Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
12. august 2015

Mať deti je zlo

Minulý mesiac sa v USA začal odohrávať nezvyčajný škandál. Objavili sa tajne urobené nahrávky, na ktorých manažéri siete potratových kliník vyjednávajú o predaji orgánov potratených detí. Postoy o tom informoval už vo viacerých článkoch, napríklad tu, tu, či tu. Tento prípad opäť upriamil pozornosť ...
Mať deti je zlo

Minulý mesiac sa v USA začal odohrávať nezvyčajný škandál. Objavili sa tajne urobené nahrávky, na ktorých manažéri siete potratových kliník vyjednávajú o predaji orgánov potratených detí. Postoy o tom informoval už vo viacerých článkoch, napríklad tu, tu, či tu. Tento prípad opäť upriamil pozornosť na korporáciu Planned Parenthood.

Pobúrilo nielen to, ako sa s orgánmi nenarodených kšeftuje, ale aj dešpekt, s akým sa o mŕtvych telách manažéri Planned Parenthood vyjadrovali. Podľa viacerých vyjadrení, ktoré na záznamoch odzneli, je zrejmé, že pre manažérov kliniky je potrat biznis ako každý iný. Nechápu ho ako krajné riešenie pre klientky ani ako jednu z možností, ktoré majú k dispozícii. Korporácia Planned Parenthood, ktorá kliniky prevádzkuje, ich chápe ako preferované riešenie a svoje pacientky naň priamo presviedča. No jej marketing nie je jediná vec, z ktorej profituje. Čo ju robí skutočne silnou, je jej úspech u politikov a najmä stámiliónové vládne dotácie.

Dieťa len s povolením

Planned Parenthood má od svojho vzniku v sebe zakódované niečo zvláštne. Keď neziskové organizácie zakladajú zdravotnícke zariadenia, zakladateľov zväčša ženie túžba pomáhať a zachraňovať. Boli to zdravotníci, lekári a sestry, kto v nehumánnych podmienkach, počas vojen či prírodných katastrof vytvárali ostrovy ľudskosti. No Planned Parenthood, ktorá o sebe tiež hovorí, že je zdravotníckym zariadením, si od začiatku nesie úplne inú DNA.

Kľúčovým človekom pri vzniku organizácie bola Margaret Sanger, riaditeľka prvej kliniky. Bola verejne veľmi aktívna, rýchlo sa stala mienkotvorným človekom. Už v roku 1947 ju časopis Time zaradil medzi dvadsať najvplyvnejších Američanov všetkých čias.

Napísala mnoho kníh, dnes je preto veľmi jednoduché zmapovať jej názory. Bola veľkou promóterkou eugeniky a rasovej čistoty. V nútenej sterilizácii chorých videla nástroj, ako zabrániť poškodzovaniu ľudskej rasy. „Myslím si, že najväčší hriech na svete je priniesť na svet dieťa choré po svojich rodičoch,“ napísala. Rodičia s rakovinou, tuberkulózou, srdcovými problémami či epilepsiou by podľa nej nemali mať právo na deti. Podobne vnímala aj mnohopočetné rodiny – ako chorobu. Žiadna matka či otec by podľa nej nemali mať deti bez povolenia štátu, rodičia viacerých detí by mali novorodencov zabíjať, podľa nej by to bolo to najmilosrdnejšie, čo pre ne môžu urobiť.

Zakladateľka Planned Parenthood Margaret Sanger. Žiadna matka či otec by nemali mať dieťa bez povolenia štátu, tvrdila.

Pre rozvojové krajiny navrhla vlastné riešenie – zákaz mať deti po dobu desiatich rokov. Prednášala aj pre lokálne organizácie Ku Klux Klanu, kontrola pôrodov povedie k vyššej rasovej čistote, napísala v jednej zo svojich kníh. Časom sa niektoré ciele spoločnosti menili alebo ustupovali do úzadia, no tá hlavná myšlienka zostala: kontrola pôrodnosti cez potraty je dobrá cesta, ako riešiť reálne či domnelé problémy žien. Keďže ide najmä o chudobné ženy, v podstate sa napĺňa odkaz zakladateľky Sangerovej o tom, že potrat je nástroj na očistenie spoločnosti od chorých a „spodiny.“

Za sto rokov Planned Parenthood nabrala na veľkosti. Dnes prevádzkuje v Spojených štátoch viac než sedemsto kliník, kde ponúka svoje služby. Každý rok ich využijú viac ako tri milióny žien. A každý rok vykoná Planned Parenthood len v USA približne tristotisíc potratov, jednu tretinu zo všetkých realizovaných. Z Planned Parenthood sa stala korporácia, dnes už má viac ako miliardový obrat.

Svoje pôsobenie rozširuje aj za hranice. Odhaduje sa, že mimo USA jej služby využíva ďalší milión ľudí. Skutočný medzinárodný vplyv však dosiahla cez zakladanie ďalších organizácií podľa svojho vzoru. Dnes ich po celom svete zastrešuje International Planned Parenthood Federation (IPPF), ktorá priamo či cez partnerské organizácie pôsobí v 170 krajinách sveta. Na Slovensku je jej partnerom Spoločnosť pre plánované rodičovstvo.

 

Obama: Boh žehnaj Planned Parenthood

Za desaťročia sa korporácia dostala medzi najvplyvnejšie lobbistické skupiny v USA. Svojím vplyvom na vrcholových politikov sa už nijako netají, zvlášť v posledných rokoch. Planned Parenthood vo svojich materiáloch zdôrazňuje, že ma blízko k administratíve prezidenta Obamu. A nejde o jednostrannú náklonnosť. Na jar 2013 Obama vystúpil na konferencii organizácie s rozsiahlym prejavom, bol prvým prezidentom, ktorý tak urobil. Prejav ukončil prísľubom, že dokiaľ bude musieť Planned Parenthood bojovať za presadzovanie pro-choice agendy, dovtedy pri nej bude stáť a bojovať s ňou. Nech vás Boh žehná, ukončil svoj preslov prezident pred delegátmi organizácie.

Vzťah organizácie a prezidenta nie je len o imidži, má veľmi pragmatickú stránku. Spoločnosť organizovala pre Obamu zbierku na jeho volebnú kampaň a sama sa do nej aktívne zapojila. V jeho prospech a v neprospech jeho protikandidáta investovala počas posledných volieb 1,4 milióna dolárov. Podľa monitorovacích organizácií však mohlo isť o násobky tejto sumy, ak by sa k tomu pripočítali aj výdavky prepojených inštitúcií.

Investícia do Obamu sa oplatila. Planned Parenthood si jeho zvolením výrazne polepšila.

Od nástupu prezidenta Obamu sa ročná vládna podpora pre organizáciu zdvojnásobila a dnes dosahuje pol miliardy eur ročne, ďalšiu štvrťmiliardu dostáva od iných verejných inštitúcií, napríklad samospráv. Organizácia je dlhodobo naviazaná na vládne zdroje, tie tvoria väčšinu jej príjmov. Za posledných 50 rokov zinkasovala vyše osem miliárd dolárov z peňazí daňových poplatníkov.

Inzercia

Zo zdrojov, ktoré Planned Parenthood získava, zasa spätne dotuje politikov. V tomto volebnom období prispela státisícovými sumami na účty viacerých členov kongresu za Demokratickú stranu. Najväčšia suma putovala pre Louise M. Slaughter, ktorá je nahlasnejšou lobistkou za ďalšie uvoľňovanie potratovej legislatívy.

Finančná investícia politikov je účelová, keďže organizácia je priamo závislá od ochoty politikov schváliť jej verejné dotácie. Dá sa povedať, že zo zdrojov, ktoré od politikov dostane, časť investuje do darov určených tým istým politikom, ktorí o zdrojoch pre ňu rozhodujú. No politická podpora je pre ňu kľúčová nielen z dôvodu finančného. Snahy zúžiť priestor pre potraty, hoci by šlo len o dôkladnejšie informovanie tehotných žien pred zákrokom, chápe ako vlastné existenčné ohrozenie.

Konečné riešenie

Práve tu sa však ukazuje najväčší systémový problém korporácie. Pokiaľ ide o prenatálnu starostlivosť, tú v podstate ignoruje. Tehotným ženám dokáže ponúknuť len potrat. V štatistickej skupine "prenatálna starostlivosť" tvoria 95 percent výkonov potraty. Potraty sú jediná relevantná služba, ktorú dokáže spoločnosť ponúknuť tehotným matkám. A je to aj nemalý zdroj príjmu, tržby z nich tvoria 150 miliónov dolárov ročne.

Práve v tom spočíva zákerná motivácia pre personál kliník. Systém je nastavený tak, že najvýhodnejšie je, ak sa jej klientky, keď otehotnejú, rozhodnú pre potrat. Ak chcú klasickú zdravotnú starostlivosť, musia sa obrátiť na iné zariadenia, čím ale Planned Parenthood prichádza o výnosy.

Sídlo Planned Parenthood v Texase. Korporácia dnes prevádzkuje vyše sedemsto zariadení po celej Amerike.

Abby Johnson, bývalá riaditeľka jednej z kliník Planned Parenthood, po svojom odchode viackrát rozprávala o pomeroch na klinikách. „Jediný spôsob, ako sme mohli dostať peniaze od tehotných žien, bolo predať im potrat. Dostali sme inštrukcie, aby sme predávali potraty. Až deväťdesiat percent tehotných žien, ktoré navštívia naše zariadenie, pôjde na potrat.“

Planned Parenthood je pritom len jedna z viacerých organizácií, ktoré sa zameriavajú na poskytovanie zdravotnej starostlivosti chudobným ženám. O vládne peniaze súťaží množstvo poskytovateľov, vrátane takých, ktorí nepreferujú potraty ako najlepšie riešenie pre tehotné ženy a poskytujú im širšiu staroslivosť, vrátane podpory v tehotenstve či skríningov na rakovinovú prevenciu. Vládnym favoritom sa však stala Planned Parenthood a vďaka vládnej podpore je dnes najväčším poskytovateľom zdravotných služieb pre ženy vo viacerých poskytovaných službách.

A absolútnym lídrom v počte vykonaných potratov.

Ostatné zariadenia, ktoré ponúkajú širšie služby pre tehotné ženy a nie sú tak závislé od príjmov z potratov, prípadne potraty odmietajú úplne, sú preto znevýhodnené viacnásobne. Bez polmiliardovej dotácie od vlády nemajú šancu na taký rast ako Planned Parenthood. A bez rastu zasa nemajú šancu byť veľkými hráčmi ani v oblasti preventívnej diagnostiky pre ženy. Planned Parenthood tak má výsadné postavenie a zatiaľ sa jej ho darí udržiavať. Prvé tlaky na kongres, aby sa kauzou zaoberal, boli zatiaľ neúspešné, v pláne je niekoľko ďalších demonštrácií a petičných akcií. Naopak, podporu jej vyjadrilo mnoho hviezd a opäť i samotný prezident.

V každom prípade, už bude aj pre širšiu verejnosť tažšie veriť tomu, že Planned Parenthood má v prvom rade na mysli dobro žien a nie vlastný biznis, ako doteraz organizácia tvrdila. A ak bude strata verejnej dôvery veľká, môže to jej pozíciu rozkývať.

Fero Múčka

Foto: Wikimedia (3)

Odporúčame

TÉMA: Kresťanstvo v roku 2050 – čo príde okrem levov

TÉMA: Kresťanstvo v roku 2050 – čo príde okrem levov

islam_mala.jpg Z kresťanstva v Európe zostanú malé, skromné komunity, ktoré spravujú kňazi popri svojom civilnom džobe. Také, aké boli na Slovensku počas komunizmu či v prvých storočiach kresťanstva. S touto teóriou už pred takmer 50 rokmi prišiel terajší pápež a vteda...