Predávajú orgány nenarodených, odhalila skrytá kamera

Najväčšia americká sieť interrupcií predáva orgány plodov na objednávku.

Členovia Centra pre medicínsky pokrok zverejnili video, v ktorom členka organizácie Plánované rodičovstvo Deborah Nucatola priznáva, že vykonávajú aj nelegálne potraty v neskorých štádiách tehotenstva a orgány plodov ďalej predávajú. Informáciu o tom priniesol americký portál Life Site News aj agentúra Catholic News Agency.

Reportérom predstierajúcim záujem o orgány Nucatola pri obede vysvetľuje, ako lekári vykonávajú potrat, aby nepoškodili objednaný orgán. Podľa jej slov dostávajú najviac objednávok na srdce a pečeň. „Veľmi dobre sa nám darí získať srdce, pľúca, pečeň,“ hovorí vo videu. Najväčším problémom je podľa nej získať nepoškodenú hlavu. Cena za  jeden orgán sa údajne pohybuje od 30 do 100 dolárov.

K téme: 
Predaj orgánov nenarodených už rieši FBI

Zdieľať

Možnosť ukončiť tehotenstvo v 19. až 26. týždni zakázal v roku 2003 americký prezident George Bush. O päť rokov neskôr Najvyšší súd povolil tento druh potratov iba v prípade ohrozenia života matky. Podľa Centra pre medicínsky pokrok Nucatola potraty vykonáva až do 24. týždňa.

Hovorca oragnizácie Eric Ferrero sa však ohradil, že kliniky pre plánované rodičovstvo pomáhajú pacientom, ktorí chcú darovať tkanivá pre vedecký výskum. „Robíme to, rovnako ako každý iný vysoko kvalitný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti s plným súhlasom pacientov a pod najvyššími etickými a právnymi normami," napísal Ferrero v stanovisku. Zároveň vylúčil, že by spoločnosť alebo pacienti dostávali za darovanie akékoľvek benefity. Na druhej strane dodáva, že spoločnosť dostáva peniaze za náklady spojené s transportom orgánov. „Skutočné ceny, ako sú napríklad náklady na dopravu tkaniva k vedúcim výskumných centier, sú hradené,” píše sa v stanovisku.

Podľa Ferrera je video zámerne postrihané a tvorcov označil za „dobre financovanú skupinu, ktorú zriadili na poškodenie poslania plánovaného rodičovstva."

Video je výsledkom trojročného tajného vyšetrovania Centra pre medicínsky pokrok. Riaditeľ projektu David Daleiden povedal, že Plánované rodičovstvo je zločinecká organizácia. „Zvolení predstavitelia krajiny musia načúvať verejnému protestu, aby sa oragnizácia Plánované rodičovstvo zodpovedala pred zákonom, a aby peniaze daňových poplatníkov neboli ďalej poskytované pre tento barbarský potratový biznis," citoval Daleidena portál Life Site News.

„Toto najnovšie odhalenie, že Plánované rodičovstvo obchoduje s detskými orgánmi, je posledný klinec do rakvy potratov,“ povedala prezidentka skupiny Live Action Lila Rose.

Monika Ostrovská

Foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo