Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
29. august 2015

Akí sú kňazi vo filmoch?

To, aký je „modelový“ kňaz vo filmoch, sa nedá zovšeobecniť. Za viac než 100 rokov existencie filmov sa však vytvorilo pár schém, vďaka ktorým môžeme kňaza vo filme vnímať skôr ako figúru než skutočnú postavu. filmy_knazi_going_my_way_text.jpg Farár u svätého Dominika...

Akí sú kňazi vo filmoch?

To, aký je „modelový“ kňaz vo filmoch, sa nedá zovšeobecniť. Za viac než 100 rokov existencie filmov sa však vytvorilo pár schém, vďaka ktorým môžeme kňaza vo filme vnímať skôr ako figúru než skutočnú postavu.

Farár u svätého Dominika

Model 1: Kňaz – „skorosvätec“

Muž takmer bez chýb, vždy milý, dobrý, nápomocný, možno občas pochybujúci, ale nakoniec vždy spraví alebo povie to, čo je správne. Napodiv, takéhoto kňaza stvoril Hollywood, konkrétne režisér Leo McCarey, ktorý za Farára u svätého Dominika (1944) zinkasoval siedmich Oscarov (vrátane najlepšieho filmu a najlepšej réžie) z pôvodných 10 nominácií. „Láskavý a originálny“ film (ako dielo charakterizujú fanúšikovia) spopularizoval nielen herca Binga Crosbyho (v role otca O'Malleyho), ale aj Katolícku cirkev a jej predstaviteľov vôbec. Na nečakaný úspech sa režisér pokúsil nadviazať už o rok nato voľným pokračovaním Zvony od svätej  Márie (1945). Veselý a charizmatický O'Malley sa v ňom pokúšal postaviť na nohy upadajúcu cirkevnú školu. Z ôsmich nominácií na Oscara však napokon vzišla len jedna cena (za mix zvuku).

„Správňak“ O'Malley je síce najvýraznejším „ideálnym“ kňazom vo filme, ale už v roku 1938 ho predbehol páter Flanagan (v podaní Spencera Tracyho) z filmu Boys Town. Film podľa skutočných udalostí rozpráva príbeh väzenského kňaza, ktorý v Nebraske vybudoval reformný domov pre chlapcov z ulice. Zaujímavosťou je, že aj herec Spencer Tracy zinkasoval za „svojho“ kňaza Oscara (jedného z dvoch, ktoré film získal). Sošku si však nenechal – zaslal ju skutočnému Flanaganovi.

Boys Town

Ďalší kňaz z kategórie „dobrý a spravodlivý“ na seba nenechal dlho čakať – v roku 1947 sa svetu predstavil Monsieur Vincent. Silne humanistický príbeh na motívy diela Jeana Anouilha sa stal prvým francúzskym filmom oceneným Oscarom. Snímka o kňazovi, ktorý pomáhal chudobným v sedemnástom storočí, sa dokonca ocitla v zozname odporúčaných filmov, ktorý pre Vatikán zostavil Ján Pavol II.  

Osobitnú kategóriu tvoria životopisné filmy o Jánovi Boscovi, Pátrovi Piovi, Filipovi Nerim a iných kňazoch, ktorí sa tešia všeobecnej obľube veriacich.

Model  2: Kňaz v pokušení

Aj kňazi sú len ľudia, a preto môžu podľahnúť pokušeniu. A vo filmoch sa to deje jedna radosť. Asi najznámejší „pokúšaný“ farár je Ralph z romantickej série Vtáky v tŕni (1983). Láska silnejšia ako sľub celibátu zaujala divákov na celom svete a sérii priniesla osem nominácií na Zlatý Glóbus (napokon zinkasovala štyri ocenenia). Slávna rodinná sága spolarizovala divákov – niektorým sa románik medzi kňazom a jeho osudovou láskou zdal romantický, iným skôr kontroverzný. A filmovému svetu priniesla nové ponaučenie: kňaz, ktorý si volí medzi láskou k Bohu a láskou k žene, môže dobre zarobiť.

Vtáky v tŕní

Na tento model stavili napríklad filmy Kňazova manželka (1971), Kňaz, rabín a krásna blondínka (2000) či Láska jedného kňaza  (2005). Viac či menej naivné príbehy zväčša neútočia na celibát – jednoducho ťažia zo „zakázanej lásky“, ktorú vzťah medzi kňazom a jeho ovečkou predstavuje. Iným prípadom je Zločin pátra Amara (2002), kde sexuálny pomer kňaza a šestnásťročnej dievčiny predstavuje najmenšie (a vôbec nie romantické) zlo. Film okrem telesných pokušení otvorene rozpráva aj o korupcii v cirkvi a prepojení miestnej fary s mafiou,  a to s výrazným antiklerikálnym podtónom. Je už len na divákovi, nakoľko hodnovernou mu táto mexická dráma  (vďaka svojmu kontroverznému obsahu nominovaná na Oscara) bude pripadať.

Svetová kinematografia neobchádza ani čoraz obľúbenejšiu bulvárnu tému kňazskej pedofílie. Asi najviac vody namútili Pochybnosti (2008) s Meryl Streep, P. S. Hoffmanom a  Amy Adams. Konverzačná dráma o pochybnostiach o miestnom kňazovi, ktorý priveľa pozornosti venuje jednému zo žiakov, si tiež vyslúžila päť oscarových nominácií. Mimochodom, film veľa odpovedí neponúkol – zato otvoril celé spektrum otázok.

Spomeňme aj kňaza pokušiteľa. Kňaz Léon Morin (1961) sa rád zabáva flirtovaním s farníčkami a baví sa na mukách ich neopätovanej lásky. Až raz aj do života otca Léona  vstúpi osudová žena... Ktorá sa kňazovi zveruje so svojou lesbickou láskou a len postupne si uvedomuje, že sa jej začína páčiť jej spovedník. Režisér Jean-Pierre Melville však, našťastie, neskĺzava do plytkého romániku, ale snaží sa ísť do hĺbky svojich tém. Z tohto titulu nie je tento film o pokušení kňaza, ale o pokušení človeka – a to najmä o morálnom.

Pochybnosti

Podobne vyznieva  aj česká dráma Zabudnuté svetlo (1996). Rodiaci sa cit kňaza k smrteľne chorej žene nie je pointou, ale odrazovým mostíkom pre iné témy. Víťaz troch Českých levov  (a nominant na ďalšie štyri) je situovaný do obdobia končiaceho socializmu a predstavuje nielen kňaza konfrontovaného s chorobou milovanej ženy, ale aj kňaza konfrontovaného s anticirkevne ladeným režimom.

Model 3: Kňaz – hrozba

Vyrobiť z kňaza vyslovene negatívnu postavu – aj o to sa pokúsili mnohé snímky svetovej kinematografie. Medzi najznámejšie (a najkontroverznejšie) patria filmy na motívy kníh Dana Browna. Jeho Da Vinciho kód (2006) sa stal svetovým fenoménom už v knižnej podobe, režisér Ron Howard mal už dopredu zaistený úspech. Príbeh, ktorý priniesol nový pohľad na Ježiša či na  jeho súkromný život, je plný zlých kňazov (aj na tých najvyšších miestach), ktorí chcú všemožne zabrániť poznaniu pravdy.  Inak to nie je ani v Anjeloch a démonoch (2009). Celý dej sa odohráva vo Vatikáne, kde postupne umierajú potenciálni pápeži. Keďže však cirkev nechcela mať s filmom nič spoločné,  autori mali zákaz filmovať v Bazilike svätého Petra, Sixtínskej kaplnke a iných vatikánskych pamiatkach.

Kritika cirkvi a kňazov však nestojí vždy na konšpiračných teóriách. Napríklad režisér Costa-Gavras natočil vojnovú drámu Amen (2002) na základe historických skutočností. Kľúčová je pritom otázka, či mohol pápež zabrániť holokaustu. Treba však dodať, že historické postavy (pápež Pius XII., poručík SS  Kurt Gerstein) tu svoj osud prepletajú s fiktívnymi (jezuita  Fontana), čo uberá filmu na hodnovernosti. Ani v tomto prípade sa nemohlo natáčať vo Vatikáne, a tak si autori „svoj“ Vatikán vytvorili v Bukurešti.

Inzercia

Krstný otec

Divácky obľúbenými sa stali aj filmy o prepojenosti cirkvi s mafiou. Legendárny Krstný otec (1972) a jeho pokračovania spravili kombináciu „zločin“ a „cirkev“ nespochybniteľnou a trend nasledovalo mnoho viac aj menej úspešných filmov. Najvýraznejšie asi Pravdivé spovede (1981), kde hrala korupcia a iné zločiny v cirkvi hlavnú rolu. Boj jedného kňaza (Roberta De Nira) proti zlu mnohých – aj takto by sme mohli schematizovať tento a iks podobných filmov. Občas nám autori ponúknu len zlého kňaza (Tvrdí muži, 1974) a občas...

Kňaza upíra. Juhokórejský Smäd (2009) je originálnym aj absurdným zároveň. A zrejme jediným svojho druhu. Rozpoltenosť kňaza menom Sang-hyun, v ktorom sa bije prikázanie „nezabiješ“ a túžba napiť sa krvi, ocenili aj Cenou poroty na MFF Cannes. Film o kňazovi premenenom na upíra pripravoval jeho režisér Chan-wook Park desať rokov.

Model 4: Kňaz – figúrka na pobavenie

Prostoduchá postavička, väčšinou vo vedľajšej úlohe – aj takéto využitie si v niektorých filmoch našla postava kňaza. S „kňazom na pobavenie“ u nás najviac zabodoval Zdeněk Troška. Jeho Otík zo série Slunce, seno... bol akoby prototypom takejto postavičky. Osvedčenú postavu „velebnosti“ Troška použil aj v svojej najnovšej trilógii Babovřesky. Na rozdiel od Otíka s bicyklom, dáždnikom a povzdychom „sodoma – gomora, sestry!“ , farár Šoustal ide s dobou. Má tetovanie, nenosí talár... a nakoniec si začne románik s rehoľníčkou. Najnovšie si postavičku dedinského farára požičali tvorcovia seriálu Horná Dolná (2015).

Humorné postavičky (karikatúry?) kňazov však nie sú len doménou československej kinematografie.  Ich úspešnosť u diváka si už v roku 1950 overili Taliani s filmom Don Camillo. Postava dedinského farára, ktorý v svojom premiérovom filme bojoval proti komunizmu, zabodovala. Aj preto sa diváci dočkali niekoľkých pokračovaní: Návrat Don Camilla (1953), Don Camillo a ctihodný Peppone (1955), Don Camillo, Monsignor ... ale nie príliš (1961) a Súdruh Don Camillo (1963). Film sa dočkal aj svojho remake: Don Camillo (1983).

Slunce, seno...

Taliani dali svetu okrem príbehov Dona Camila minimálne ešte jednu „kňazskú“ komédiu: Panna alebo orol (1982). V prvej časti filmu – Stratená ovečka – spoznávame kňaza, ktorý utrpí amnéziu, a kým si spomína, kým bol, zaľúbi sa, začne žiť s priateľkou... Čo však robiť, keď sa mu napokon začne vracať pamäť?

Úplne unikátnou je chorvátsko-srbská komédia Kňazove deti (2013). Otec Fabian sa v nej snaží zabiť dve muchy jednou ranou: zvýšiť pôrodnosť a bojovať proti antikoncepčným prostriedkom. Preto so svojimi pomocníkmi prepichuje kondómy a antikoncepčné tabletky zamieňa za vitamíny.

Model 5: kňaz – „vyháňač“ diabla

Horory, v ktorých statoční kňazi bojujú s diablom, patria k divácky najobľúbenejším. Stačí spomenúť slávny film Exorcista (1973), svojho času šokoval celý svet. Zaslúžili sa o to mnohé desivé scény: vytočenie hlavy okolo vlastnej osi, masturbovanie s krucifixom, strašidelné hlasy a smiech, Panna Mária, ktorá sa mení na prostitútku... Príbeh malej Regan, ktorú posadol diabol, vraj vznikol podľa skutočného prípadu a samotný režisér William Friedkin ho nepovažuje za horor. Podľa jeho slov je to film o „záhadách viery“.  Aj natáčanie bolo plné „záhad“ – vypuknutie požiaru, zlé sny a psychické problémy herečky, ktorá hrala malú Regan, herečka Ellen Burstyn (matka) si zas zranila chrbát... Mimochodom, Jason Miller, ktorý stvárnil postavu kňaza Damiena Karrasa, bol sám tri roky seminaristom.

Otec Brown

Boj kňaza so stelesneným zlom sa odvtedy stal obľúbenou schémou mnohých hororov. Model je v podstate stále ten istý. Divákom to však očividne neprekáža a tešia sa na každý nový „exorcistický“ príbeh. V poslednom období zarezonovali najmä Satan prichádza  (2006), Rituál (2011), Diabol v tele (2012) či Chráň nás od zlého (2014).

Bonus: Kňaz – detektív

Otec Brown či Prípady otca Dowlinga. Aj to sú dôkazy, že kňazi si môžu nájsť uplatnenie nielen na fare, ale aj v role amatérskych detektívov. A že divákom sa to páči.

Mária Bilá

Foto: Emanuellevy.com, Salon.com, Historiaproject.altervista.org, Godfather.wikia.com, Ahaonline.cz, Bogliv.dk

Odporúčame