Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
27. február 2020

Pôstna krabička nám dáva možnosť zažiť pôst inak

40-dňové obdobie pôstu, ktoré začína Popolcovou stredou a končí slávením Veľkej noci, je pre veriacich jedným z najdôležitejších období kalendárneho roka.
Pôstna krabička nám dáva možnosť zažiť pôst inak

Emmanuel a jeho teta Florence

Ako ho prežívame a čomu slúži naša pôstna obeta? Telu či srdcu? Priestor k zamysleniu prináša Pôstna krabička z dielne Slovenskej katolíckej charity (SKCH).
 
Pôstnu krabičku nájdete v kostoloch, farnostiach a rodinách po celom Slovensku. Navonok ide o papierovú pokladničku, no nenechajte sa pomýliť, jej odkaz odkrýva omnoho viac. Príbehom, ktorý čítame priamo na obale, volá po šľachetnosti a pôstnej obete. Chytí aj Vás za srdce?  
 
Každý rok vyberá SKCH jedno dieťa z charitných centier v Ugande a Rwande, ktoré sa stáva tvárou pôstnej kampane a ilustráciou tamojších osudov. Tento rok je ním Emmanuel, len 6-ročný chlapček navštevujúci škôlku v ugandskom centre Nepoškvrneného Srdca Panny Márie. Jeho príbeh nám ukazuje, ako s našou pomocou získava nádej celá rodina, ktorá sa o dieťa stará, a že aj siroty a deti z chudobných pomerov môžu chodiť do školy a prežívať detstvo, ktoré je bezstarostné a spokojné, bez skúpych hraníc nedostatku. 
 
Deti v škôlke v centre v Rwande sa učia čítať, písať a základy anglického jazyka. Na základných školách musia tieto základy už ovládať, inak výrazne zaostávajú.
 
Príbeh centier pomoci
 
V blízkosti mesta Adjumani na severe Ugandy a v pútnickom meste Kibeho na juhu Rwandy sa nachádzajú charitné centrá pomoci deťom z chudobných rodín, ktoré boli postavené Slovenskou katolíckou charitou. Budovanie týchto centier, ich postupné rozširovanie aj každodenné fungovanie je zabezpečené len vďaka príspevkom od slovenských darcov. Z prvotnej úzkej kapacity dnes slúžia stovkám detí, ktoré v nich dostávajú šancu na lepší život. „My na Charite sme spravili len to, že sme dali do pohybu túžbu Slovákov pomôcť deťom žiť život v plnosti. Dokonca aj ja, hoci sedím za počítačom na oddelení marketingu. Naša práca mení aj naše srdcia,“ myslí si Ján Košta, ktorý sa len nedávno vrátil z návštevy oboch centier, kde mal možnosť vidieť výsledok práce charity na vlastné oči.
 
My na Charite sme spravili len to, že sme dali do pohybu túžbu Slovákov pomôcť deťom žiť život v plnosti. Dokonca aj ja, hoci sedím za počítačom na oddelení marketingu. Naša práca mení aj naše srdcia. Zdieľať
 
Centrum Nepoškvrneného srdca Panny Márie v Ugande privítalo prvé deti v roku 2011. Hlavnou úlohou centra je pomoc HIV pozitívnym deťom, deťom z najchudobnejších rodín, sirotám a polosirotám, ktoré kvôli rozšírenej nákaze prišli o rodičov. Centrum im ponúka lieky, ktoré by si inak nemohli dovoliť, ubytovanie, stravu a vzdelanie. Do pomoci v centre je zapojený aj známy projekt Adopcie na diaľku® a od roku 2016 sú jeho súčasťou aj odborné učebne, v ktorých získavajú výučný list deti z centra a okolia a mladí utečenci Južného Sudánu.
 
Kotúľanie kolies je v Ugande jednou z obľúbených hier.
 
O niečo mladšie je rwandské Kultúrne centrum sv. Vincenta Palotti vybudované v spolupráci s rehoľou Pallotínov. Centrum poskytuje stravu a vzdelanie deťom z najchudobnejších rodín, ktoré ešte nedávno žobrali v uliciach pútnického mesta Kibeho. Centrum spravuje škôlku pre deti z okolia, kde sa učia písať, čítať a základom anglického jazyka. Škôlky sú v Rwande vo všeobecnosti príliš drahé a teda nedostupné, no potrebné pre ďalšie vzdelanie na základných školách, kde sa už počíta so základnými znalosťami žiakov a väčšina výučby prebieha v angličtine. 
 
Škôlky sú v Rwande vo všeobecnosti príliš drahé a teda nedostupné, no potrebné pre ďalšie vzdelanie na základných školách, kde sa už počíta so základnými znalosťami žiakov a väčšina výučby prebieha v angličtine. Zdieľať
 
„Čoho sa zriekneš“ znamená „komu pomôžeš“
 
V posledných rokoch sa význam pôstu pre mnohých vymedzil okruhom jedálenského stola. Pôstne odriekanie sa priblížilo, ba takmer vyrovnalo diéte pred hostinou a samotné postenie tela sa stalo vrcholom pôstu. No ak si dovolíme ísť ďalej, je to práve pôstne obdobie, ktoré nás nabáda zamyslieť sa nad tým, koľko vecí máme „navyše“ a že nám vystačí i „málo“. 
 
Svätý František nás vyzýva k naplneniu pôstu skutkami obety. Varuje pred ľahostajnosťou a sebestačnosťou, ktoré nám bránia vidieť ponad ploty vlastných životov, nad hranice vlastného pohodlia a záujmov. „Roztrhnite si srdce a nie šaty farizejského, neplodného pokánia, formálnej úcty a pôstu, ktorý ťa uspokojuje, modlitby sústredenej na seba, ktorá nedosahuje najhlbšie vnútro tvojho života, uzavretého pred božím dotykom.“ Nie len modlitba, ani pokľaknutie pod kríž, ale konkrétne skutky pomoci a záujmu je obeta, ku ktorej nás Sv. Otec povzbudzuje. A preto keď sa pýtame, čoho sa v tomto pôste vzdáme, jedným dychom môžeme dodať i otázku, komu počas pôstneho obdobia pomôžeme. 
 
Fungovanie centier a ich stály rast len dosvedčuje, že i na Slovenku poznáme „pôstnu“ štedrosť a veľkodušnosť. Slovenskú katolícku charitu každým rokom oslovujú školy, farnosti či jedinci a obzvlášť pekný príklad pochádza z minulého roka. Projekt utečencov z Južného Sudánu vtedy získal dar od firmy, ktorá sa rozhodla venovať celý výťažok z tomboly vyzbieraný počas plesu.
 
 
Keď malý čin zmôže veľa
 
Aj malý príspevok má obrovský zmysel, pretože to, čo v našich končinách znamená obed v reštaurácii, pokryje poplatky za školské pomôcky či návštevu u lekára v Ugande a Rwande. Náš prebytok môže byť bohatstvom iných, vstupenkou k vzdelaniu a lepšej budúcnosti, streche nad hlavou, záchranným liekom a možnosťou plnohodnotného života. Pomoc, ktorú týmto deťom poskytujeme, im dáva priestor i čas na to, byť opäť deťmi a neskôr dospelými, ktorí dokážu uživiť rodinu. „Deti sú všade rovnaké a každý, hoc i ten najmenší prejav lásky, má silu zmeniť dieťaťu život. Pomáhajme teda tým najchudobnejším a o svoje sa starajme ako najlepšie vieme. Štedrosť do tej starostlivosti určite patrí,“ uzatvára Ján Košta.
 
Ako prispieť? 
 
Papierovú Pôstnu krabičku získate v zapojených kostoloch a farnostiach po celom Slovensku, alebo kontaktujte e-mailovú adresu postnakrabicka@charita.sk a požiadajte o jej zaslanie. Krabičku si doma položte na viditeľné miesto a vkladajte do nej hodnotu toho, čoho ste sa počas pôstu vzdali. Viac informácií nájdete na stránke www.charita.sk/postnakrabicka/.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.