Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. novembec 2019, 13:48

Kočner si nahral Trnku s Počiatkom, baviť sa mali aj o Tipose

Kočner si nahral Trnku s Počiatkom, baviť sa mali aj o Tipose

Bývalý minister Ján Počiatek. FOTO TASR – Štefan Puškáš

Na nahrávaní sa mal podieľať aj exnovinár a niekdajší siskár Peter Tóth. Informuje o tom Denník N.

Marian Kočner obžalovaný z vraždy novinára Jána Kuciaka si mal nahrať na video konverzáciu vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku s exministrom financií Jánom Počiatkom (Smer-SD) o spore Tiposu s firmou Lemikon či emisnej kauze.

Na videu, ktoré zverejnil Denník N, sa exminister rozpráva s Trnkom o mediálnej stratégii v kauze Lemikon. Počiatek sa má pýtať, koľko bude trvať konanie na Najvyššom súde po tom, ako Trnka podá mimoriadne dovolanie. Žiada ho, aby sa konanie natiahlo. V spore firmy Lemikon a štátneho Tiposu prišlo Slovensko o približne 13 miliónov eur.

Opozícia žiada vyšetrenie komunikácie a vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti

Podľa SaS môžno v priamom prenose prostredníctvom kamery Mariana Kočnera pozorovať rozklad právneho štátu. „Pokračujúca nečinnosť vlády v očiste justície je potvrdením toho, že vedeniu nášho štátu vrátane súdnictva ide len o udržanie si pozícií moci za každú cenu. Verejný tlak však tomu môže zabrániť,“ uviedla opozičná strana.

Veronika Remišová zo strany Za ľudí podotkla, že celú kauzu aktívne kryl v parlamente aj vtedajší predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). „Podozrenia z rozsiahleho rozkrádania štátu v čase prvej Ficovej vlády naberajú týmto nový rozmer,“ povedala.

Podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga podal trestné oznámenie na exministra Jána Počiatka. Podľa neho existuje dôvodné podozrenie, že Počiatek zneužil právomoc verejného činiteľa a pripravil štát o milióny eur. Už podané trestné oznámenie na Trnku chce Šeliga po tejto nahrávke doplniť o nové skutočnosti.

Koalícia PS-Spolu hovorí, že za druhej a tretej Ficovej vlády majetky finančných skupín narástli do „neuveriteľných rozmerov“. „Kým ich moc neosekáme, nič sa na Slovensku výrazne nezmení, vždy si niekoho kúpia,“ uvádza mimoparlamentná koalícia.

Demokratická strana si myslí, že Počiatek je podozrivý zo zneužitia právomocí verejného činiteľa, porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a prijímania úplatku. Strana chce vedieť, kedy budú orgány činné v trestnom konaní v tejto veci konať a dokedy si bude "bývalý politik Smeru-SD užívať výsadu beztrestnosti". Trnka sa podľa DS na nahrávke správa ako spolupáchateľ.

Peter Kresák z Dobrej voľby sa pýta, kedy, ak nie teraz, by mala začať konať finančná polícia voči Počiatkovi, pozbaviť Trnku funkcie prokurátora a začať trestné stíhanie voči obidvom.

Inzercia

Matovič: O videonahrávke som vedel už pol roka

O videonahrávke s konverzáciou bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku s exministrom financií Jánom Počiatkom vedel líder opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič podľa svojich slov už pred pol rokom.

"Nemal som jej obsah, ale vedel som, že existuje, presne medzi kým, kto je na nej plus mínus a čo hovorí. Ale dôkazy som v ruke nemal," spresnil Matovič s tým, že teram má dôkazy v rukách už celé Slovensko.

Predseda vlády Peter Pellegrini podľa neho o nahrávke vedel a počas obdobia, čo je premiérom, neurobil jediný legislatívny krok, ktorý by umožňoval "ísť po krku" mafii či umožňoval skorumpovaným ľuďom, ako je Ján Počiatek alebo Robert Kaliňák (Smer-SD) zhabať ich majetok, vykonať domovú prehliadku, alebo posadiť ich do vyšetrovacej väzby.

OĽaNO je podľa Matoviča pripravené podporiť akúkoľvek ústavnú zmenu, aby takým ľuďom, ako je Ján Počiatek, bol okamžite zhabaný majetok. Pellegriniho zároveň vyzval, aby sa vyvinula legislatívna iniciatíva na to, aby akákoľvek nahrávka, na ktorej sú dôkazy o trestnej činnosti, bola automaticky použiteľná ako dôkaz v trestnom konaní.

Premiér nevie o okolnostiach z videonahrávky

Podľa hovorkyne predsedu vlády premiér Peter Pellegrini nevedel a ani nevie o okolnostiach, ktoré sa spomínajú vo videonahrávke. Mali by ich podľa neho objasniť samotní aktéri a nahrávku vyšetriť orgány činné v trestnom konaní.

"Premiérov postoj zostáva nezmenený a ubezpečuje všetkých, že tak ako pri všetkých kauzách z minulosti, aj v tejto veci má počas jeho vlády polícia i prokuratúra úplne voľné ruky a môžu konať v zmysle zásady 'padni komu padni'," uviedla hovorkyňa Macíková.

Marian Kočner čelí obžalobe pre objednávku vraždy novinára Jána Kuciaka, vo väzbe je za údajné falšovanie zmeniek TV Markíza a marenie spravodlivosti. Obžalobe čelí tiež v kauze Gatex za porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku.

Dnes treba vedieť

pred 19 minútami

Predseda Smeru Robert Fico označil predsedu parlamentu Borisa Kollára za mafiána a jeho odvolávanie prirovnal k cirkusu. „Nevidíme dôvod, prečo by sme mali vystupovať v diskusii," povedal Fico s tým, že kauza diplomovej práce je to posledné, čo ich trápi. Dodal, že ak sa poslanci rozhodnú hlasovať, majú voľnú ruku. Ak by sa on rozhodol hlasovať, určite by bol podľa vlastných slov za odvolanie Kollára.

pred hodinou

Predseda Smeru Robert Fico žiadal doplniť do programu schôdze návrh na riešenie personálnych zmien vo výboroch. Tvrdí, že vystúpením 11 poslancov zo Smeru-SD títo stratili právo na predsednícke pozície v kontrolných výboroch. Predseda parlamentu Boris Kollár reagoval tým, že v zmysle rokovacieho poriadku musia byť procedurálne návrhy predložené pred začatím schôdze, a o návrhu Fica teda hlasovať nedal. (TASR)

pred 2 hodinami

Boris Kollár otvoril zasadnutie parlamentu a podal návrh na hlasovanie o jeho zotrvaní vo funkcii predsedu. Poslanci majú rokovať aj o takzvanom podnikateľskom kilečku, zmene spôsobu voľby generálneho prokurátora či o štyroch návrhoch novelizácie interrupčného zákona. (TASR)

pred 2 hodinami

Trhová hodnota amerického výrobcu elektrických áut Tesla sa zvýšila na 170 miliárd dolárov, upevnila si tak pozíciu najväčšej automobilky v USA. Ide o hodnotu, ktorá prevyšuje trhovú kapitalizáciu všetkých troch konkurenčných automobiliek General Motors, Ford a Fiat Chrysler dohromady. (TASR)