Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
02. december 2019

Počiatkova zásadná pripomienka

Pripomeňme si, o čom je vlastne slovenská politika?
Počiatkova zásadná pripomienka

Fotografia z marca 2016, autor: P. Neubauer/TASR

Asi sme to videli všetci. Osoby a obsadenie: Dobroslav Trnka, bývalý generálny prokurátor, Ján Počiatek, bývalý minister financií. Žáner: skrytá kamera. Pre mňa zatiaľ dokument roka.

Video, kde sa dozvieme, prečo bývalý minister Ján Počiatek považuje bývalého šéfa SNS za „úplného kráľa“, ako a koľko zarobil a ako to nominálny strážca štátnej kasy komentoval. To video je silnejšie a efektívnejšie ako všetko, čo slovenská opozícia vymyslela. Zdá sa mi, že môžu pokojne odložiť slogany o čakaní k lekárovi alebo nízkych daniach, Počiatek to vymyslel za nich. A nehrá rolu, že ide o starú vládu, Počiatek odkrýva systém novodobej šľachty aj princíp koaličnej rady. A treba ho uznať, že našich politických šľachticov nazýva hrubým vulgarizmom.

Už dlhšie ma znepokojuje, že všetci lídri politických strán sú podnikatelia. Tí, ktorí nimi neboli, sa nimi stali (ako Béla Bugár) a tí, ktorí chcú stav štátu napraviť z opozície, sú nimi do nohy – Kiska, Truban, Matovič, Hlina, Kollár, Sulík, Drucker.

Je to problém a chyba, za ktorú ešte zaplatíme.

A súčasne je to aj širší trend a môže vyzerať aj horšie ako u nás – stačí sa pozrieť na prezidenta Trumpa a jeho vyzývateľa Bloomberga, na „nášho“ Babiša v Česku, ale aj zázemie prezidenta Macrona. Môže to byť výrazne horšie ako u nás, pozri stav ukrajinskej politiky, Ruska, Číny, Indie... Keby sme sa chceli porovnávať s premiantmi, musel by Jaroslav Haščák či jeho konkurenční druhovia vstúpiť do politiky.

Na Slovensku je však problém trochu iný, než len plutokratizácia politiky.

Keď vznikal samostatný štát, nebola to primárne idea, za ktorú mobilizovali presvedčení vlastenci a nacionalisti, bola to najmä korisť. Jeden bývalý politik VPN, ktorý dostal vtedy ponuku od kamarátov z HZDS, o tom rád hovoril príbeh: „Poď s nami,“ hovorili mu, „budú peniaze, poľovačky, ženy...“

A boli. Privatizácia sa stala synonymom rozkrádania, vzťahy v podnikateľskom svete sa kriminalizovali, nič nebolo sväté a štát postupne rozoberali výpalníci.

Inzercia

Ten svet úplne nezanikol, tí najšikovnejší z neho sú tu stále s nami, občas sa pridá meno kdesi zo záhrobia. Iní pomreli, ale ich deti, netere či vnuci sú tu s nami. Je to svet, v ktorom vznikol aj ten náš dnešný svet, spýtajme sa, prečo u nás oligarchia je a v Poľsku fakticky nie je, komu slúžia súdy, ako fungujú policajné kliky, to všetko má svoje príčiny.

Dá sa to napraviť?

Asi áno, štát je vždy silnejší, pretože určuje pravidlá hry, ale kvôli stavu, v akom je dnešná opozícia, to nebude zadanie pre najbližšie voľby. Nikto z nich zatiaľ nepomenoval ideu, program a nedodal osobnú integritu. Nevidieť kandidáta na ministra vnútra, nevidieť odhodlanie po otrasení stavom na súdoch a prokuratúre, preto sa nedá hovoriť o náprave. Dopyt by bol, chýba ponuka.

Témou najbližších volieb je však niečo iné. Páni Počiatek a Trnka nám pripomenuli, o čom je slovenská politika. Čomu slúži moc. Tento svet a jeho tváre treba potrestať. Celé to klbko vzťahov treba rozmotávať.

Vláda ľudu je slabá v náprave, ak nemá reprezentáciu, ale pre kráľov a šľachtu našej doby pozná trest.

Je čas ich zosadiť, šepká bohyňa Nemezis.

Odporúčame