Amnesty ide bojovať za legalizáciu prostitúcie

Delegáti z ľudsko-právnej organizácie Amnesty International prijali v utorok uznesenie, ktorým sa vyslovili za úplnú dekriminalizáciu sexuálneho priemyslu.  

Viac ako 500 členov Amnesty z celého sveta v utorok na 32. Medzinárodnom zasadnutí rady v írskom Dubline podporilo návrh na legalizáciu všetkých aspektov súvisiacich so sexuálnymi službami, poskytovanými medzi dospelými osobami s ich obojstranným súhlasom. „Rozhodnutie Amnesty International je dôležité, pretože bude presviedčať vlády na celom svete, aby prijali jej hľadisko,“ informuje ČTK, ktorá sa odvoláva na agentúru AP. Organizácia nespresnila, akým pomerom hlasov bolo uznesenie prijaté. 

Chcú ochrániť ľudské práva

„Prostitútky sú jednou z najviac marginalizovaných skupín na svete a vo väčšine prípadov čelia neustálemu riziku diskriminácie, násilia a zneužívania,“ obhajuje iniciatívu na oficiálnej webstránke generálny tajomník Amnesty Salil Shetty. Myslí si, že týmto krokom ich organizácia vydláždi cestu k prijatiu politiky na ochranu ľudských práv prostitútov a prostitútok, ktorí môžu byť neskôr nápomocní pri ďalšej práci organizácie v súvislosti s touto otázkou. Vo svojom stanovisku sa Amnesty tiež vyjadrila, že závery, ktoré zasadnutie prinieslo, sú výsledkom dvojročných konzultácií s viacerými dotknutými skupinami. „Bol to najlepší spôsob, ako obrániť ľudské práva sexuálnych pracovníkov,“ cituje stanovisko organizácie The Irish Times.   

Predstavitelia Amnesty si myslia, že pokiaľ bude hroziť za obchod so sexom trestný postih, môže dochádzať k častejšiemu porušovaniu ľudských práv osôb pracujúcich v sexuálnych službách. Preto cieľom ich kampane nie je len dekriminalizácia prostitútok, ale taktiež ich zákazníkov a pasákov. Niektoré organizácie majú však problém predovšetkým s týmto bodom uznesenia.

„Nápadu, že ochranu vykorisťovaných zaistí ochrana ich vykorisťovateľov, úplne chýba logika,“ vyjadrila sa šéfka mimovládnej organizácie CATW Tania Bien-Aiméová. „Zlegalizovať tých, ktorí vykorisťujú prostitútky, nie je najlepší postup,“ pripája sa Esohe Aghatiseová z organizácie Equality Now. Odporcovia tohto návrhu tiež argumentujú, že v krajinách, v ktorých legislatíva prostitúciu povoľuje, vzrástlo obchodovanie ľuďmi, a to napokon postavilo do úzadia zámer zlepšenia pracovných podmienok prostitútok. Amnesty však uisťuje, že bude vykonávať aj naďalej úsilie proti obchodovaniu s ľuďmi a práci z prinútenia.

Hollywoodske hviezdy boli tiež proti

Pred konaním dublinského zasadnutia sa spustila vlna nesúhlasu zo strany viacerých organizácií a jednotlivcov a spustila petíciu, pod ktorú sa podpísali obhajcovia ľudských práv, zástupcovia organizácií obhajujúcich ženské práva, ako aj členovia náboženských či sekulárnych organizácií. Signatári sa s Amnesty zhodli v tom, že prostitúcia by nemala byť trestným činom. Na druhej strane však nesúhlasili s absolútnou dekrimializáciou sexuálneho priemyslu. Tá by podľa nich totiž mohla spôsobiť, že z pasákov sa stanú podnikatelia predávajúci zraniteľné osoby, ktoré najčastejšie vyrastali v chudobe, boli diskriminované, žili ako bezdomovci a boli sexuálne zneužívané. Pod petíciu sa podpísali aj viaceré hollywoodske celebrity, ako napríklad Meryl Streep, Kate Winslet, Anne Hathaway či Emma Thompson. 

V európskych krajinách neexistujú jednotné pravidlá prostitúcie. Vo väčšine Európy je kupliarstvo trestným činom. Prostitúcia je niekde regulovaná zákonom a inde zas tolerovaná, dodáva AFP.

Daniela Matejovičová

Foto: Flickr.com

 

 

 

 

 

 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo