Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
05. október 2015

Michalčík: Nechceli sme z pochodu politickú manifestáciu

Na pochod za život prišli desaťtistíce ľudí, no už o pár dní o ňom nebolo veľa počuť. Pýtali sme sa hlavného koordinátora pochodu Marka Michalčíka, či mali politici pocítiť väčší tlak a čo bude ďalej s požiadavkami organizátorov.

Michalčík: Nechceli sme z pochodu politickú manifestáciu

Po pochode za život nastalo akési ticho – v médiách aj zo strany politikov. Čím si to vysvetľujete?

O pochode písali všetky mienkotvorné denníky a tému tiež spracovali všetky televízie. Vnímam pozitívne, že nenastala negatívna vlna ako po prvom národnom pochode. Na druhej strane, mohlo sa stať, že o tému pochodu akoby potom už nebol záujem. No neverím, že by si ľudia, ktorí boli na pochode, na druhý deň nepamätali, že tam boli.

A politici?

Neviem, či sa ich médiá na to vôbec pýtali. V každom prípade sa snažíme s nimi komunikovať. Očakávame, že vnímajú významnú časť obyvateľstva, pre ktorú sú hodnoty pochodu dôležité a že to budú reflektovať.

K téme: Ticho po pochode Zdieľať

Nemyslíte si, že hneď po pochode mala nastať na verejnosti citeľná reakcia? Nemal pochod vyburcovať politikov, aby sa sami k tomu vyjadrili?

Podľa mňa sa mnohí politici vyjadrili, či už na svojich facebookových profiloch, alebo v rámci svojich interných médií a webstránok. Je možné, že sa mohli vyjadriť vo väčšej miere, ale aj my sa ich na to budeme ďalej pýtať. Chceme sa pozrieť na programy jednotlivých politických strán a konfrontovať ich so zámermi národného pochodu. Pochod je udalosť, ku ktorej sa stále môžeme a chceme vracať. Bol by som tiež rád, keby sa v tomto pridali aj iné pro life organizácie a novinári. 

Pre politikov ste pripravili kvalitný, prepracovaný materiál s 30 návrhmi, no zdá sa, že ho na pochode nebolo cítiť, nezaznelo z neho napríklad nič na pódiu. Nie je to škoda?

Do istej miery to bol zámer, lebo pochod nie je len manifestácia za politické požiadavky. Tie vnímam ako tretinu pochodu. Niekomu sa možno zdá, že sme na to málo tlačili, ale zase na druhej strane sme nechceli z pochodu urobiť čisto politickú manifestáciu v zmysle, že keď sa zmení legislatíva, všetko bude v poriadku. Dúfam však, že politici budú zohľadňovať aj požiadavky pochodu.

Ako to odkontrolujete?

Inzercia

Všetkým relevantným politickým stranám sme predostreli návrhy s tým, že sa k nim vrátime a budeme hodnotiť ich volebné programy. Na základe volebných programov a tiež toho, ako sa správala strana v poslednom období, dáme istým spôsobom aj volebné odporúčania. Poukážeme pritom na to, či strana vníma túto tému ako dôležitú a chce v nej niečo urobiť alebo nie.

Má zostať trend pochodov za život takýto aj do budúcnosti? Alebo si viete predstaviť, že nabudúce vyvolá väčší tlak na politikov?

Charakter pochodu v zmysle, že nejde len o politiku, by mal zostať. Vôbec však nevylučujem, že niekedy v budúcnosti bude mať národný pochod za život väčší legislatívny apel na konkrétnu vec či zákon. Možno to bude súvisieť so situácou v danom čase. Viem si teda predstaviť, že raz bude viac orientovaný na politiku.

Ste spokojný s tým, ako to dopadlo tento rok?

K tomuto by som sa najradšej vyjadril najskôr o rok, teraz sa to nedá vyhodnotiť. Aj keby všetci politici krásne reagovali hneď po pochode kvetnanými rečami, ale o rok by z rečí zostala len zoschnutá kvetina, tak by som bol jednoducho sklamaný. Ak teraz nemali extra kvetnané reči, ale o rok budeme vidieť v parlamente návrhy na zlepšenie situácie práva na život, tak budem spokojný.

Dá sa povedať, že charakter budúceho pochodu bude závisieť aj od toho, ako sa teraz postavia k požiadavkám politici?

Áno, samozrejme.

Foto - Daniela Matejovičová

Odporúčame