Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
24. november 2015

Potrat, LGBT, prostitúcia: Amnesty International stratila svoju cestu

Ako slávna mimovládka, ktorú založili kresťania, zradila svoje pôvodné poslanie.
Potrat, LGBT, prostitúcia: Amnesty International stratila svoju cestu

Amnesty International sa označuje za medzinárodnú mimovládnu organizáciu, ktorá chráni ľudské osoby v súlade so Všeobecnou deklaráciou ľudských práv. Aktívne a často aj efektívne bojuje za prepustenie väzňov svedomia, za slobodu prejavu, zrušenie trestu smrti a mučenia a za zastavenie politických zločinov.

Taká bola misia, ktorú Amnesty International uložili jej zakladatelia v skorých 60. rokoch – boli nimi britský právnik Peter Benenson a Ír Sean MacBride. Benenson, ktorého skutočné meno bolo Peter James Henry Solomon, sa narodil v židovskej rodine a konvertoval na katolicizmus v roku 1958, pár rokov pred založením Amnesty.

Amnesty International v 60. rokoch založili katolíci Benenson a MacBride. Dnes sa už však ideologicky zaradila do vleku OSN. Zdieľať

Táto misia však dnes zahŕňa obranu a podporu širokého spektra nových občianskych a politických „práv“, podobne aj ekonomickej, sociálnej a kultúrnej agendy, ktoré vychádzajú z liberálnej ideológie.

Podobne ako mnoho mimovládok aj Amnesty International sa ideologicky zaradila do vleku OSN, ako sa sťažuje jeden bývalý člen združenia: „Predtým sme išli tam, kam by nešiel nikto. Hovorili sme o politických väzňoch, o treste smrti. Teraz sme formovaní podľa programu OSN. Staráme sa o ženy, ekonomické a sociálne práva, chudobu. Je to príliš široké spektrum.“

Na úkor najkrehkejšieho

Čo je však dôležitejšie, organizácia nerobí nič na obranu najviac zraniteľných ľudských bytostí. Bojuje za zrušenie všetkých protipotratových zákonov v mene ženských „práv“ na kontrolu ich vlastného tela, bez ohľadu na život nenarodených detí. To je dôvodom, prečo v marci roku 2007 organizáciu odsúdil Vatikán. Prezident Pápežskej rady pre spravodlivosť a mier kardinál Renato Martino vtedy požiadal všetkých katolíkov a katolícke inštitúcie, aby ju prestali finančne podporovať.

Podobne v roku 2007 v Anglicku Michael Evans (1951 – 2011), rímsko-katolícky biskup diecézy Východného Anglicka, vystúpil zo správnej rady Amnesty International, v ktorej bol 30 rokov – na protest proti rozhodnutiu včleniť do programu Amnesty „právo na potrat“.

Inzercia

Mnoho katolíkov jeho príklad nasledovalo. V roku 2013 Amnesty International v spolupráci s Výborom OSN pre ľudské práva bojovala za to, aby Írsko plne dekriminalizovalo potrat. V roku 2014 spustila celosvetovú kampaň „Moje telo, moje práva“ na rešpektovanie, ochranu a podporu „sexuálnych a reprodukčných práv“. Táto kampaň pokračuje: 28. septembra 2015 sa podporovatelia Amnesty International podieľali na „Medzinárodnom dni za dekriminalizáciu potratu“ vo viac ako 20 krajinách.

28. septembra 2015 sa podporovatelia Amnesty International podieľali na „Medzinárodnom dni za dekriminalizáciu potratu“ vo viac ako 20 krajinách. Zdieľať

V nadväznosti na túto liberálnu logiku Amnesty International „vyzýva na rešpektovanie slobody prejavu a pokojného zhromažďovania LGBT podporou ‚Pochodov hrdosti‘ v Európe“ (Amnesty International). V auguste 2015 si tiež dala za úlohu dekriminalizáciu prostitúcie pre prostitútky rovnako ako aj pre ich zákazníkov a pasákov, pod podmienkou, že „sexuálne pracovníčky“ sú dospelé osoby. Energia, ktorú mimovládka venovala tejto pochybnej veci, si vyslúžila hnev známych osobností, ako napríklad hollywoodskych herečiek Meryl Streep a Kate Winslet, ktoré rázne oponovali tejto podobe otroctva. Ono sa v skutočnosti zhoršilo v prípade, ak bolo dekriminalizované (Catholic Herald).

História to odsúdi

Podobne ako mnoho iných organizácií a politických strán, aj Amnesty International v snahe kráčať s dobou zatvára oči pred biedou najzraniteľnejších a najchudobnejších ľudí. História pravdepodobne odsúdi tento moderný prístup tak vážne, ako odsúdila minulú slepotu k osudu celých populácií, ktoré boli určené na otroctvo.

Philippe Oswald
Autor je francúzsky novinár a spisovateľ. Vedie francúzsku redakciu mediálnej siete Aleteia.

Zdroj: Abortion, LGBT, Prostitution: Amnesty International Loses Its Way. Publikované s dovolením redakcie Aleteia, redakčne upravené, preložil L. Obšitník. Foto: Shutterstock (BartN66)

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.