Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Video a podcast
15. júl 2020

Podcast

Dieťa nemá byť bremeno

Štát musí podať rodinám pomocnú ruku a podporovať nielen budúce matky, ale aj budúcich otcov.

Dieťa nemá byť bremeno

Zdroj: archív Lucie Drábikovej

Parlament posunul do druhého čítania súbor zmien, ktoré majú motivovať ženy k tomu, aby sa nerozhodli pre potrat, ak sa nachádzajú v zložitej životnej situácii.

Lucia Drábiková v rozhovore pre denník Postoj hovorí, že hlasovanie v prvom čítaní je pre ňu predzvesťou toho, že sa úpravy podarí na septembrovej schôdzi schváliť aj definitívne.

V druhom čítaní sa budú zapracovávať viaceré námietky a pripomienky. Napríklad by zo zdravotných indikácií pre potrat mala vypadnúť gravidita po 40. roku veku ženy, odborné posúdenie zoznamu chorôb nechajú predkladatelia na expertné rozhodovanie na ministerstve zdravotníctva.

Progresívnym prostredím kritizovaná lehota na rozmyslenie sa nebude rátať do potratového limitu 12 týždňov. Za nevyplnenie alebo nekompletné vyplnenie dotazníka nebude žena sankcionovaná. Zber údajov je však podľa Lucie Drábikovej nevyhnutný na účinné nastavenie sociálnej pomoci.

Ďalšie – avizované – kroky, ktorých sa mohli niektorí poslanci zľaknúť, budú naďalej v rovine sociálnej pomoci – napríklad tehotenský príspevok. Znásobenie príspevku pri narodení zdravotne postihnutého dieťaťa je podľa Lucie Drábikovej takisto len prvým krokom. Prehodnocovať sa bude aj asistentský či opatrovateľský príspevok, rozšírenie denných stacionárov a ďalších služieb pre rodiny s postihnutými deťmi.

K apelu na zodpovednosť mužov, ktorí sú jedným z hlavných faktorov, ktorých postoj ovplyvňuje rozhodnutie ženy, či ísť, alebo neísť na potrat, by mali pribudnúť aj reálne opatrenia na podporu rodiny. Časť žien sa totiž pre potrat rozhodne, pretože už majú dve či viac detí a ďalšie si takpovediac nemôžu finančne dovoliť. Rodina by mala byť aj daňovo, aj finančne viac zvýhodnená, ak sa o deti riadne stará.

Inzercia

Lucia Drábiková si vie predstaviť aj diskusiu o istej forme sexuálnej výchovy na školách – takýto návrh už avizovala poslankyňa Jana Cigániková z SaS v rámci kritiky súčasnej podoby návrhu. Lucia Drábiková však preferuje širšie poňatie – výchova pre vzťah, výchova k zodpovednosti vo vzťahu. Sexuálna výchova by sa však nemala zredukovať na inštruktáž pohlavného spolužitia.

Rozširovať by sa podľa Lucie Drábikovej mala aj psychologická pomoc, nielen v gynekológii, ale aj v celom zdravotníctve. Takúto pomoc potrebujú aj ženy, ktoré o dieťa prišli pri spontánnom potrate.

Nezastupiteľná bude úloha štátu aj pri podpore samosprávy, aby dokázala zabezpečiť dostatočné kapacity na núdzovú pomoc ohrozeným matkám a tehotným ženám.

Sledujte podcast Denníka Postoj

Odporúčame