Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Minister obrany

Vedci nám nevedeli poradiť nič lepšie ako kompletný lockdown

Debata s ministrom Naďom o tom, či armáda zvládne plošné testovanie, či sa nemusíme báť o zdravie a čo si myslí o rétorike vlády.

Minister obrany Jaroslav Naď hovorí o tom, či je armáda pripravená zorganizovať celoslovenské testovanie antigénovými testami. Má armáda dosť personálu či ochranných prostriedkov? Ako vyzerá spolupráca so samosprávami, ktorá bude niesť väčšiu časť zodpovednosti ako pri testovaní na Orave a v Bardejove?

Minister zároveň odpovedá aj na dva najväčšie otázniky spojené s testovaním. Prvým je bezpečnosť celej akcie. Jaroslav Naď tvrdí, že riziko, že človek sa počas testovania nakazí, nie je o nič väčšie, ako keď ide nakúpiť do obchodu. Druhým problémom testovania je spoľahlivosť antigénových testov. Na výzvu niektorých špičkových vedcov, že testy treba najskôr validovať – teda pozitívne testovaných z Oravy a Bardejova opätovne pretestovať PCR testami a z negatívne testovaných otestovať náhodne vybratú vzorku –, minister odpovedá, že na takéto overenie už nie je čas. Zároveň tvrdí, že na istej vzorke už boli testy, ktoré štát nakúpil, experimentálne validované. Výsledky tejto validácie sú veľmi uspokojivé.

Štát tiež podľa Jaroslava Naďa nemá okrem úplného „zatvorenia“ krajiny iné možnosti, než pretestovať celé Slovensko antigénovými testami. Inú alternatívu podľa ministra neponúkajú ani odborníci z pandemickej komisie.

Diskusia s Jaroslavom Naďom reflektuje aj aktuálnu politickú realitu. Potláča rétorika predsedu vlády slobodnú diskusiu, keď nesúhlasné hlasy premiér kritizuje na tlačových konferenciách? A nerobí vláda pri koronakríze aj prehnaný a nepravdivý marketing?

Reláciu nájdete aj na všetkých relevantných podcastových platformách.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Nechajme Naďa na Orave

Pandémia

Nechajme Naďa na Orave

Pred testovaním by mali ľudia dostať jedno základné poučenie – informáciu výrobcu, že rýchlotesty sú vhodné pre tých s príznakmi ochorenia Covid-19. Nie pre každého.