Arcibiskup z Iraku: ISIS treba zastaviť vojenským zákrokom

Arcibiskup z irackého Erbilu Bashar Warda vyzval k vojenskej intervencii proti Islamskému štátu. Šancu na dialóg s extrémistami nevidí.

Warda na tlačovej konferencii v Ríme povedal, že proti „rakovine“, ktorú šíri ISIS, sa musí bojovať vojenskými prostriedkami. „Viem, že to môže vyzerať zvláštne, že biskup navrhuje v prvom rade vojenskú intervenciu. Niekedy je však potrebné prijať aj nešťastné opatrenia, ako aj v tomto prípade, pretože čelíme rakovine. S týmito ľuďmi nemáme šancu viesť dialóg,“ vyjadril sa arcibiskup.

Návrh možných riešení 

Podľa Wardu by sa malo postupovať v troch krokoch. Ako prvý uvádza už spomínaný vojenský zákrok proti radikálom, ktorých treba zastaviť. Za riešenie však nepovažuje vyslanie pozemných vojsk, ktoré by spôsobilo príliš veľkú stratu na životoch. Ďalej je podľa neho nutné politické zmierenie s cieľom ukončiť všetky spory a obnoviť dôveru medzi Iračanmi. Napokon dodal, že je potrebné, aby s rastúcim počtom utečencov, ktorí prichádzajú do Kurdistanu, pokračovala aj humanitárna pomoc. Tento „balíček iniciatív“ by mal byť aplikovaný komplexne. „Jednotlivé iniciatívy nemôžu byť prijaté bez ostatných,“ zdôraznil Warda.

Ruky preč od zodpovednosti

Arcibiskup vyzval k aktivite aj európske krajiny, ktorých občania sa pridali k islamským extrémistom. „Európa nemôže povedať – to je váš problém. Musia tých ľudí priviesť späť. Nemôžu ignorovať vlastnú zodpovednosť. Je potrebné vyvinúť ekonomickú podporu a politický tlak,“ hovorí. Dodáva, že zatiaľ čo v minulosti si Západ nebol plne vedomý problému prenasledovaných kresťanov na Blízkom východe, po útokoch na parížsku redakciu Charlie Hebdo zistil, že ISIS nepredstavuje hrozbu len pre Blízky východ.

Kurdské mesto Erbil

Warda pripomenul, že v roku 2013 bolo v Iraku takmer 1,3 milióna kresťanov, aktuálne je to len 400-tisíc. Sedemtisíc ich utieklo do Jordánska, Libanonu a Turecka a až 30-tisíc kresťanov prišlo do mesta Erbil. Na konferencii, ktorú usporiadala organizácia na Pomoc Cirkvi v núdzi, erbislký arcibiskup spomenul aj túžbu pápeža Františka, ktorý sa v minulosti vyjadril, že by Irak chcel navštíviť. „Čakáme naňho, privítali by sme ho s veľkou radosťou, ale prirodzene chápeme, že musíme počkať, pretože cesta takéhoto typu si vyžaduje množstvo príprav,“ uviedol.

Daniela Matejovičová
Foto: Flickr.com

 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo