Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
25. september 2015

Čo urobia politici po pochode?

Národný pochod za život dostal do ulíc opäť desaťtisícové davy. Pravidlá a zákony však nemení ulica, ale volení zástupcovia.

Čo urobia politici po pochode?

Diskusia v predvečer pochodu za život. Foto - Pavol Rábara

Organizátori pochodu preto vypracovali pre politické strany dokument s 30 návrhmi, ako zlepšiť právnu úpravu ochrany života. Medzi návrhmi je napríklad prepracovanie informovaného súhlasu, zvýšenie pomoci tehotným ženám či aktívnejšie riešenie podpory rodín. Strany sa niekoľko mesiacov pred voľbami tvária, že ich témy zaujímajú. Aká bude realita? Podľa politológa bude veľa závisieť aj od konštelácie po voľbách.   

Čo navrhol pochod za život politikom: (niektoré body)

1. Upraviť informovaný súhlas: rozšíriť a zrozumiteľnejšie naformulovať text, ktorý má tehotnú ženu poučiť o rizikách umelého potratu.

2. Zaviesť ochranu nenarodeného dieťaťa pred potratom z dôvodu jeho pohlavia: žiadateľka o potrat by v žiadosti vyhlásila, že ho nepodstupuje z dôvodu pohlavia dieťaťa. Personál by bol viazaný nevykonať zákrok, ak by mali akúkoľvek vedomosť o tom, že je potrat motivovaný pohlavím.

3. Posilniť práva a zodpovednosť otcov: v žiadosti o potrat by bolo aj vyhlásenie otca dieťaťa, resp. manžela žiadateľky o potrat, že bol oboznámený so zámerom tehotnej matky podstúpiť umelý potrat.

4. Informovať ženy o pomoci v tehotenstve: žiadateľky o umelý potrat by dostali priamo v ambulancii, resp. na klinike zoznam organizácií, ktoré poskytujú pomoc v tehotenstve.

5. Podporiť existujúce (neštátne) projekty pomoci tehotným matkám a tiež vytvoriť štátne programy a stratégie na pomoc tehotným matkám a ich nenarodeným deťom.

6. Zriadiť Domov pre tehotné matky: v zákone o sociálnych službách by sa doplnila osobitná kategória ohrozených osôb: „z dôvodu tehotenstva.“ Zaviedol by sa tiež nový druh sociálnej služby: „Domov pre tehotné matky,“ v ktorom by matky mohli zostať aj určitý čas po narodení dieťaťa, spravidla jeden rok.

7. Zaviesť dotáciu na podporu tehotných matiek v krízovej situácii: do zákona o dotáciách by sa zaviedol nový druh dotácie na podporu tejto skupiny.

8. Znížiť daňové a odvodové zaťaženia rodín: súčasťou návrhu by bolo zvýšenie daňového bonusu, prípadne možnosť, aby daňové priznanie mohla podávať rodina ako celok.

Zdieľať

Strany sa tvária, že ich to zaujíma

Politických strán sme sa pýtali, či si osvojili niektorý z návrhov. Dostali tiež otázku, či budú iniciovať legislatívne zmeny v oblasti ochrany nenarodených detí a pomoci tehotným ženám.

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti podľa hovorcu Dana Mitasa podporuje akúkoľvek snahu v pomoci matkám, ktorá by im pomohla rozhodnúť sa pre záchranu života ich dieťaťa. „Preto návrhy organizátorov s týmto cieľom s najväčšou pravdepodobnosťou do programu zaradíme,“ uviedol Mitas s tým, že konkrétne návrhy momentálne analyzujú, preto sa zatiaľ k nim jednotlivo nevyjadria.

KDH sa ku konkrétnym návrhom nevyjadrilo. „Chceme pomáhať tehotným ženám donosiť deti a dať ich v prípade potreby k adopcii,“ uviedla hovorkyňa hnutia Nataša Žembová. Dodala, že súčasťou prorodinnej politiky KDH je znížiť potratovosť na minimum. „Hnutie dlhé roky pracuje na zlepšení podpory tehotných žien, mladých rodín, viacdetných rodín,“ uviedla s tým, že súčasné daňové odpočítateľne položky ako finančné bonusy pre rodiny presadilo KDH pri zavedení rovnej dane.

Most-Híd s niektorými požiadavkami organizátorov, predovšetkým socioekonomického charakteru, súhlasí. „Avšak je tam množstvo požiadaviek ideologického charakteru, s ktorými súhlasiť nevieme,“ povedal hovorca Matej Kováč. Dodal ešte, že navrhujú progresívny daňový bonus, ktorý zvýhodňuje zamestnaných rodičov pri vyššom počte detí.

Inzercia

SNS tvrdí, že návrhy oragnizátorov pochodu zakomponuje do svojho programu. „Keďže ide o veľmi zložitú problematiku, podrobnosti a presné znenie dorieši odborný kabinet SNS od právnikov, cez lekárov až po odborníkov na sociálnu problematiku,“ napísali z tlačového oddelenia.

#SIEŤ bude zásadné veci v oblasti praktickej podpory a ochrany rodiny presadzovať v novom volebnom období,“ uviedla hovorkyňa Karolína Ducká. Plán, ktorý má strana pripravený, vychádza podľa hovorkyne aj z diskusií s predstaviteľmi kresťanských spoločenstiev.

Vládny Smer-SD a hnutie NOVA sa k našim otázkam nevyjadrili.

Politológ: Politici by si mohli uvedomiť ten potenciál

O požiadavkách pro life hnutia sme sa rozprávali s politológom Jánom Baránkom z agentúry Polis Slovakia.

Po dvoch rokoch prišla na pochod za život opäť veľká masa ľudí. Uvedomujú si to politici?

Určite si to uvedomujú. Ide len o to, ktorý z nich si prvý uvedomí, že to nie je 80-tisíc ľudí na Slovensku, ale 80-tisíc, ktorí prišli len na pochod. Dúfam tiež, že sa konečne nájdu politici, ktorí si uvedomia, že toto je obrovská skupina ľudí a politickým marketingom ich dokážu osloviť. Nielen preto, aby ich volili, ale by si tieto témy osvojili a začali presadzovať.

Organizátori predložili politikom 30 návrhov. Majú šancu na úspech? Môže byť rodina a ochrana života pred voľbami téma?

Môže, ale hlavne by mala byť. Napríklad aj z hľadiska demografického vývoja. Rodinu treba podporiť a je jedno, či takúto požiadavku dajú organizátori pochodu, alebo si to vezme ako agendu nejaká strana. Je to prirodzený vývoj a reakcia na to, čo sa v spoločnosti deje. Veď tomuto štátu chýba populačná politika. Naposledy mal náš československý priestor populačnú politiku za Husáka.

Ak by bola po voľbách pravicová koaličná vláda, mohli by sa dostať na pretras témy ochrany nenarodených?

Keby vznikla pravicová vláda aj s liberálmi, sú tieto otázky ťažšie presaditeľné, ako keby vznikla vláda Smeru plus nejaká kresťanská pravica. Lebo ako vidíte, Smer si vôbec neosvojuje agendu LGBTI, čo je na európske pomery neobvyklé, keďže je to agenda sociálnych strán.

Je reálne, že by Smer v budúcom volebnom období išiel v tejto veci tak ďaleko, že by sám inicioval legislatívne zmeny?

Tu by som bol opatrný, lebo oni sa riadia väčšinovým názorom a čo sa interrupcie týka, ten môže byť iný ako názor kresťanov. Ale na toto máme predsa kresťanské strany, aby tému komunikovali s odvahou.

Ako hodnotíte organizátorov pochodu v zmysle politických požiadaviek? Stačí takýto prístup?

Treťosektorové organizácie, ktoré hája pseudopráva alebo ľudské práva LGBTI, to robia veľmi dynamicky až agresívne. Keď sú konzervatívci presvedčení, že bojujú za správnu a prirodzenú vec, tak to treba tak aj komunikovať. Málokto si uvedomuje, že sme v štádiu kultúrnej vojny, ktorá tu reálne je.

Odporúčame

Psychologička: Mnohé ženy po potrate trpia

Psychologička: Mnohé ženy po potrate trpia

Nechápe, prečo médiá či niektorí výskumníci spochybňujú traumy žien po potrate. Podľa nej tým ubližujú ženám, ktoré ním trpia a potrebujú uznanie svojej bolesti aj pomoc. Sama sa ako psychologička v Poradni Alexis venuje aj ženám, ktoré majú za sebou potrat. Petra Heretová.

Z duba spadol, oddýchol si

Z duba spadol, oddýchol si

Polemika medzi konzervatívcami: Peter Stach reaguje na článok Jaroslava Danišku o prehlasovaní Slovenska pri povinných kvótach na prerozdelenie utečencov.