Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
18. 08. 2015, 00:48

Mať deti je zlo: čo ešte treba vedieť

Minulý týždeň sme priniesli text Mať deti je zlo o základných faktoch z histórie a súčasnosti korporácie Planned Parenthood, ktorá je najväčším vykonávateľom potratov v USA. Vraciame sa k nemu, aby sme ho rozšírili o ďalšie informácie. pp.png Začali sme tým, že sme pr...
Mať deti je zlo: čo ešte treba vedieť

Minulý týždeň sme priniesli text Mať deti je zlo o základných faktoch z histórie a súčasnosti korporácie Planned Parenthood, ktorá je najväčším vykonávateľom potratov v USA. Vraciame sa k nemu, aby sme ho rozšírili o ďalšie informácie.

Začali sme tým, že sme pripomenuli, kto bola zakladateľka celého projektu. Že to bol človek, ktorého názory by sme dnes odmietali s veľkým krikom. Pripomenúť si to treba preto, že dosť záleží na tom, ako uvažoval človek, ktorého dielo má dnes vplyv na milióny ľudí. Zvlášť, ak organizácia dnes tvrdí, že je lídrom vo vzdelávaní v tejto oblasti.

Zakladateľka spoločnosti nie je človek, na ktorého by dnes mohla byť nejaká organizácia hrdá. Spomenuli sme, že Margaret Sangerová (1879-1966) bola v prvom rade nadšenec eugeniky. Bola členkou Americkej spoločnosti pre eugeniku. To, že chodievala prednášať, napríklad pre členov Ku Klux Klanu, spomína vo svojej autobiografii.

Bolo by však nefér jej pripisovať, že jej rasizmus sa týkal len Afroameričanov. Svojský pohľad mala napríklad na austrálskych aborigénov, ktorých nazvala „najnižším známym druhom ľudskej rodiny, s mozgom iba o stupeň rozvinutejším od šimpanzov.“

Kľúčová však bola jej filozofia o tom, ako sa majú správne „množiť ľudia“. Vyjadrovala sa k tomu mnohokrát, v podstate to bolo o tom istom: o tom, ako využívať eugeniku na zabezpečenie rozmnožovania zdravšej populácie. Podľa nej najlepšie sterilizovaním skupín, ktoré označila za „nevhodné na rozmnožovanie”, najviac mala v žalúdku mnohodetné rodiny, čomu sme sa viac venovali v prvom texte.

Odraz celého jej uvažovania o tom, ako má fungovať svet, vyjadruje jej najdôležitejšie policy odporúčanie: "Žiadna žena či muž by nemali mať právo mať deti bez dovolenia," (z jej článku “America Needs a Code for Babies”, 1934). S týmto cieľom navrhovala sterilizácie či zákaz detí na niekoľko rokov pre rozvojové krajiny.

Chápem, že za takéhoto zakladateľa by sa dnes hanbila každá normálna organizácia. A neznamená to, že po sto rokoch rozmýšľa Planned Parenthood rovnako, ako vtedy jej zakladateľka. Ale tváriť sa, že organizácia vznikla ako charitatívne zdravotnícke zariadenie pre chudobné vrstvy, je nezmysel. Hoci úplne rozumiem tomu, že v tejto štylizácii by ju mnohí radi videli.

O čom je Planned Parenthod dnes

Otázka znie, či odkazy Sangerovej prežili dodnes, alebo je Planned Parenthood štandardná zdravotnícka sieť. Pri tomto porovnaní natrafíme na tri základné charakteristiky:

- Spoločnosť je najväčším vykonávateľom potratov v USA. Dnes ich vykonáva okolo tristotisíc ročne.

- Zároveň patrí spoločnosť medzi top lídrov lobujúcich za čo najväčšie uvoľnenie potratovej legislatívy.

- A zároveň sa tvári ako štandardné zdravotnícke zariadenie pre ženy.

Tieto tri veci však nejdú dokopy. To je ako keby sa ropná spoločnosť tvárila, že miluje obnoviteľné zdroje a elektrické autá. Môže síce mať na streche pár solárnych panelov, ale v skutočnosti lobuje aj tak za fosílne palivá.

Za čo bojuje Planned Parenthood, možno ľahko vyčítať z jej výročných správ.

Vyplýva z nich, že prenatálnej starostlivosti sa nevenuje takmer vôbec. Vykonané služby prenatálnej starostlivosti tvoria len zlomok (menej ako šesť percent), hoci v skutočnosti by ich malo byť násobne viac ako vykonaných potratov, pretože aj pôrodov je mnohonásobne viac ako potratov.

V prípade Planned Parenthood je to však presne naopak. Bežné tehotné ženy, ktoré chcú dieťa aj porodiť, proste Planned Parenthood ignoruje, posiela ich do iných zdravotníckych zariadení.

Obhajcovia, vrátane tých slovenských, najčastejšie mávajú číslom, že spomedzi všetkých úkonov, ktoré kliniky Planned Parenthood robia, sú len tri percentá potraty.

To je nezmyselný štatistický ukazovateľ. Absolvovať potrat totiž znamená podstúpiť ďalšie lekárske úkony s tým spojené, najčastejšie ďalšie vyšetrenia, ktoré sa klasifikujú ako štandardné lekárske úkony či dodatočné kontroly. Podiel klientiek, ktoré v Planned Parenthood absolvujú potrat, je tak výrazne vyšší ako podiel samotných úkonov na všetkých výkonoch nemocnice. Približne štvornásobne. Zastúpenie potratov na zdravotnej starostlivosti je tak násobne vyššie ako by bolo reprezentatívne. 

 

Na čo sa špecializuje Planned Parenthood: Vykonané služby prenatálnej starostlivosti tvoria len zlomok výkonov, menej ako šesť percent, hoci pôrodov je mnohonásobne viac ako potratov. Zdroj: Výročná správa spoločnosti

Hoci Planned Parenthood je korporácia s jeden a pol miliardovým obratom, tehotným ženám ponúka len jedno riešenie - potrat. Ak chcú niečo iné, napríklad dieťa donosiť a porodiť, musia ísť inam.

Práve v tomto je najväčší rozpor v misii Planned Parenthood. Planned Parenthood sa totiž nikdy nehrala na bežného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Planned Parenthood je organizácia, ktorá verejne u politikov lobuje za čo najvoľnejšiu potratovú legislatívu, zapája sa do politických kampaní v prospech podobne zmýšľajúcich politikov, sponzoruje ich, kupuje si inzerciu proti tým, čo zmýšľajú inak.

Za odmenu zasa dostáva peniaze od svojich favoritov. Napríklad vlády Baracka Obamu zdvonásobili federálnu podporu korporácii a dnes dosahuje vyše polmiliarady dolárov. Planned Parenthood sa pritom priamo zapojila do volebnej kampane a v jeho prospech minula milióny dolárov. Okrem peňazí sa jej od Obamu dostalo aj priamej podpory - keď vystúpil na kongrese a v oduševnenom prejave vyjadril podporu pre jej ciele. Vďaka nim si môže dovoliť poskytovať ženám široké spektrum úkonov, hlavne preventívnych prehliadok. A tristotisíc potratov ročne. 

Barack Obama: Dokiaľ budete bojovať za právo na výber, dovtedy budeme bojovať s vami.

Planned Parenthood je pritom len jedna z viacerých organizácií, ktoré sa zameriavajú na poskytovanie zdravotnej starostlivosti chudobným ženám. Vládnym favoritom sa však stala práve ona a vďaka vládnej podpore tak z trhu vytláča štandardné zdravotné zariadenia, ktoré nevznikli s cieľom promovať potraty, ale robiť medicínu.

Zhrnuté a podčiarknuté: Planned Parenthood nie je štandardný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. Je to korporácia, ktorá sama seba od začiatku chápe ako nástroj na šírenie myšlienky kontroly pôrodnosti. Darí sa jej až tak, že dnes je najväčšou potratovou sieťou v USA. Vďačí za to dotáciám, z ktorých spätne podporuje politikov, čo rozhodujú o zdrojoch pre ňu.

Rozumiem, že zo strany fanúšikov tejto korporácie existuje silný dopyt, aby to celé znelo nejako lepšie. Ale nejde to.

Fero Múčka

Foto: Flickr.com

Odporúčame

Mať deti je zlo

Mať deti je zlo

Minulý mesiac sa v USA začal odohrávať nezvyčajný škandál. Objavili sa tajne urobené nahrávky, na ktorých manažéri siete potratových kliník vyjednávajú o predaji orgánov potratených detí. Postoy o tom informoval už vo viacerých článkoch, napríklad tu, tu, či tu. Tento prípad opäť upriamil pozornosť ...

V ukrajinských lesoch (Expedícia Európa)

V ukrajinských lesoch (Expedícia Európa)

Keď sa dočítam, že sa ukrajinskí nacionalisti opäť raz ukrývajú v lese, štartujem. Do Zakarpatska, najzápadnejšieho regiónu Ukrajiny, za slovenskou hranicou a 1200 kilometrov ďaleko od vojnovej zóny. pravy-sektor.jpg Členovia nacionalistického opozičného bloku Pravý ...

Rád vraciam trosky do života

Rád vraciam trosky do života

Hoci je menej verejne známy ako Marián Kuffa či Anton Srholec, spája sa s ním podobne impozantné dielo. Na mieste rozpadajúceho sa objektu pri Košiciach vybudoval zariadenie Oáza, v ktorom žije viac ako stovka bezdomovcov. Kňaz a bežec Peter Gombita. gombita_bezec_-hlavna.jpg ...