Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
09. júl 2015

V Dubline pochodovalo za život 25-tisíc ľudí (foto a video)

V írskom Dubline sa v sobotu 4. júla konal prolife pochod, ktorého sa účastnilo približne 25-tisíc ľudí. Tento ročník bol zameraný na zdôraznenie hodnoty života zdravotne znevýhodnených osôb. 11542012_10153461101837363_1523055737308308224_n.jpg "Tisíce a tisíce ľudí n...

V Dubline pochodovalo za život 25-tisíc ľudí (foto a video)

V írskom Dubline sa v sobotu 4. júla konal prolife pochod, ktorého sa účastnilo približne 25-tisíc ľudí. Tento ročník bol zameraný na zdôraznenie hodnoty života zdravotne znevýhodnených osôb.

"Tisíce a tisíce ľudí na dnešnom veľkom zhromaždení povzbudzovali zdravotne znevýhodnených a ich rodiny a nechali sa počuť, že nenarodené deti so znevýhodnením si zaslúžia špeciálnu ochranu a podporu, a nie to, aby sa stali sa terčom potratov," povedali organizátori pre portál Lifenews.com.

Na pódiu vystúpila Anne Trainer, ktorej syn Kevin sa narodil s Downovým syndrómom. Povedala, že ponúkanie možnosti potratov pre akúkoľvek podobu postihnutia je smrteľná forma diskriminácie. Kritizovala, že organizácia Amnesty International spustila kampaň za liberalizáciu potratových zákonov v Írsku, vyhlasujúc potraty za ľudské právo. Varovala tiež pred tým, aby sa Írsko dopustilo podobnej chyby ako Británia, kam chodia vykonať zákrok viaceré Írky. "Čo je humánne na potratení dieťaťa len preto, že má zvláštnu sadu chromozómov?" pýtala sa.

Podobne sa účastníkom prihovorila aj Mandy Dunne, ktorej dcére Muireann bola pred narodením diagnostikovaná trizómia 13 (druh Downovho syndrómu). Lekári jej stav popísali ako nezlučiteľný so životom a navrhovali jej potrat. "Mala som sa cítiť, akoby som v sebe nenosila krásne malé dievčatko, ale niečo, čo ani nemá nárok na to, aby bolo považované za živé. Potrat som odmietla. Muireann potom s nami po narodení žila 6 týždňov a nepoznala nič iné, iba lásku. Každé dieťa si zaslúži, aby s ním bolo zaobchádzané s rešpektom a láskou bez ohľadu na diagnózu."

Clare Molloy z mimovládky Youth Defense, jednej z organizátorov pochodu, sa vyjadrila: "Väčšina Írov by bola šokovaná, keby sa dozvedeli, že legalizácia potratov pre deti so zdravotným postihnutím vedie k hrozným štatistikám hovoriacim o tom, že 90 percent detí s Downovým syndrómom býva potratených. Väčšina ľudí dobrej vôle vie, že by sme mali radšej poskytovať lepšiu podporu pre ľudí s týmto znevýhodnením, ako ich pred narodením jednoducho odstrániť. Vždy je lepšie riešenie ako potrat." Na spresnenie čísla 90 percent sa ešte dodáva, že ide o údaj platný pre prípady, v ktorých bola vykonaná prenatálna diagnostika, v celkovom meradle je tento údaj nižší.

Dublinský arcibiskup Diarmuid Martin pripomenul slová pápeža Františka, ktorý potrat charakterizoval ako prejav "vyhadzovacej kultúry" a mentality, ktorá "žiada odstránenie ľudských bytostí, hlavne ak sú sociálne a fyzicky slabšie".

-lo-

Inzercia

Foto: YouthDefence

Odporúčame

Americký Najvyšší súd poprel sám seba

Americký Najvyšší súd poprel sám seba

Rozhodnutie amerického Najvyššieho súdu o redefinícii manželstva vyvolalo veľké diskusie. A zdá sa, že súd si pri ňom účelovo šliapol na vlastný jazyk. anthony_kennedy_official_scotus_portrait.jpg Sudca Najvyššieho súdu USA Anthony Kennedy Spojené štáty mali totiž od ...

Aj polygamisti chcú manželstvo

Aj polygamisti chcú manželstvo

Nedávna legalizácia homosexuálnych manželstiev v USA môže zbúrať ďalšie tabu: polygamný zväzok z Montany sa po rozsudku amerického Najvyššieho súdu dožaduje, aby bol tiež štátom uznaný ako rodina manželov. O prípade informoval americký týždenník TIME. Jeho hlavnou postavou je Nathan Collier, bývalý...