Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Rodina
24. august 2020

Nočná mora tehotenstva

Bude moje dieťa zdravé?

Návrh znie: Závažné poškodenie plodu by malo byť preukázané dvomi nezávislými lekárskymi správami lekárov. Je to problém?

Bude moje dieťa zdravé?

Obrazovka USG prístroja. FOTO TASR – František Iván

Moja prvá otázka na lekárku, keď sa synček narodil, bola, či nemá Downov syndróm. Na ten strašný strach o zdravie svojho dieťatka nezabudnem nikdy. To sú slová Lucie z Trenčína, mamy dnes už takmer trojročného zdravého chlapčeka. Jej príbeh je len jeden z mnohých. Podobné strachy prežíva veľa dnešných tehotných žien, ktoré musia prejsť množstvom vyšetrení zisťujúcich vývojové chyby dieťaťa.

Prečo o tom píšeme? Už na jeseň sa téma potratov a zmien v súčasnom zákone opäť stane aktuálnou témou. Poslanci budú o nich rozhodovať po tom, čo v júli poslali novelu potratového zákona do druhého čítania. Ak sa ho podarí schváliť, pôjde o prvú zmenu po 34 rokoch.

Ako každý podobný pokus v minulosti, aj tento narazil na tvrdú kritiku z radov odporcov zmien v tomto zákone. Výčitiek je veľa. Nejdeme ich menovať, určite opäť všetky a opakovane zaznejú. Chceme sa však pozrieť bližšie na jednu novú „povinnosť“, ktorú by novela priniesla a ktorá vyvolala veľký mediálny rozruch.

U špecialistov sa dlho čaká na termíny, ženám to výrazne skomplikuje celú už aj tak ťažkú situáciu. Zdieľať

V prípade, že sa žena rozhodne pre umelé ukončenie tehotenstva zo zdravotného dôvodu na jej strane alebo pre ťažkú vývojovú chybu plodu, budú zo zákona musieť stav posúdiť dvaja nezávislí lekári. Čo v tomto bode kritici najviac vyčítajú?

Žena si bude musieť špecialistu vyhľadať sama. Ak je z odľahlého mesta, bude musieť cestovať. U špecialistov sa dlho čaká na termíny, ženám to výrazne skomplikuje celú už aj tak ťažkú situáciu. To sú zhruba najčastejšie výčitky kritikov k tomuto bodu zákona.

O absurdných situáciách, keď napriek obrovskému pokroku v medicíne sa zoznam zdravotných dôvodov na strane ženy nemenil od polovice 80. rokov, sme na Postoji už písali.

Predstavme si teraz bližšie druhú situáciu, keď bude potrebný druhý lekársky posudok. Na Slovensku zákon povoľuje potraty z dôvodu poškodenia plodu do konca 24. týždňa tehotenstva. Aj z tohto dôvodu čaká tehotnú ženu v prvej polovici gravidity celý kolotoč vyšetrení, ktoré zisťujú prípadné závažné vývojové chyby plodu.

Vyšetrovacia tortúra

A teraz podrobnejšie, aké vyšetrenia do tejto časovej hranice – teda 24. týždňa - tehotná žena na Slovensku absolvuje. Po potvrdení akcie srdiečka a správne sa vyvíjajúcom tehotenstve prichádza prvotrimestrálny ultrazvukový skríning. Robí sa väčšinou medzi 11. a 14. týždňom tehotenstva. Ten sa zameriava na väčšie vývojové chyby, pretože plod je ešte pomerne malý a ani tie najdokonalejšie ultrazvukové prístroje nedokážu podrobne zobraziť všetky orgány.

Po ňom nasleduje vyšetrenie z krvi matky, tzv. biochemický skríning (AFP alebo tripple testy), ktorý sa vykonáva medzi 15. až 18. týždňom. Po zhodnotení veku matky a výsledkov ultrazvukového a biochemického skríningu sa vypočíta pravdepodobnosť k najčastejším chromozómovým anomáliám – Downov syndróm, Edwardsov syndróm a Patauov syndróm. Samotní lekári potvrdzujú, že tieto testy nezvyknú bývať len falošne pozitívne, ale aj falošne negatívne.

V prípade pozitívneho vyhodnotenia týchto testov sa žene odporúča podstúpiť amniocentézu, teda odber plodovej vody. Tu treba pripomenúť, že aj keď výsledok nie je pozitívny, mnohí gynekológovia amniocentézu zvyknú odporučiť len z dôvodu veku a to tehotným ženám nad 35 rokov.

Podľa súčasných pravidiel si žena toto vyšetrenie hradí sama, súčasná cena týchto testov atakuje hranicu 500 eur. Zdieľať

Toto vyšetrenie sa vykonáva na operačnej sále pomocou dlhej tenkej ihly, ktorou sa prenikne cez brušnú stenu do maternice, odkiaľ sa odoberie plodová voda. Zákrok sa vykonáva pod kontrolou ultrazvuku, aby sa vylúčilo poškodenie dieťaťa či poškodenie organizmu ženy a aby možné neskoršie následky boli čo najmenšie.

Tými neskoršími následkami sa okrem iných komplikácií myslí aj možný následný samovoľný potrat, ale ani tento test neudáva 100-percentnú istotu, že sa výsledok bude zhodovať so skutočnosťou. No zo všetkých iných možností má najpresnejšie výsledky.

Ak žena odmietne amniocentézu z obáv, že následne po zákroku príde o dieťa, je možné uskutočniť neinvazívny krvný test, tzv. Prenascan test alebo Trisomy test, ktorý sa robí len odobratím krvi zo žily a nehrozí následný potrat. Keďže ide o neinvazívny test, stále je tu väčšie riziko falošne pozitívneho výsledku. Podľa súčasných pravidiel si žena toto vyšetrenie hradí sama. Aj keď nemá stopercentnú výpovednú hodnotu, súčasná cena týchto testov atakuje hranicu 500 eur.

Tieto krvné testy však nijako nenahrádzajú ultrazvukové vyšetrenie. Preto žena, ktorá odmietne amniocentézu a podrobí sa drahému krvnému testu, musí absolvovať druhotrimestrálny ultrazvukový skríning. Tomuto vyšetreniu sa však podrobujú všetky tehotné ženy, teda aj tie, ktorým žiadny problém nezistili.

V 20. týždni tak prichádza na rad druhý ultrazvukový skríning, pri ktorom špecialisti so špičkovým technologickým vybavením dokážu urobiť už podrobnú orgánovú diagnostiku. Je to najdôležitejšie ultrazvukové vyšetrenie v priebehu celého tehotenstva a dokáže objaviť vývojové chyby, ktoré doterajšie vyšetrenia neodhalili. Alebo naopak, vyvrátiť podozrenia na poškodenie plodu.

Komu by stačilo vyjadrenie jedného lekára?

Teraz sa vráťme k tomu, čo sa píše v navrhovanej novele potratového zákona, ktorá vyvolala takú vlnu odporu. Čo presne sa v ňom píše? Ak lekári zistia závažné poškodenie plodu, „v takýchto prípadoch musia byť tieto dôvody preukázané dvomi nezávislými lekárskymi správami lekárov z odlišných zdravotníckych zariadení; to neplatí, ak ide o poskytnutie neodkladnej zdravotnej starostlivosti.“ Okrem toho „aspoň jedna z dvoch lekárskych správ musí byť vyhotovená lekárom, ktorý poskytuje zdravotnú starostlivosť v špecializačnom odbore gynekológia-pôrodníctvo.“

Skutočne je vyjadrenie druhého špecialistu po takejto tortúre vyšetrení taký problém? Tu hlavne nemožno zabúdať, že sa potraty z dôvodu závažného poškodenia plodu vykonávajú až po 20. týždni. Teda ide o prípady, keď ide o „želané tehotenstvo“, v mnohých prípadoch aj dlho očakávané a vytúžené. Vážne si niekto z odporcov navrhovanej novely myslí, že sa žena rozhodne pre potrat po vyrieknutí podozrenia len jedného lekára?

Dnešná realita je taká, že samotné ženy hľadajú aj tú najmenšiu nádej, že situácia nie je až taká zlá, ako jej predostrel jeden lekár. Samy vyhľadávajú tých najväčších odborníkov na Slovensku, a mnohé aj za hranicami tejto krajiny, aby si potvrdili zlé správy, alebo našli aspoň tú najmenšiu nádej, že sa dá tejto situácii čeliť aj inak ako potratom. Tieto vyšetrenia pritom stoja nemalé sumy.

Aj keď lekári upozorňujú, aký je v tehotenstve dôležitý pokoj a oddych, vyšetrenia v prvej polovice gravidity sú nesmierne stresujúce. Často sa z tehotenstva nakoniec stáva nočná mora.

Sama sa rozhodla absolvovať rovnaké vyšetrenie aj v Martine u lekára, ktorý patrí medzi špičku v prenatálnej diagnostike na Slovensku. Zdieľať

„Z krvných tripple testov mi vyšlo riziko na Downov syndróm 1:35,“ hovorí pre Postoj o svojom nepríjemnom zážitku z prvého tehotenstva Lucia z Trenčína, ktorú sme citovali na začiatku textu. „Môj gynekológ sa ma snažil upokojiť, že nie som zďaleka jediný prípad z jeho praxe, keď vyšli takéto výsledky a dieťa bolo nakoniec v poriadku. Nenútil ma absolvovať amniocentézu, tú by som aj tak odmietla. Ponúkol mi vyšetrenie zo vzorky krvi a odoslal ma na špecializované pracovisko na druhomitrestriálny morfologický ultrazvuk,“ povedala pre Postoj Lucia.

Po tom, čo sa dozvedela zlé správy, preplakala Lucia niekoľko dní. „Nerobila som nič iné, len googlila a hľadala informácie,“ spomína na doteraz najhoršie chvíle vo svojom živote. Lucia mala nakoniec šťastie. Všetky ďalšie vyšetrenia dopadli dobre. „Napriek tomu som až do konca tehotenstva cítila obavu a neistotu. Na ten strašný strach o zdravie svojho dieťaťa nezabudnem nikdy,“ hovorí.

Podobný scenár sa zopakoval aj pri jej druhom tehotenstve, keď mala podozrenie na Downov syndróm 1:130. Tentokrát to však už brala s väčším pokojom a nadhľadom. Ani v tomto prípade na morfologickom ultrazvuku v 20. týždni nenasvedčovalo nič tomu, že by niečo nebolo v poriadku. „Tak ako synček, aj dcéra sa nám narodila úplne zdravá,“ hovorí Lucia a dodáva, že má na tieto testy ťažké srdce. „Ten stres, ktorý matka pri nich zažije, je neopísateľný,“ dodáva na záver.

V ešte ťažšej situácii bola Miriam z Prešova. Tá mala u svojho prvého dieťaťa po absolvovaní tripple testov pravdepodobnosť Downovho syndrómu až 1:2. „Môj gynekológ bol veľmi zdržanlivý, zhodnotil, že mám vysoký vek,“ povedala pre Postoj Miriam. V tom čase mala 35 rokov a jej lekár ju poslal rovno na amniocentézu, ktorú odmietla, a na genetiku. Genetické vyšetrenie bolo podľa jej slov len stratou času, neriešilo sa nič konkrétne, len sa  porozprávala o svojej širšej rodine.

Sama si preto zaplatila na súkromnej klinike morfologický ultrazvuk. Okrem toho sa rozhodla absolvovať rovnaké vyšetrenie aj v Martine u lekára, ktorý patrí medzi špičku v prenatálnej diagnostike na Slovensku. Neváhala kvôli tomu merať cestu z Prešova do Martina.

Mnohé ženy sa pýtajú, prečo sa testy vlastne vykonávajú, keď ich oberajú o pokoj v tehotenstve a sú pritom také nepresné? Zdieľať

„Na moju psychiku to malo hrozný dopad, preplakala som niekoľko mesiacov, až ku koncu som sa nejako zmierila, že nejako už len bude. O užívaní si tehotenstva nemôže byť ani reč, ten stres bol neskutočný. Prvá otázka, keď sa malá narodila, bola, či nemá Downov syndróm,“ spomína na svoje prvé tehotenstvo Miriam, pri ktorom priviedla na svet zdravé dievčatko. „Málo žien vie, že všetky tieto vyšetrenia môže odmietnuť. Ak raz budem znovu tehotná, určite ich odmietnem,“ dodala rozhodne.

Spomínané tripple testy vyvolávajú u tehotných žien najväčší zmätok. Mnohé sa pýtajú, prečo sa vlastne vykonávajú, keď ich oberajú o pokoj v tehotenstve a sú pritom také nepresné? Pritom nie všade sa v zahraničí ešte vykonávajú a nahrádzajú ich iné metódy.

„Prístup k vykonávaniu skríningu v tehotenstve sa v jednotlivých krajinách líši. Tieto rozdiely sú dané historickými a kultúrnymi skúsenosťami, systémom úhrad za zdravotnú starostlivosť i ekonomickými možnosťami zdravotníctva tej ktorej krajiny,“ povedal pre Postoj spoluzakladateľ Centra prenatálnej diagnostiky v Brne Pavel Vlašín. Do tohto centra jazdia za vyšetrením pacientky nielen z celej Moravy, ale aj zo Slovenska. Podľa neho sa však vo väčšine civilizovaných krajín robí tehotenský skríning podobne.

Inzercia

Kombinácia prvotrimestrálneho skríningu s Tripple testom v 16. týždni významne znižuje percento falošne pozitívnych nálezov. Veľmi však záleží aj na kvalite vyhodnotenia výsledkov. „Podmienkou je, že oba testy musia byť vyhodnotené spoločne a nie každý zvlášť,“ zdôraznil Vlašín.

„Z môjho pohľadu najčastejšou chybou pri vykonávaní skríningu je, že lekári rodičom nevysvetlia, prečo sa toto vyšetrenie robí a čo možno od neho očakávať. Skríning totiž treba považovať len za určité roztriedenie pacientok na skupinu s nízkym rizikom a na tie, u ktorých treba doplniť ďalšie presnejšie vyšetrenia,“ tvrdí lekár.

Zlé prognózy sa nie vždy naplnia

Iný priebeh malo tehotenstvo u Petronely z Bratislavy, ktorá čakala tretie dieťa. „Že by mali byť nejaké problémy, sme sa dozvedeli až z morfologického ultrazvuku, ktorý som absolvovala v 22. týždni. Dovtedy som mala ukážkové testy vrátane krvných tripple testov,“ povedala pre Postoj. Lekár jej pri druhotrimestriálnom skríningu diagnostikoval u dieťaťa hydrocefalus a hydronefrózu. V prípade hydrocefalu ide o ľudovo nazvané vodnatieľku mozgu, je to stav, keď sa v mozgu hromadí mozgomiešna tekutina – odborne likvor. Pri hydronefróze ide o patológiu jednej alebo oboch obličiek a vzniká pri obštrukcii odtoku moču.

Petronele gynekológ ihneď odporučil vyšetrenie u genetika a amniocentézu. „Môj gynekológ je priamy a nechodí okolo horúcej kaše. Hneď volal na genetiku a zariadil vyšetrenie, aby sme stihli prípadný potrat. Hovoril o rôznych postihnutiach, že dieťa nebude chodiť, rozprávať...“ spomína na najťažšie chvíle. Gynekológ jej zariadil aj urýchlenú amniocentézu, pretože nemali veľa času na rozhodovanie. „Museli sme sa rozhodnúť za necelé dva týždne, či si dieťatko necháme,“ dodala. S manželom sa nakoniec rozhodli, že dajú dcérke šancu.

Pôrod bol komplikovaný a k spomínaným dvom diagnózam pribudli ďalšie. Dievčatko bude mať čoskoro dva roky a má pohybové problémy, ktoré však nijako nesúvisia s dvoma diagnózami, ktoré jej zistili ešte počas tehotenstva. Tie sa na prekvapenie lekárov vyvíjajú veľmi dobre, aj napriek tomu, že sa zdali natoľko závažné, že odborníci rodičom odporúčali potrat.

„A čo sa týka hydrocefalu, dcérka má krásnu hlavičku a je veľmi múdra,“ hovorí šťastne mama. Zdieľať

„Čo sa týka hydronefrózy, dcérka mala opakovaný zápal obličiek. Rok chodila po rôznych vyšetreniach, až prišli lekári na problém. Absolvovala operáciu a odvtedy nám táto diagnóza nerobí nijaký problém. Dokonca sa jej obličky zmenšili,“ menuje Petronela. „A čo sa týka hydrocefalu, dcérka má krásnu hlavičku a je veľmi múdra,“ hovorí šťastne mama.

Táto diagnóza sa väčšinou rieši operačne, pričom pri zákroku zavádzajú dieťaťu hadičku, ktorou odvádzajú mozgovomiešny mok z hlavičky do brušnej dutiny. Petronelina dcérka sa však chirurgickej liečbe podrobiť nemusela. „Zo začiatku ju často sledovali na neurológii, ale hlavička vyzerá byť úplne v poriadku. Mozgové komory sa jej od narodenia nezväčšujú a neurologička je veľmi spokojná,“ hovorí Petronela. Jej dcérka bude mať koncom septembra dva roky. Zatiaľ síce nechodí a motoricky je dosť pozadu, no „jej prognózy sú veľmi dobré a chodiť určite bude,“ dodáva.

Skríning má svoje obmedzenia

Aj v tomto konkrétnom prípade sa ukázalo, aký je nesmierne dôležitý druhotrimestriálny skríning alebo morfologický ultrazvuk u špecialistu, ktorý odhalil vývojové chyby pri dovtedy úplne pokojnom priebehu tehotenstva. „Spolu so zdokonaľovaním ultrazvukových prístrojov sa darí zachytávať čoraz väčšie podrobnosti a posúvať limity diagnostiky do skorších štádií tehotenstva,“ vysvetlil Pavel Vlašín.

Ako je však možné, že pri súčasnom medicínskom pokroku a technickom vybavení dochádza aj k situáciám, keď lekári hovoria o zlých vyhliadkach pre dieťa, ale to síce s istými komplikáciami, ale predsa len žije normálny život?

„Spektrum vývojových chýb je pomerne široké a pohybuje sa od stavov nezlučiteľných so životom (niektoré srdcové a rázštepové chyby), až po nálezy pomerne banálne, ktoré si vyžadujú len kontrolu po pôrode a zdravotný stav dieťaťa neovplyvňujú. U niektorých nálezov však nie sme schopní jednoznačne stanoviť, aká bude miera postihnutia a kvalita života dieťaťa. To sa ukáže časom, niekedy až po niekoľkých rokoch,“ priznáva špecialista.

„Pri skríningu zachytávame len špičku ľadovca a niektoré chyby, ako napríklad autizmus, metabolické poruchy a iné, nie je možné našimi metódami diagnostikovať. Je nevyhnutné sa zmieriť s tým, že žiadna skríningová metóda nie je stopercentná a niektoré vývojové chyby môžu skríningu uniknúť alebo sa ním nájsť nedajú,“ dodal Pavel Vlašín.

Plod je vyvíjajúci sa organizmus a u niektorých chýb neviete presne odhadnúť, ako sa daný problém bude vyvíjať v čase. Zdieľať

„Žiadna vyšetrovacia metóda nie je stopercentná vo svojom výsledku. Na konečný výsledok a jeho presnosť vplýva viacero faktorov,“ zhoduje sa s českým kolegom aj Michal Holáň, ktorý patrí na Slovensku medzi špičku odborníkov na prenatálnu diagnostiku. „Menej kvalitné výsledky sa dosahujú u žien, ktoré majú výraznú nadváhu. Taktiež zlá poloha plodu v maternici a málo plodovej vody môže limitovať zobrazenie,“ doplnil.

Podľa Holáňa je potrebné mať na pamäti aj to, že niektoré chyby plodu sa vyvíjajú v čase. „Pri vyšetrení ešte nemusia byť rozpoznané, ale o pár týždňov sú ľahko diagnostikované,“ dodal. To platí aj naopak. „Plod je vyvíjajúci sa organizmus a u niektorých chýb neviete presne odhadnúť, ako sa daný problém bude vyvíjať v čase. Aj pri dvadsiatch ľuďoch chorých na angínu môže mať každý úplne iný priebeh ochorenia,“ vysvetlil špecialista.

Pri niektorých ťažkých diagnózach zistených u plodu netreba hneď zúfať. Súčasná medicína rýchlo napreduje a niektoré v minulosti fatálne stavy dokáže úspešne riešiť. „U chýb plodu, ktoré vznikli na podklade vrodeného defektu alebo nesprávneho vývoja, vieme presne určiť jeho ďalší vývoj, prognózu, popôrodné problémy, možnosti operácie či budúcu kvalitu života. Napríklad u detí s ťažkou srdcovou chybou s nesprávne odstupujúcimi cievami zo srdca , tzv. transpozícia veľkých ciev vieme povedať , že po úspešnej operácii bude kvalita jeho života taká istá ako u zdravých detí. Pritom pred 30-40 rokmi tieto deti zomierali,“ zdôrazňuje Michal Holáň.

Podobne medicína priniesla posun aj v prípade riešenia stavov detí s poruchou neurálnej trubice, teda rázštepu chrbtice (spina bifida), keď sa momentálne vykonávajú vo viacerých európskych zdravotných strediskách operácie plodu ešte v maternici. V tomto prípade má dieťa oveľa väčšie šance, že sa vyhne invalidnému vozíku. Tieto zákroky vykonávajú napríklad v Zürichu či v Ríme.

Bez kvalitného ultrazvuku a skúseností to nejde

Prenatálna diagnostika je nevyhnutne spojená s vývojom výpočtovej techniky. Bez kvalitného prístroja a skúseného odborníka sa dajú ťažko spraviť kvalitné výstupy.

„Všetci sme svedkami, že technický vývoj v oblasti výpočtovej techniky sa zrýchľuje z roka na rok. Ultrazvukové prístroje sú vo svojom vnútri veľmi výkonné počítače. Ultrazvukový obraz na monitore vzniká na základe rýchlych a presných výpočtov z údajov, ktoré odosiela ultrazvuková sonda. To znamená, čím výkonnejšia výpočtová kapacita sa schováva vo vnútri ultrazvuku, tým presnejší a jasnejší ultrazvukový obraz dostávame na monitore. Takže logicky z toho vyplýva , že najlepší výsledok vyšetrenia môžeme očakávať od naozaj skúseného lekára pracujúceho na špičkovom prístroji,“ povedal Holáň.

Rovnaký názor na to, čo ovplyvňuje presnosť diagnózy, má aj Pavel Vlašín. „Kvalita ultrazvukového prístroja a skúsenosti lekára sú rozhodujúce pre presnosť diagnózy. Nemožno očakávať, že lekár, ktorý sa vo svojej ordinácii stretne s vývojovou chybou raz za dva roky, ju bude schopný vždy správne rozpoznať a adekvátne reagovať. Je to podobné, ako keby chirurg robil náročnú operáciu raz za dva roky,“ zdôraznil Vlašín, ktorý za dvadsať rokov existencie Centra prenatálnej diagnostiky ultrazvukom vyšetril už viac ako 100-tisíc bábätiek.

Samozrejme, každý lekár je najradšej, keď môže tehotnej žene povedať, že jej dieťa je zdravé. Bohužiaľ, nie je tomu tak vždy. Doktor Holáň priznáva, že zo svojej pozície lekára do rozhodovania rodičov zasahuje. „Samozrejme, že zasahujem. Kto iný by mal rodičom dopodrobna rozobrať problém, pred ktorým sa ocitli, ako lekár, cez ktorého ruky prešlo veľa rôznych prípadov a osudov detí a celých rodín? Kto iný by im mal podrobne rozobrať ich možnosti, podstatu vrodenej chyby, kvalitu života dieťaťa pred a po možnej operácii a kvalitu života celej rodiny? Ja ako lekár zasahujem do ich rozhodovania tým, že im kompletne ozrejmím situáciu, v ktorej sa ocitli, charakter a povahu problému a možnosti riešenia."

Tieto lekárske správy majú byť plne hradené z verejného zdravotného poistenia. Zdieľať

Rodičia sa podľa neho potrebujú rozhodnúť na základe kompletnej informácie, ktorú im lekár dá. Priznáva, že aj jeho ako lekára takáto situácia zasiahne. „Vždy je to smutné a napäté, keď musíte rodičom oznámiť takúto závažnú informáciu o ich nenarodenom dieťati,“ dodáva Holáň.

Na záver už len niekoľko poznámok. Z konkrétnych príkladov tehotných žien je jasné: keď dôjde k podozreniu závažnej vývojovej chyby u dieťaťa, absolvujú ženy ešte toľko ďalších vyšetrení, že už teraz spĺňajú podmienky pre druhý nezávislý lekársky posudok, ktorý zadáva novela potratového zákona. Prax jednoznačne dokazuje, že ženy samy iniciatívne vyhľadávajú ďalšie vyšetrenia a špecialistov, aby sa utvrdili vo výsledku. A samy sú ochotné precestovať aj cez celú republiku, aby ich stav zhodnotili tí najlepší odborníci.

Navyše, keď odporcovia zmien v potratovom zákone argumentujú, že u špecialistov sa dlho čaká na termíny, treba dodať: nerobte z lekárov administratívne obludy! Rozprávali sme sa s viacerými ženami, ktoré sa ocitli v tejto ťažkej situácii, a aj keď nechceli svoje príbehy zverejniť, zhodovali sa v jednom: Keď lekári videli závažnosť situácie, dokázali ich uprednostniť. Špecialisti na prenatálnu diagnostiku vedia, že sa ženy musia rozhodnúť do 24. týždňa. Tých prípadov mesačne nie je toľko, aby nedokázali posúvať termíny. Už teraz, bez nariadení zákona. Stačí obyčajná ľudskosť.

Prečo teda novela potratového zákona vôbec rieši túto situáciu? Pointou je pokračovanie odôvodnenia. A v tom sa píše: „Tieto lekárske správy majú byť plne hradené z verejného zdravotného poistenia.“

A tu by sa kritika mala začať a bola by namieste. Najväčší slovenskí špecialisti na prenatálnu diagnostiku, ktorí spĺňajú podmienky dostatočných skúseností a kvalitného prístroja, majú svoju súkromnú prax, súkromné ambulancie, prípadne pracujú v súkromných nemocniciach. Bez zmlúv so zdravotnými poisťovňami, čo znamená, že si tehotné ženy vyšetrenia hradia samy. Tie sa dohromady pohybujú v stovkách eur.

A práve túto situáciu novela podrobnejšie nerieši. „Toto budeme musieť vyriešiť v aplikačnej praxi,“ priznáva pre Postoj Michal Považan, poslanecký asistent jednej z predkladateliek zákona Anny Záborskej, ktorý spolupracoval na jeho konečnej podobe. Predpokladá, že by to mohlo byť schodné cestou vyhlášok ministerstva zdravotníctva. A tieto špičkové vyšetrenia by mohol v budúcnosti ženám uhradiť štát.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.