Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Naše školy Spoločnosť
11. jún 2020

Letné školy

Príležitosť pre žiakov, rodičov aj študentov učiteľstva

Vzdelávanie cez leto bude dobrovoľné, ministerstvo ho podporí pol miliónom eur. Ako budú letné školy vyzerať?

Príležitosť pre žiakov, rodičov aj študentov učiteľstva

Ilustračné foto – FB/Teach for Slovakia

Učiteľka Jana Karľová zo Sniny sa počas koronakrízy, keď boli školy zatvorené, stala asi najznámejšou poštárkou. Deťom zo svojho okolia, z ktorých veľká časť pochádza zo sociálne slabších rodín alebo trpí zdravotným či mentálnym postihnutím, nosila do schránok pracovné listy, ktoré potom zbierala a vytvárala ďalšie. Aktivitu nazvala Škola cez poštovú schránku a inšpirovala ňou aj ďalších učiteľov.

Hoci sa 1. júna otvorili škôlky a prvý stupeň základných škôl, učiteľka Karľová hovorí, že vo svojom okolí má stále žiakov, ktorí z rôznych dôvodov stále do školy nechodia. Od marca sú tak mimo kolektívu spolužiakov a mnohí bez kontaktu so svojimi učiteľmi.

Aj z tohto dôvodu plánuje Karľová cez letné prázdniny pripraviť letnú školu. Ponúknuť ju chce v prvom rade deťom so zdravotným či mentálnym postihnutím, ktorým sa predtým venovala ako učiteľka na špeciálnej základnej škole.

„Ak to bude potrebné, môžu prísť aj s rodičmi, vymyslím spoločné aktivity pre všetkých,“ hovorí Karľová. „Na začiatok to plánujem pre desať detí, ale ak nám to okolnosti dovolia, budem rada, keď ich príde viac. Chcem si prenajať priestory mestskej školy, ale čo najviac času budeme tráviť vonku.“

Učiteľka zatiaľ pripravuje program na niekoľko dní, ale tvrdí, že ak sa to bude deťom páčiť, jej letná škola môže trvať aj dlhšie. Hlavným zámerom pre ňu je, aby sa žiaci, ktorí boli dlhý čas bez učiteľa a kolektívu, mohli opäť stretnúť. Zvlášť pre deti s mentálnym postihnutím boli uplynulé mesiace náročné.

„Nepôjde o klasické vyučovanie, bude to všetko hravou a zábavnou formou. Chcem, aby sme sa stretli, zahrali a porozprávali,“ vysvetľuje. „Budeme zbierať chrobáčiky, pracovať s mikroskopom, riešiť hlavolamy, hádzať šípky, ale aj spievať. Deti sa vždy niečo dozvedia.“


Učiteľka Jana Karľová roznášala počas koronakrízy žiakom úlohy do schránky. Foto – FB/Učiteľ Slovenska

Žiadne sedenie v laviciach ani domáce úlohy

Nápad, ktorý plánuje zrealizovať učiteľka zo Sniny, by mohol byť jeden z príkladov toho, ako môže vyzerať letná škola. Na Slovensku to nie je úplná novinka, viaceré školy a organizácie ich organizujú každoročne. O tejto forme vzdelávania sa však začalo viac hovoriť pred niekoľkými týždňami, keď bolo jasné, že školy ostanú kvôli hrozbe koronavírusu zatvorené takmer do konca školského roka. Pomôcť by mali najmä deťom z chudobného prostredia, ktoré boli dlho bez kontaktu s učiteľmi a nemali možnosť vzdelávať sa prostredníctvom internetu. Inštitút vzdelávacej politiky odhadol, že takýchto žiakov môže byť na Slovensku až 32-tisíc.

„Všetci si musíme uvedomiť, že im chceme maximálne pomôcť a umožniť prístup k vzdelaniu. Urobíme všetko preto, aby tam tieto deti prišli, ale nebudeme zakazovať ani ďalším, aby sa zapojili,“ povedal nám pred mesiacom v rozhovore minister školstva Branislav Gröhling.

Rezort školstva už skôr potvrdil, že letné školy budú dobrovoľné a do ich prípravy sa môžu zapojiť zriaďovatelia, školy či mimovládne organizácie.

„Niekde na sociálnej sieti som zachytil otázku, či chceme, aby v tridsaťstupňových horúčavách sedeli v laviciach. To, samozrejme, nie. Nebude to klasické vyučovanie, chceme nájsť čo najlepšiu formu, akou pomôcť deťom vykryť chýbajúce vedomosti,“ avizoval minister.

Branislav Gröhling dnes na tlačovej konferencii predstavil odporúčania a usmernenia k tomu, ako by mohli letné školy vyzerať. Zároveň potvrdil, že ministerstvo rozdelí pre školy, ktoré sa ich rozhodnú zorganizovať, celkovo pol milióna eur.

Tie, ktoré majú záujem o finančný príspevok, by mali svoj projekt poslať do 26. júna a ministerstvo ho vyhodnotí. Získať môžu 500 eur na letnú školu v trvaní štyri až šesť hodín denne a 800 eur v prípade, že deti budú v škole sedem až desať hodín.

Letné školy by sa mali podľa ministerstva konať v jednom až troch cykloch počas augusta. Každý má trvať týždeň, od pondelka do piatka. Odporúča sa, aby v jednom cykle bolo dvadsať žiakov.

Gröhling zopakoval, že sú dobrovoľné a učiť sa v nich má zážitkovou, hravou a tvorivou formou. Ministerstvo tiež pripravilo príklady a tipy na aktivity pre učiteľov a žiakov, ako aj rozvrhnutie programu letnej školy.

Inzercia

„Aktivity sa môžu realizovať napríklad cez prácu na projektoch, ktorých základom môže byť environmentálna téma, komunitný problém, prírodovedný pokus, historický námet, spravovanie domácnosti a podobne,“ píše ministerstvo v metodickom odporúčaní „Súčasťou denných aktivít letnej školy by mali byť aj pohybové aktivity,“ dodáva s tým, že školy by nemali zadávať domáce úlohy.

Záujem môže byť tento rok vyšší

Letné školy už niekoľko rokov pripravuje aj organizácia Teach for Slovakia, ktorá sa venuje deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia. Počas dvoch týždňov majú prihlásené deti vyučovanie aj stravu zadarmo. Tento rok plánuje organizácia otvoriť letnú školu v bratislavskom Ružinove. 

„Učíme matematiku, angličtinu, prírodné a spoločenské vedy,“ vraví pre Postoj Veronika Pavlíková Klindová z Teach for Slovakia. „Žiaci majú denne od 8.30 do 12:00 vyučovanie, potom až do 14:00 sú na rade rôzne krúžky, tie však budeme musieť tento rok kvôli hygienicko-bezpečnostným opatreniam vynechať.“

Podľa jej slov je pri vyučovaní dôležitý prístup učiteľov, ktorí sa snažia vytvoriť interaktívne hodiny a so žiakmi pracujú podľa ich individuálnych potrieb. „Teda napríklad, ak niekto príde na riešenie rýchlejšie ako zvyšok skupiny, má pre neho učiteľ pripravenú ďalšiu aktivitu, ktorá sa týka učiva,“ vysvetľuje Pavlíková Klindová.

Veľký dôraz kladú podľa jej slov na rozvoj charakterových vlastností, na čo slúžia najmä triedne a celoškolské ranné komunity. Na triednych komunitách sa deti stretnú s učiteľmi a hovoria spolu o tom, čo zažili. Zážitkovou formou alebo cez diskusiu sa dozvedajú o vybranej hodnote letnej školy na deň, napríklad spolupráci. Ujasňujú si, prečo je dôležitá a ako na nej môžu pracovať. Počas dňa sa potom k tomu pri rôznych príležitostiach vracajú.

Letná škola môže byť dobrou príležitosťou aj pre rodičov, pretože kým sú v práci, môžu svoje dieťa nechať v bezpečnom prostredí. „Zo spätných väzieb od rodičov vieme, že účasť na našej Letnej škole viacerým deťom pomohla aj pri nabratí sebavedomia do predmetov, ktoré im predtým nešli,“ vraví Pavlíková Klindová.

Očakáva, že záujem o letné školy môže byť tento rok vyšší, keďže deti strávili dlhé týždne doma a mnohí rodičia nebudú mať možnosť venovať sa im aj cez leto.

Dodáva, že najmä pre deti z náročného prostredia môže byť dobrým priestorom na precvičenie a upevnenie učiva. „Deti si aj cez leto na čas udržia režim, sú v kolektíve, majú nové podnety, čítajú. V súčasnosti to môže byť dobrá voľba aj na zahnanie nudy po dlhých týždňoch izolácie.“
 

Ľudia z organizácie Teach for Slovakia nám potvrdili, že ich k debatám o letných školách prizvalo aj ministerstvo školstva. Štátnemu pedagogickému ústavu ponúkli ich materiály aj kurikulá predmetov, ktoré na letných školách vyučujú, a dohodli sa na konzultáciách počas leta pre školy a organizácie, ktoré by potrebovali s prípravami letnej školy pomôcť.

Možnosť učiť v letnej škole by mohla byť šancou aj pre študentov učiteľstva. Z rezortu školstva nám potvrdili, že oslovia v týchto dňoch listom dekanov všetkých pedagogických fakúlt s prosbou o pomoc pri oslovovaní a motivovaní študentov učiteľských smerov. „Takýmto spôsobom by mohli nadobudnúť absentujúcu prax z dôvodu prerušenia prezenčnej formy štúdia v letnom semestri.“

Ministerstvo tvrdí, že informáciu o plošnom záujme zriaďovateľov, škôl či iných subjektov realizovať letné školy zatiaľ nemá k dispozícii.

Cez portál ucimenadialku.sk chce zbierať príklady dobrej praxe, ktoré bude zverejňovať ako inšpiráciu pre ostatných. „Štátny pedagogický ústav bude tiež organizovať sériu webinárov, v rámci ktorých budú prezentované inšpirácie na organizáciu a obsah letných škôl.“

Inzercia

Inzercia

Odporúčame