej tlačovke opakoval, že aj negatívni sa musia naďalej správať tak, akoby boli pozitívni, lenže po dvoch týždňoch vládnych hesiel o „priepustke na slobodu“ a po víkendovej eufórii to mnohým nemusí byť vôbec zjavné.

A sú to práve súkromné interakcie tisícov takýchto ľudí, ktoré budú tiež spolurozhodovať o konečnom zmysle celonárodného testovacieho vzopätia.  

Čo bude zajtra

Nateraz sa však zdá, že Matovičov odvážny projekt, ktorý na prvé počutie pôsobil pochabo, môže mať viac výhod než rizík.

Ale je tu ešte aj dôležité právne hľadisko. Kritika, že štát teraz neprimerane zasahuje do práv občanov, ktorí sa odmietli zúčastniť na testovaní, je síce legitímna, ale krátkozraká, pretože netriafa podstatu. Ak sa takýmto robustným nasadením antigénových testov, ktoré sa dosiaľ v Európe používali len v nemocniciach či sociálnych zariadeniach, podarí skrátiť či zjemniť tvrdšie verzie lockdownov, do ktorých by už bola uvrhnutá celá populácia, bol by to v skutočnosti významný posun nielen z hľadiska zdravia a ekonomiky, ale aj slobody.

Aj preto je dôležité, aby sa s dátami, ktoré prinieslo celoplošné testovanie, naložilo v najbližších dňoch čo najlepšie. Už nemá zmysel opakovať testovanie na celoplošnej úrovni, keď v Bratislave či iných okresoch by desiatky tisícov odberov odhalili ešte menší počet pozitívnych než tento víkend.  

Ale po pilotnom aj celoplošnom testovaní sme zistili, že to má veľký zmysel robiť masovo na úrovni väčších regionálnych celkov, možno aj krajov (Prešovský, Žilinský).

A to je oveľa viac, než sme si vedeli predstaviť na začiatku Matovičovho nápadu.

Inzercia

Odporúčame