Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
06. apríl 2020

Dnešné dni sú zatiaľ cestou na luxusnej lodi

Žijeme v Kalifornii v San Jose, okrese Santa Clara, v oblasti známej ako Silicon Valley. Koronavírus vtrhol do našej reality asi pred troma týždňami.
Dnešné dni sú zatiaľ cestou na luxusnej lodi

FOTO TASR/AP

Miestne úrady v Santa Clara vydali nariadenie, aby sa každý zdržoval doma – „order to shelter in place“. Ihneď po vydaní nariadenia sa obchody zaplnili a ľudia začali vykupovať základné potraviny a hygienu do domácnosti.

Veľký vplyv na toto správanie mali zrejme zábery z Austrálie, kde sa podobné nájazdy na obchody začali o dva týždne skôr. Logiku majú – pretože si stačí predstaviť stav totálnej izolácie na týždeň či dva. Pracoviská a úrady sa väčšinou zatvorili a zamestnanci boli vyzvaní k práci na diaľku.

Zo dňa na deň sa tak začalo obrovské školenie komunikácie na diaľku, učenia sa na diaľku a veľkého experimentu – transformácia sociálneho života cez obrazovky. Kostoly spustili live streaming bohoslužieb, štúdií a školy začali intenzívne pracovať na nových formách, s tým, že tento školský rok by sa už deti do škôl nevrátili.

Lekári začali veľkú kapitolu telemedicíny. Nič z toho však už iste nie je dnes novinkou ani na Slovensku.

Je v budúcnosti možné, aby nepriateľské veľmoci paralyzovali chod Západu? Zdieľať

K prvotnému strachu z neznámej nákazy sa pridávajú neistoty zo zmeny a vynárajú sa mnohé otázky. Prvou je národná bezpečnosť – je v budúcnosti možné, aby nepriateľské veľmoci paralyzovali chod Západu vyvolaním pandémie? Či už priamym útokom alebo clonou na odvrátenie pozornosti od iných zámerov?

Ďalšou je pripravenosť systému na iné katastrofy – môžu to byť napríklad rozsiahle zemetrasenia v Kalifornii. A ako sa budú správať ľudia pod existenčným tlakom? V obavách z toho, že šok v ekonomike sa nemusí prejaviť len ozdravne, ale môže sa aj vymknúť spod kontroly. Potenciálny rozklad spoločnosti možno spoľahlivo indikovať nárastom samovrážd, závislosťami od drog a alkoholu.

Bežná rodina takto môže dostať šek v hodnote vyše 3000 dolárov. Zdieľať

Federálna vláda v spolupráci s jednotlivými štátmi sa snaží kompenzovať rôzne neistoty pozitívnymi krokmi. Jedným z nich je napríklad dotácia 1200 dolárov väčšine občanov na pokrytie základných potrieb. Bežná rodina takto môže dostať šek v hodnote vyše 3000 dolárov.

Vláda zároveň vysiela signály o potrebe reštartovať ekonomiku čo najskôr. Samozrejme, konkretizovanie dátumov v tomto momente je veľmi riskantná záležitosť. Firmy investujú do ochrany zdravia pracovníkov a pridávajú sa k produkcii nedostatkových zariadení pre zdravotníkov. Štáty New York a Kalifornia dostali posilu plávajúcich vojenských nemocničných lodí. Sú to potrebné kroky na pozdvihnutie morálky pred začínajúcou sa búrkou.

Z väčšiny médií je takmer nemožné sa dozvedieť o vláde a prezidentovi niečo pozitívne. Zdieľať

Zároveň sme tu v USA v roku prezidentských volieb. Politicky angažované veľké médiá prezentujú dianie s podfarbením straníckej agendy. Z väčšiny médií je takmer nemožné sa dozvedieť o vláde a prezidentovi niečo pozitívne. Jednofarebné agitačné správy a komentáre majú za cieľ uhrať politické body svojej strane. Väčšina voličskej základne už za tých posledných pár rokov prestáva médiám dôverovať. Nedá sa dnes čakať, že voliči Donalda Trumpa či konzervatívci si čo i len zapnú MSNBC či CNN a, naopak, ich odporcovia Fox News.

V mikrosvete vzťahov sa však kríza prejavuje omnoho lepšie. Parky sú cez deň plnšie, pričom sa ľudia snažia navzájom vyhýbať veľkými oblúkmi. Obchody sú možno slabšie zásobené v určitom sortimente, ale všade počuť slová uznania ľuďom v zásobovaní, obchodoch a reštauráciách, takpovediac v prvej línii, hneď po zdravotníkoch. Spoločnosť sa mení, jej kolektívne vedomie.

Inzercia

V našom cirkevnom zbore sa vytvorili tímy ponúkajúce praktickú pomoc: od nákupov pre starších a ľudí v karanténe po technickú podporu s počítačmi. Na ulici si zase viac všímame susedov a my sme napríklad takto našli mladého chlapca s vážnymi zdravotnými problémami, ktorému moja manželka obdeň varí obedy, pretože jeho rodičia ostali zablokovaní v Indii. Príbehov, ako je tento, sa dá nájsť mnoho.

Ktokoľvek si pravidelne svoje ruky vnára do zeme, potvrdí tento jav. Zdieľať

Ktosi povedal, že na vytvorenie návykov, nových prepojení v mozgu, treba určitú aktivitu opakovať aspoň 63-krát. Zdá sa, že táto doba určite vytvorí nové návyky, a iste mnohé pozitívne.

Príkladom je návrat k záhradkám ako miestu relaxu a aktívnej meditácie. Ktokoľvek si pravidelne svoje ruky vnára do zeme, potvrdí tento jav. Vôňa pôdy, vzduchu, spev vtákov, ruch okolia je terapeutickým zážitkom. Nehovoriac o výsledkoch práce a jej chuti, vôni a farbách.

Iným návykom je potreba rituálov – kaviarne Starbucks sú neustále otvorené pre predaj cez okno a mám pocit, že okrem kávy poskytujú aj pocit normálnosti, luxusu dopriať si obľúbený nápoj.

Komunikujeme omnoho viac ako kedykoľvek pred tým. Vďaka internetu a ľuďom v telekomunikáciách sa veľký experiment života na diaľku deje omnoho jednoduchšie, ako je si to možné pripustiť. Vieme si predstaviť, ako by podobná pandémia vyzerala v takom roku 1975? S jednou čiernobielou televíziou a vidinou dobrého filmu možno raz za týždeň? So zablokovanými telefónmi, pri ktorých bolo treba sedieť. S niekoľkými dobrými knihami, ak vôbec? A s tlačou, ktorej jedinou úlohou je držať ilúziu cesty k utópii nažive.

Na konci ostáva otázka, či nám táto pandémia pomôže poznať Boha viac. Zdieľať

Dnešné dni, hoci je to ticho pred búrkou, sú zatiaľ cestou na luxusnej lodi. Na lodi, ktorá ponúka nesmierne množstvo elektronickej zábavy, hoci sa z lode nedá vystúpiť.

Na konci však ostáva otázka, či nám táto pandémia pomôže poznať Boha viac alebo je hmlou, v ktorej tancujúce prízraky uchvátia celú našu pozornosť. Prízraky hrozieb a eskalujúcich nebezpečenstiev, ktoré paralyzujú. Prízraky ľudskej všemocnosti a schopnosti mať život pod kontrolou vďaka vede alebo socializmu.

Biblia však ponúka úplne spoľahlivú navigáciu, ak ju čítame a žijeme s Tým, kto ju napísal. Bude dnešná doba kapitolou z Jóba alebo štandardným zážitkom izraelského národa? Hoci o koronavíruse tam nepíšu, o našej realite je tam napísané všetko potrebné.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame