Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
11. september 2015

Utečenci z iného uhla pohľadu. Niektorí konvertujú na kresťanstvo

V porovnaní s prívalovými vlnami utečencov prichádzajúcimi zo Stredného východu a Afriky registruje agentúra Associated Press vlnu menšiu, nie však zanedbateľnú, a tou je moslimská konverzia na kresťanstvo. 4977990504_0c5a74c91c_z.jpg Agentúra navštívila evanjelickú c...

Utečenci z iného uhla pohľadu. Niektorí konvertujú na kresťanstvo

V porovnaní s prívalovými vlnami utečencov prichádzajúcimi zo Stredného východu a Afriky registruje agentúra Associated Press vlnu menšiu, nie však zanedbateľnú, a tou je moslimská konverzia na kresťanstvo.

Agentúra navštívila evanjelickú cirkev v Berlíne, kde našla spoločenstvo pozostávajúce zo stoviek väčšinou iránskych a afganských uchádzačov o azyl. Mnohí z nich konvertovali na kresťanstvo z úprimnej viery, ale nájdu sa aj takí, ktorých obrátenie vzbudzuje veľké pochybnosti. Nesmie sa však prehliadnuť fakt, ako uvádza ďalej agentúra, že rozhodnutie konvertovať zvyšuje šancu na získanie azylu, v opačnom prípade budú utečenci čeliť perzekúcii pri návrate domov.

Nemecko pristupuje k utečencom individuálne, so zreteľom na ich situáciu v domovskej krajine. Tí, ktorí utekajú pred občianskou vojnou v Sýrii, majú väčšie šance na získanie azylu. Zložitejšie to majú uchádzači o azyl z Iránu alebo Afganistanu, kde je situácia viac-menej stabilizovaná. Sú to však práve krajiny, odkiaľ prichádza najviac utečencov. V posledných rokoch približne 40 až 50 percent utečencov získalo povolenie na pobyt práve z týchto krajín, mnohí z nich však iba dočasne.

K téme:
Je možné obrátiť moslimov?

Zdieľať

Realita je taká, že ak Iránec alebo Afganec presvedčí autority svojou konverziou, čaká ho v jeho domovskej krajine istá perzekúcia. Konverzia z islamu na kresťanstvo sa v Iráne a Afganistane trestá smrťou alebo žalárom. Pastor Trojičného kostola Martens hovorí, že motiváciu konverzie neberie do úvahy. Viac ho uspokojuje fakt, že mnohí utečenci sú tak silne uchvátení kresťanským posolstvom, že menia svoje životy. Dodáva, že iba 10 percent konvertitov sa do kostola nevráti späť. V nádeji, že dostanú azyl, prichádzajú stále noví a noví ľudia. Pastor sa osobne angažuje a pozýva každého, lebo vie, že príchod každého je šancou na jeho obrátenie.

Martensov kostol sa stal známy po celej krajine. Krst udeľuje po trojmesačnej príprave, pričom pomáha pri vybavovaní žiadostí o azyl. V priebehu dvoch rokov sa jeho kongregácia rozrástla zo 150 členov na viac ako 600 farníkov s nekonečným perspektívnym prílivom utečencov. V súčasnosti už ďalší 80 z Iránu a Afganistanu čakajú na krst.

Inzercia

Pochybnosti o úprimnosti krstu prejavila mladá iránska žena. Tvrdí, že dôvodom konverzie je túžba zostať v Nemecku a zvýšiť si šancu na azyl. Ďalší konvertita Vesam Heydari kritizoval mnohých iránskych členov cirkvi za to, že sťažujú získanie azylu „naozaj prenasledovaným kresťanom“, akým je on sám. Prišiel do Nemecka po tom, ako neuspel so získaním štatútu utečenca v Nórsku. Konvertoval v roku 2009. Heydari opakovane potvrdil, že väčšina Iráncov nekonvertuje z viery, iba chcú zostať v Nemecku. Ostatné kresťanské komunity po celom Nemecku, medzi nimi aj luteránska cirkev v Hannoveri a Porýní, hlásili narastajúci počet Iráncov konvertujúcich na kresťanstvo.

Pozoruhodné je, že dôvodom jednotlivých uchádzačov o azyl sa nevenuje žiadna pozornosť. Nekomentuje ich ani nemecký federálny úrad, ktorý dokonca ani neskúma, koľkí utečenci azyl získajú na základe náboženskej perzekúcie. „Akékoľvek je ich náboženstvo, sú migranti a utečenci vítaní ako bratia a sestry, ktorí nie sú záťažou,“ povedal otec Matthew Gardzinski zo sekcie Pápežskej rady pre pastoráciu migrantov a utečencov. Doplnil, že z katolíckej perspektívy by mali byť migranti zvlášť uznávaní ako osoby stvorené „na Boží obraz a Božiu podobu, čo je základom ľudskej dôstojnosti“.

Čo k tomu dodať. Iba hádam toľko, čo už raz niekto povedal. Nie je zaručené, že kresťanstvo v Európe zachránia Európania. Napriek tomu, že sú tisícročnými dedičmi kresťanskej kultúry, zabudli na svoje korene a evanjeliové posolstvo pretváralo, pretvára a bude pretvárať ľudskú rodinu naďalej až do konca sveta.

Dagmar Babčanová
Autorka je bývalá veľvyslankyňa Slovenskej republiky vo Vatikáne.

Ilustračné foto: flickr.com (CC BY 2.0)

Odporúčame

Nereformovateľná totalita

Nereformovateľná totalita

Výročie roku 1968 mi pripomenulo udalosti, ktoré zostanú aj po dlhých rokoch súčasťou našej histórie, súčasťou histórie spoločného štátu Čechov a Slovákov. 0_0025.jpg Sovietsky tank pred kapucínskym kostolom v Bratislave. V tom roku som bola študentkou na univerzite, ...

Utečenci: Čo robiť, aby zostali doma?

Utečenci: Čo robiť, aby zostali doma?

Dá sa urobiť niečo, aby sme pomohli utečencom v ich domovských krajinách, aby tak masovo neutekali? Čo si o tom myslia Slováci, ktorí pôsobia v problémových oblastiach? ebil_txt.jpg  Jeden z množstva utečeneckých táborov na území severného Iraku. Hoci najväčší ohlas ...

Budapešť: Víkend na stanici (+foto)

Budapešť: Víkend na stanici (+foto)

Pokriky neonacistov prehlušujú sirény policajných áut. V okolí stanice sú ťažkoodenci pripravení zasiahnuť, kým novinári z celého sveta netrpezlivo čakajú na priamy prenos správ o aktuálnej situácii. Stovky utečencov všade okolo nás, ocitáme sa v živej mase. Piatok večer 4. septembra železničná stan...