Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Matovičova vládnuca koalícia Komentáre a názory
27. júl 2020

Remišová verzus Kollár

Snem rozhodne o tom, ako pevne zostane strana vo vláde

O čo pôjde na sneme najmenšej vládnej strany.

 Snem rozhodne o tom, ako pevne zostane strana vo vláde

Veronika Remišová a Miroslav Kollár. Foto - A. Lojan/FB M. Kollár

Koncom minulého týždňa sa vyjasnilo v tom, kto bude súperom Veroniky Remišovej v súboji o post predsedu strany Za ľudí. Všetko nasvedčuje tomu, že to nebude podpredseda parlamentu Juraj Šeliga, ale primátor Hlohovca Miroslav Kollár.

V rozhovore, v ktorom Kollár svoju kandidatúru ohlásil, povedal, že sa chce so Šeligom ešte baviť o spoločnom postupe. Doteraz obidvaja postupovali koordinovane, čiže Kollárova kandidatúra znamená jediné. Šeliga sa zo súboja sťahuje a proti Remišovej podporí svojho kolegu.

Snem Za ľudí sa zvykne interpretovať ako hodnotový súboj o to, či bude strana viac konzervatívnejšia s Remišovou alebo liberálnejšia s Kollárom. Respektíve, či sa jej podarí stať širším stredovým zoskupením, v ktorom budú vedľa seba koexistovať obidva tieto prúdy. Čo je predstava, ktorá sa už v tejto chvíli dá označiť za utópiu, keďže k takému niečomu by strana potrebovala silného lídra. Nikto taký tam však po odchode Andreja Kisku nie je.

Ani tá hodnotová šablóna celkom nesedí. Juraj Šeliga má v tomto zmysle oveľa bližšie k Veronike Remišovej, ale podporuje Kollára. Naopak zase ministerka spravodlivosti Mária Kolíková je názorovo bližšie ku Kollárovi, ale vo vnútrostraníckom zápase je na strane Remišovej.

Snem najmenšej vládnej strany je zaujímavejší z iného dôvodu. Rozhodne o tom, ako silno zostane tento subjekt pripútaný k Matovičovej koalícii.

Remišová nebude mať záujem túto väzbu oslabovať. Má kreslo vo vláde a bude chcieť uspieť ako ministerka. Zrejme je aj presvedčená o tom, že o ďalšom prežití strany rozhodne to, ako sa jej bude dariť spravovať zverené rezorty. Ak by to na päť percent nestačilo, tak bude uvažovať o predvolebnej spolupráci alebo integrácii, ale skôr s niekým z dnešného vládneho tábora.

K tejto stratégii bude Remišová potrebovať dobré vzťahy so svojimi koaličnými partnermi. Nebude mať záujem ísť s nimi do zničujúcich konfliktov a už vôbec nie odchádzať z vlády.

Inzercia

Ak by sa Kollár stal predsedom Za ľudí, táto jeho stratégia by stranu zákonite tlačila von z koalície. Zdieľať

Miroslav Kollár sa, naopak, už od začiatku profiluje ako enfant terrible tejto vládnej koalície. Oproti Remišovej a Šeligovi pôsobí politicky zaujímavejšie, dokáže si hľadať témy a šikovne sa vyhraňovať voči zvyšku koalície. Nakoniec, odštartoval to hneď v úvodných hodinách spoločného vládnutia, keď sa odmietol zúčastniť na poslaneckom podpisovaní koaličnej zmluvy.

Kollárova stratégia je jasne čitateľná. Chce, aby sa strana Za ľudí stala parlamentným hlasom aj tých voličov, ktorých hlasy vo voľbách prepadli a cítia sa v najvyššej politike nezastupovaní. Hoci zatiaľ viac hovorí o spájaní voličov ako inštitucionálnej integrácii strán, v prípade jeho úspechu na sneme by sa časom na scénu určite dostala aj táto otázka.

Politické prostredie okolo Spolu a Progresívneho Slovenska, o ktoré má primátor Hlohovca záujem, je však dnes už de facto v opozícii voči Matovičovej vláde. Platí to ako o politikoch, tak v značnej miere aj o voličoch týchto strán. Pričom všetko nasvedčuje tomu, že tento trend sa bude ešte viac posilňovať.

Ak by sa Kollár stal predsedom Za ľudí, táto jeho stratégia by stranu zákonite tlačila von z koalície. Netreba byť veľkým prognostikom, aby nám bolo jasné, že pri Matovičovom štýle vládnutia by k takému scenáru skôr či neskôr došlo. Výsledkom by bolo rozštiepenie strany, keď časť jej politikov by vo vláde chcela zostať.

K štiepeniu však môže dôjsť, aj keď Miroslav Kollár na sneme neuspeje. Vízia, stať sa parlamentným reprezentantom mestských liberálov a progresívcov a pokúsiť sa integrovať okolo seba časť tohto spektra, bude pre neho, a možno aj pre niektorých ďalších poslancov Za ľudí, lákavá.

V istej chvíli im to môže dávať väčší politický zmysel, ako trápiť sa ďalej s Igorom Matovičom.

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.